4 Kat Merdiven Çıkmak Kalp Sağlığı Testi Olabilir mi?

Araştırmacılar, bir kişinin dört kat merdiven çıkma hızının basit bir kalp sağlığı testi olabileceğini söylüyor. Uzmanlar kardiyologların bazı fiziksel muayenelerde merdiven çıkmayı kullandıklarını, ancak elbette bu egzersizin düzenli kontrollerin yerini almaması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, kalp sağlığının bir ön göstergesi olarak kullanılabilecek bir çanta dolusu market ürününü bir arabaya taşımak gibi başka görevler de olduğunu söylüyorlar.

Basit ve ücretsiz bir kalp sağlığı testi, etrafınızdaki yüksek bir bina kadar yakın.

İspanya’dan araştırmacılar, bir dakikanın altında dört kat merdiven çıkmanın iyi kalp sağlığının doğru bir göstergesi olduğunu söylüyor.

A Coruña Üniversite Hastanesi’nde kardiyolog olan Dr. Jesús Peteiro , “Merdiven testi kalp sağlığınızı kontrol etmenin kolay bir yolu” diyor. “Dört kat merdiven çıkmanız bir buçuk dakikadan fazla sürerse, sağlığınız yetersizdir ve bir doktora danışmak iyi bir fikir olur.”

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin yakın tarihli bir bilimsel toplantısında sunulan çalışma, merdiven çıkma testinin sonuçlarını laboratuvarda yapılan egzersiz testlerinden elde edilenlerle karşılaştırdı.

Araştırma henüz hakemli olarak değerlendirilmedi veya bilimsel bir dergide yayınlanmadı.

165 çalışma katılımcısının her biri, metabolik eşdeğerler (MET) olarak ölçülen egzersiz kapasiteleri ile tükenene kadar bir koşu bandında yürüdü veya koştu.

Bir dinlenme döneminden sonra, çalışma grubu koşma sayılamayacak bir hızda dört kat (60 basamak) tırmandı, ardından MET’leri tekrar ölçüldü.

Merdivenleri 40 ila 45 saniyeden daha kısa sürede tırmanan katılımcılar 9 ila 10 MET’in üzerinde başarı elde etti.

Geçmiş araştırmalar, bir egzersiz testi sırasında 10 MET’e ulaşmanın düşük bir ölüm oranıyla (yılda yüzde ya da daha az veya 10 yıllık bir süre içinde yüzde 10) bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Merdivenleri tırmanması 1,5 dakika veya daha uzun süren katılımcılar, 8 MET’ten daha azına ulaştı, bu da beklenen ölüm oranının yılda yüzde 2 ila 4 veya 10 yılda yüzde 30 olduğu anlamına geliyor.

Testler sırasında kalp fonksiyonunun görüntülenmesi ile merdivenleri çıkması 1,5 dakikadan fazla süren katılımcıların yüzde 58’inin egzersiz sırasında anormal kalp fonksiyonuna sahip olduğu ortaya koyuldu.

Sadece Bir Başlangıç ​​Noktası

Hızlı bir şekilde merdivenleri tırmanan yaklaşık 3 katılımcıdan 1’i, koroner kalp hastalığı için olası bir işaret olan anormal kalp fonksiyonu gösterdi.

Bu gerçek, merdiven çıkma testinin neden daha kapsamlı değerlendirmeler için bir yedek olarak görülmemesi gerektiğini gösterdi. Kardiyolog ve Kadın Kalp Merkezi Direktörü Dr.Renee Bullock-Palmer. 

Bullock-Palmer “Çalışmaya dayanarak, merdiven çıkma yeteneği, kişinin genel kalp sağlığını öngören fiziksel işlevini değerlendirmenin basit bir yolu olarak kullanılabilir” diyor.

“Bununla birlikte, bu kaba öz değerlendirmenin, uygun bir fizik muayene, bir doktor tarafından uygun şekilde belirtilen bir stres testi yerine geçemeyeceğine inanıyorum.”

