Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Ev Çözümleri

Adet sancısına ne iyi gelir bakmadan önce hızlıca adet sancısı neden olur bir bakalım.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet görürken karnınızın etrafında, belinizin alt kısmında ve uyluklarınızda rahatsızlık hissetmeniz çok sık rastlanılan bir durumdur.

Regl döneminiz boyunca, rahim kaslarınız büzülür ve gevşeyerek, biriken kanı atmaya yardımcı olur. Bazen kullandığınız kaslarınızda bu krampları tecrübe edersiniz. Bazı kadınlar ve kızlar da mide bulantısı, kusma, baş ağrısı veya ishal yaşayabilir.

Doktorlar, bazı kadınların neden ağrılı adet görürken bazılarının bu durumu yaşamadığından emin değil. Ancak daha yoğun ağrı ile ilişkili bazı faktörler şunlardır:

 • Kan akışının daha ağır olması
 • İlk çocuğa sahip olmak
 • 20 yaşın altında olmak veya adet dönemine yeni başlamak
 • Rahminizi etkileyen bir hormon olan prostaglandinlerin aşırı üretimi veya duyarlılığına sahip olmak

Diğer faktörler arasında rahminizde büyüme, endometriozis (anormal rahim dokusu büyümesi) ve doğum kontrolü de yer alır.

Peki adet sancısına ne iyi gelir? Hafif ya da geçici kramplar için bazı ev ilaçları rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Hızlı rahatlama sağlamak adına ipuçları için okumaya devam edin ve bir sonraki döngünüz sırasında ağrıyı potansiyel olarak nasıl azaltacağınızı öğrenin.

1. Reçetesiz Satılan İlaçları Almak

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, adet ağrısı ve ağır adet kanaması için önerilen, ağrı kesmenin birincil şeklidir.

Bu ilaçlar vücudunuzun prostaglandin üretimini düşürmeye yardımcı olur. 

2. Isı Uygulama

Karnınıza ve belinize ısı uygulamak ağrıyı hafifletebilir. Düzenli adet döngüsü olan 18 ila 30 yaşları arasındaki 147 kadına odaklanan bir 2012 çalışması, 40 °C sıcaklıkta bir sıcak su torbasının ağrı kesici kadar etkili olduğunu buldu.

Sıcak su torbanız veya ısıtma yastığınız yoksa, ılık bir banyo yapın veya sıcak bir havlu kullanın. Veya kendi ısıtma yastığınızı yapabilirsiniz:

 1. Üstte bir delik bırakarak iki parça kumaşı kesip dikin.
 2. Pişmemiş pirinçle doldurun ve deliği dikin.
 3. Mikrodalgayı birkaç dakika istenen sıcaklığa getirin. Aşırı ısıtmayın!
 4. Gerekirse soğumaya bırakın. Veya ısı transferini azaltmak için bir havluya sarın. Gerektiği gibi yeniden kullanın.

3. Uçucu Yağlarla Masaj Yapmak

Yaklaşık 20 dakikalık masaj terapisi, adet ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir 2010 yılı çalışması endometriozisin neden olduğu adet ağrısı olan 23 kadına baktı. Araştırmacılar, masajların ağrıyı hemen ve sonrasında önemli ölçüde azalttığını buldular.

Menstrüasyon için masaj terapisi, terapistin elleri karnınızda, yanınızda ve sırtınızda hareket ederken belirli noktalara basmasını içerir.

Aromaterapi tarzı bir masaj için uçucu yağlar eklemek ek faydalar sağlayabilir.

2012 yılında yapılan bir araştırma, adet ağrısı yaşayan 48 kadını iki gruba ayırdı: Bir grup uçucu yağlar içeren bir krem, diğerine sentetik bir koku içeren bir krem ​​verildi.

Uçucu yağları kullanan grup, ağrı miktarı ve süresinde önemli bir azalma yaşadı. Araştırmacılar bu çalışmada lavanta , adaçayı ve mercanköşk yağı karışımı kullandılar. 

Esansiyel yağınızı her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz. Güvenli bir konsantrasyon, bir çay kaşığı taşıyıcı yağ başına bir damla uçucu yağdır.

4. Orgazm Olmak

Orgazmların menstrüel kramplar üzerindeki doğrudan etkisine dair klinik çalışmalar olmasa da bilim, bunun yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Vajinal orgazmlar, nörotransmiterlerin salgılanmasını sağlar, omuriliğiniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuzu kapsar. Vajinal orgazm, beyninizi endorfin ve oksitosin gibi nörotransmiterleri serbest bırakması için tetikleyebilir. Endorfinler ağrı algısını azaltabilir.

Rutgers Üniversitesi’nde kadın orgazmını inceleyen bir psikoloji profesörü olan Dr. Barry Komisaruk BBC’ye şunları söyledi: “Vajinal orgazmlar, içsel olarak ve tüm vücudu kapsar şekilde tanımlanmaktadır; Bunun nedeni muhtemelen klitoristen gelen hisleri taşıyan sinirlerin vajinadaki sinirlerden farklı olmasıdır.”

5. Belirli Gıdalardan Kaçınmak

Adet sırasında şişkinliğe ve su tutulmasına neden olan gıdalardan kaçınmak iyi bir fikirdir. En büyük suçlulardan bazıları şunlardır:

 • Yağlı gıdalar
 • Alkol
 • Gazlı içecekler
 • Kafein
 • Tuzlu yiyecekler

Bu yiyeceklerin azaltılması veya kesilmesi krampları hafifletmeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yerine, yatıştırıcı (kafeinsiz) zencefil veya nane çayları ya da limon aromalı sıcak suyu deneyin. Eğer şekere ihtiyacınız varsa, çilek veya ahududu gibi meyveleri atıştırın.

6. Diyetinize Şifalı Bitkiler Eklemek

Bu bitkisel ilaçlar, uzmanların adet ağrısı ile ilişkili kas kasılmalarını ve şişmeyi azaltabileceğine inandıkları anti-enflamatuar ve antispazmodik bileşikler içerir.

 • Adet döneminizden bir hafta önce günde iki fincan papatya çayı yudumlayın. Her ay içerseniz daha fazla etkili olur. Kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olur. İçerisindeki glisin ayrıca bir sinir gevşetici görevi görür.
 • Adetiniz başladığında, üç gün boyunca günde dört kez 30 mg rezene özütü alın.
 • Daha az kanama, ağrı, bulantı ve kusma için adet döneminizin ilk üç günü boyunca günde üç kez 840 mg tarçın kapsülü alın.
 • Krampları hafifleten ılık bir içecek için küçük bir parça zencefili sıcak suya rendeleyin. Üç gün boyunca günde dört kez 250 mg zencefil tozunun ağrının giderilmesine yardımcı olduğu bulundu
 • Döngünüzden iki gün önce başlayarak beş gün boyunca 1.000 mg dereotu deneyin. 1000 mg dereotunun adet kramplarını hafifletmede, adet ağrısı için bir OTC (Reçetesiz satılan ilaçlar) ilacı olan mefenamik asit kadar etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

Premenstrüel Sendrom Semptomları İçin Rahatlama

Zerdeçalda bulunan doğal bir kimyasal olan curcumin, adet öncesi sendromun (PMS / Premenstrüel sendrom) semptomlarının azalmasında yardımcı olabilir. Bir 2015 çalışması, adetlerinden yedi gün önce ve üç gün sonra iki kapsül kurkumin alan 70 kadını inceledi. Katılımcılar PMS’de önemli düşüş bildirdi.

Dikkat

Her zaman saygın bir kaynaktan bitki ve takviye satın aldığınızdan emin olun. Bu bitkisel ilaçların çoğunun çok az yan etkisi olsa da, denemeden önce doktorunuza danışın.

Bazı şifalı bitkiler, özellikle ilaç kullanıyorsanız, istenmeyen yan etkilere de neden olabilir. Bu bitkilerin ve takviyelerin çoğu ayrıca adet dönemleri için özel talimatlar içermez. Doktorunuz dozaj önerileri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir.

Uzun Vadede Diyet Ve Egzersiz Nasıl Yardımcı Olabilir?

Sağlıklı bir diyet ve düzenli bir egzersiz rejimini sürdürmek, adet ağrısını önlemede uzun bir yol kat edebilir. Bir 2016’da yapılan bir çalışmada 250 kadından, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüren kadınlar ile sürdürmeyenler arasında önemli farklılıklar buldu.

Özel diyet ve egzersiz ipuçları için okumaya devam edin.

Diyet

Genel olarak, adet ağrısını azaltmaya yönelik bir diyet, minimum düzeyde işlenmiş gıdalardan, liflerden ve bitkilerden  oluşmalıdır.

Bu yiyecekleri bir deneyin:

 • Papaya vitamin bakımından zengindir.
 • Kahverengi pirinç, şişkinliği azaltabilecek B-6 vitamini içerir.
 • Ceviz, badem ve kabak çekirdeği; krampları hafifleten manganez açısından zengindir.
 • Zeytinyağı ve brokoli, E vitamini içerir .
 • Tavuk , balık ve yeşil yapraklı sebzeler, adet sırasında kaybedilen demir içerir.
 • Keten tohumu, antioksidan özelliklere sahip omega-3’ler içerir, bu da şişliği ve iltihabı azaltır.

Bor: Bu mineral vücudunuzun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur. Aynı zamanda adet kramplarını da azaltır: 113 üniversite öğrencisine bakan bir 2015 çalışması, borun adet ağrısının yoğunluğunu ve süresini azalttığını buldu. Yüksek konsantrasyonda bor içeren yiyecekler şunlardır:

 • Avokado
 • Fıstık ezmesi
 • Kuru erik
 • Nohut
 • Muz

Su: Kulağa tuhaf gelebilir, ancak su içmek vücudunuzun su tutmasını engeller ve adet sırasında ağrılı şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Ilık veya sıcak su, kramplar için genellikle daha iyidir çünkü sıcak sıvılar kan akışını arttırır ve kramplı kasları gevşetebilir.

Ayrıca Hidrasyonunuzu artırmak için su bazlı yiyecekler de yiyebilirsiniz;

 • Marul
 • Kereviz
 • Salatalıklar
 • Karpuz
 • Çilek, yaban mersini ve ahududu gibi meyveler

Kalsiyum: Bu mineral, adet sırasında kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabilir. Mayo Clinic, 19 ile 50 yaş arasındaki kadınlar için günde en az 1.000 miligram (mg) önermektedir. Kalsiyum içeriği yüksek yiyecekler arasında

 • Süt Ürünleri
 • Susam
 • Badem
 • Lifli yeşil sebzeler bulunur.

Kalsiyum ayrıca destekleyici gıda olarak da mevcuttur. Ancak, sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun.

Egzersiz Yapmak

Adetinizin hemen öncesinde veya sırasında egzersiz yapma fikri size hitap etmeyebilir. Ancak egzersiz endorfin salgılar.

Araştırmalar, egzersizin adet ağrısını azaltmada etkili olduğunu, aynı zamanda ağrı kesici ilaç ihtiyacını da ortadan kaldırabileceğini veya azaltabileceğini öne sürüyor. Yürümek gibi orta dereceli faaliyetler, döneminiz boyunca daha yorucu faaliyetler yerine faydalı olabilir.

Yoga, endorfin salgılayan ve menstrüel semptomları önlemeye veya azaltmaya yardımcı olan hafif bir egzersizdir. 2011 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 18 ila 22 yaş arasındaki genç kadınlar için menstrüasyon sırasında ağrı yoğunluğunu ve süresini önemli ölçüde azaltan üç farklı yoga pozu buldular; Kobra, Kedi ve Balık.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmeli

Şiddetli ağrınız ve çok ağır kanamanız varsa doktorunuza başvurmalısınız. Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünün:

 • Ağrı sürekli olarak günlük aktiviteler yapmanızı engelliyorsa
 • Ağrı zamanla kötüleşiyor veya kanama ağırlaşıyorsa
 • 25 yaşın üzerindeyseniz ve şiddetli kramplarla ilk kez karşılaşıyorsanız
 • OTC ilaçları işe yaramıyorsa

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Ev Çözümleri yazımızı beğendiyseniz Kadın Sağlığı için Gerekli Testler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Related posts

Leave a Comment