Dr. Nicole Harkin de aynı fikirde. “Daha tipik bir stres testi sırasında, bazen bir hastada semptomlar olmasa bile kalp problemlerinin kanıtlarını (EKG veya sonogramdaki değişiklikler gibi) görüyoruz” diyor.

Tüm çalışma katılımcılarının, egzersiz sırasında göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi koroner arter hastalığı ile ilişkili semptomları vardı.

Peteiro’ya göre bu kalp sağlığı testi için ana fikir kalp sağlığını değerlendirmek için basit ve ucuz bir yöntem bulmaktı. Böylece doktorların hastaları daha kapsamlı incelemeler için önceliklendirmesine yardımcı olmayı umuyorlar.

Harkin, doktorların kalp sağlığını değerlendirmek için sıklıkla merdiven çıkma testini kullandığını belirtti.

Bu, kalp atış hızınızı artıran bir egzersiz. İnsanlar, tıkalı bir kalp atardamarı gibi bir sorun varsa, daha yüksek kalp hızlarında semptomlar (göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi) gösterme eğilimindedir.

Herkes İçin Değil

Kardiyolog ve tıp profesörü olan Dr.Oyere K. Onuma, merdiven çıkma testinin yararlı olduğunu ancak bazı sınırlamaları olduğunu söylüyor.

“Bu yöntemin en büyük avantajı kolaylığıdır. Ekipman veya personel açısından çok az ihtiyaç ile hemen hemen her yerde yapılabilir. Ayrıca, geleneksel stres testlerinden çok daha ucuz ve daha hızlıdır. İşlevsel yeteneklerdeki herhangi bir ilerlemeyi veya değişikliği izlemek için birçok kez tekrarlanabilir ”diyor.

“Ancak olumsuz tarafı, testin standartlaştırılmamış olmasıdır. Merdiven tipi, merdiven çıkma hızı, eforun zamanlaması değişebilir. Bu yöntem aynı zamanda, sınırlı hareket kabiliyetine sahip hastaların ve merdiven çıkarken daha fazla mekanik zorluk yaşayan yaşlı hastaların değerlendirmesini önemli ölçüde sınırlıyor.”

Pollock, merdiven çıkmanın kardiyak durumunuzu değerlendirmenin tek yolu olmadığını söylüyor.

Pollock, “İki sokak boyunca yürüyüp yürüyemeyecekleri veya arabalarına market poşetleri taşıyıp taşıyamayacakları veya günlük yaşamın diğer birçok düzenli aktivitesi gibi faktörler kardiyovasküler sağlığın göstergesi olarak kullanılabilir” diyor.

Harkin, “Egzersiz yeteneği her zaman genel kalp sağlığının bir göstergesidir” diyor. “Orta ila şiddetli egzersiz programını tamamlama beceriniz değişirse, bu bir şeylerin olabileceğinin iyi bir işaretidir ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.”

Kalbinizin nasıl çalıştığının bir göstergesi olarak kalp atış hızınızın iyileşmesi (yoğun egzersizden sonra kalp atış hızınızın ne kadar sürede düştüğü) gibi şeyleri de izleyebilirsiniz.

Ayrıca giyilebilir cihazlar ve sağlık teknolojisi gelişmeye ve daha yaygın hale gelmeye devam ettikçe, kalp atış hızı değişkenliği gibi evde toplanan veriler ile kalp sağlığımız hakkında giderek daha fazla bilgiyi kullanabileceğiz.

Pediatri ve patoloji profesörü Dr. Deane Waldman , birçok yaşlı yetişkin ve diyabetli kişinin bazı ortak sorunları olduğunu belirtiyor. Ona göre bu insanlar merdiven çıkma stres testini yapamayabilir.  Waldman, diz eklemleri nedeni ile bu gruptaki kişilerin düzenli egzersiz olarak merdiven çıkmaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

4 Kat Merdiven Çıkmak Kalp Sağlığı Testi Olabilir mi? yazımızı beğendiyseniz Germe Egzersizi Kalp Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir? yazımızı da beğenebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment