Akşamdan Kalma İlacı Var mı? Neden Olur?

Düşünülmesi Gereken Şeyler

Alkol, akşamdan kalma durumunun arkasındaki en bariz suçludur.

Ama suçlu her zaman alkolün kendisi değildir, belirtilerin çoğuna aslında alkolün idrar söktürücü veya dehidre edici etkileri neden olur.

Türdeşler olarak adlandırılan kimyasallar da daha yoğun akşamdan kalmaya neden olabilir.

Türdeşlerin ne olduğu, hangi içeceklerden kaçınılması gerektiği, iyileşme ipuçları ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Alkol Bunu Neden Yapar?

Alkolün vücudunuz üzerinde çok çeşitli etkileri vardır ve bunların çoğu akşamdan kalma belirtilerine katkıda bulunur.

Bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Dehidrasyon: Alkol bir idrar söktürücüdür, yani daha sık çişe çıkmanıza neden olur. Bu nedenle, hem içme sırasında hem de sonrasında susuz kalmak daha kolaydır. Dehidrasyon, baş ağrısı, baş dönmesi ve tabii ki susuzluğun ana nedenlerinden biridir.
 • Gastrointestinal etkiler: Alkol tahrişe neden olur ve sindirim sisteminizde asit üretimini artırır. Ne kadar içtiğinize bağlı olarak, alkol ayrıca yiyecek maddesinin gastrointestinal sisteminizden geçişini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Bu etkiler mide bulantısı, kusma ve ishal ile ilişkilidir.
 • Elektrolit dengesizliği: Alkol alımı vücudunuzun elektrolit seviyelerini etkiler. Elektrolit dengesizlikleri baş ağrısı, sinirlilik ve halsizliğe katkıda bulunabilir.
 • Bağışıklık sistemi etkileri: Alkol almak bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Mide bulantısı, iştah azalması ve konsantre olamama gibi çok çeşitli akşamdan kalma semptomları, alkolden kaynaklanan bağışıklık sistemi işlevindeki geçici değişikliklerle ilişkili olabilir.
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi): İçmek vücuttaki şeker (glikoz) üretimini sınırlar. Düşük kan şekeri yorgunluk, baş dönmesi ve sinirlilik ile ilişkilidir.
 • Genişlemiş kan damarları (vazodilatasyon): İçtiğinizde kan damarlarınız genişler. Vazodilatasyon olarak bilinen bu etki baş ağrısı ile ilişkilidir.
 • Uyumakta zorluk: Çok fazla içmek sizi uykulu hissettirse de kaliteli uykuyu da engelleyerek gece uyanmanıza neden olabilir. Ertesi gün, her zamankinden daha uykulu hissedebilirsiniz.

Bu semptomlar kişiden kişiye ve hafif ile şiddetli arasında değişebilir. Bazen, tüm gününüzü bozmak için yeterlidir.

Tüm Alkollü İçeceklerde Türdeşler Bulunur Mu?

Konjenerler (türdeşler), alkollü içeceklere kendine özgü lezzetlerini veren fermantasyon işleminin kimyasal yan ürünleridir.

Bazı yaygın türdeşler şunları içerir:

 • Metanol
 • Tanenler
 • Asetaldehit

Konjenerler, aşağıdaki gibi daha koyu içeceklerde daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur:

 • Burbon
 • Viski
 • Kırmızı şarap

Votka ve cin gibi berrak likörler nispeten daha düşük türdeş içeriklere sahiptir. Aslında, votkada neredeyse hiç türdeş yoktur.

Konjenerler, daha şiddetli akşamdan kalma durumları ile ilişkilidir.

2010 yılında yapılan çalışmada araştırmacılar, katılımcıların burbon veya votka içtikten sonra kendilerinin bildirdiği akşamdan kalma şiddetini karşılaştırdılar.

Katılımcıların, daha yüksek türdeş içeriğe sahip burbon içtikten sonra daha kötü hissettiklerini bildirme eğiliminde olduklarını bulmuşlardır.

PROFESYONEL İPUCU:

Alkol ne kadar koyu olursa, o kadar çok türdeş olur. Ve ne kadar çok türdeş olursa, akşamdan kalma olasılığınız o kadar artar. Açık renkli bir bira veya berrak likör tercih edin.

Bazı İnsanların Akşamdan Kalma Olma Olasılığı Daha Mı Yüksektir?

Bazı insanlar için, bir kadeh içki bile akşamdan kalmalığı tetikleyebilir.

Diğer insanlar, birkaç içkiyle, hatta bir gece aşırı içki içme ile bile akşamdan kalma durumu yaşamayabiliyor.

Öyleyse neden bazı insanlar bu duruma daha yatkındır? Çeşitli faktörler riskinizi artırabilir.

Bunlar şunları içerir:

 • Kişilik: Bazı kişilik özellikleri akşamdan kalma semptomlarınızı etkileyebilir. Örneğin, son zamanlarda yapılan bir araştırma, utangaç kişilerin, alkol aldıklarında kaygı yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.
 • Genetik faktörler: Belirli bir genetik çeşitliliğe sahip insanlar arasında, bir kadeh içki bile kızarma, terleme ve hatta kusmaya neden olabilir. Ailede alkol kullanım bozukluğu olması, vücudunuzun alkolü nasıl işlediğini de etkiler.
 • Sağlık durumu: Yine son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, akşamdan kalmalar, kişinin bildirdiği daha kötü sağlık durumuyla ilişkilendirildi.
 • Yaş: Bu 2013 çalışmasının sonuçları ve bu 2015 çalışması, daha genç insanların daha şiddetli akşamdan kalma yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu öne sürüyor.
 • Cinsiyet: Bazı araştırmalar, kadınların erkeklerden daha fazla akşamdan kalma yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
 • İçmeyle ilgili diğer davranışlar. Sigara içmek, uyuşturucu kullanmak veya normalden daha uzun uyanık kalmak akşamdan kalmayı şiddetlendirebilir.

Semptomlar Ne Kadar Sürer?

Akşamdan kalma duurumu genellikle 24 saat içinde kendiliğinden geçme eğilimindedir.

Bununla birlikte, belirtilerin zaman içindeki ilerlemesi ve şiddeti bir kişiden diğerine değişebilir.

Örneğin, mide semptomları bildiren katılımcıların, öğlen saatlerinde zirve yapan belirtilerinin akşamları azaldığı gözlenmiştir. Yani çan şeklinde bir eğri izleyen bir akşamdan kalma durumu yaşama olasılığı daha yüksektir.

Bu, farklı akşamdan kalma semptomlarının farklı zamanlarda görünebileceğini ve kaybolabileceğini göstermektedir.

Nasıl Yardım Bulunur

Akşamdan kalma için en iyi tedavi genellikle zamandır. Beklerken, aşağıdaki ipuçlarının avantajı lehinize çevirmeye yardımcı olduğunu fark edebilirsiniz:

 • Su alın: Akşamdan kalmayken ne kadar su içmeniz gerektiği genellikle bir gece önce ne kadar içtiğinize bağlıdır. Genel bir kural olarak, büyük bir su şişesini doldurun ve birkaç dakikada bir yudumlayın. Bütün gün ve ertesi güne kadar sabit bir hızda içmeye devam edin. Ayrıca meyve suyu, spor içeceği veya bitki çayı içmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Bir şeyler yiyin: Karbonhidrat içeren yiyecekler kan şekerinizi dengelemeye ve mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Yavaş yavaş başlayın. Mide bulantısı hissediyorsanız muz, kızarmış ekmek veya kraker gibi sade bir şey tercih edin.
 • Bir antiasit alın: Alka-Seltzer, Tums veya Pepto-Bismol gibi antasitler, mide rahatsızlığı için rahatlama sağlayabilir. Midenizi doğal bir şekilde yatıştırmak için sıcak suya bir çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefil eklemeyi deneyin.
 • Elektrolitleri deneyin: Sodyum açısından zengin sıvılar, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi semptomları hedef alarak elektrolit seviyenizi dengelemeye yardımcı olabilir. Sodyum seviyelerini yenilemek için çorba suyunu yudumlamayı deneyin .
 • Gerekirse ağrı kesici alın: Baş ağrıları için, bir OTC anti-inflamatuar ilaç hile gibidir. 
 • Yatağına geri dönün: Akşamdan kalma semptomları, uykusuzluk nedeniyle genellikle daha da kötüleşir. Mümkünse, daha uzun uyumaya çalışın veya günün ilerleyen saatlerinde biraz kestirin. Fazladan birkaç saat dinlenerek belirtilerinizin kaybolduğunu fark edebilirsiniz.
 • Vitamin ve takviyeleri düşünün: Vitaminler ve doğal ürünler, bir veya daha fazla akşamdan kalma semptomuna yardımcı olabilir. Bu 2016 incelemesi, kırmızı ginseng, Kore armudu ve zencefilin belirli akşamdan kalma semptomlarının tedavisinde potansiyel olarak etkili olduğunu göstermektedir. Yine de araştırma sınırlıdır. Takviyeleri almadan önce bir eczacı veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Gelecekteki Akşamdan Kalma Durumları Nasıl Önlenir

Önleme, akşamdan kalma için en iyi tedavi yöntemidir. Bir dahaki sefere içmeyi planladığınızda aşağıdakileri deneyin:

 • Karbonhidrat açısından zengin bir yemek yiyin: Kahverengi pirinç veya makarna gibi karbonhidrat açısından zengin bir öğün yemek, alkolün kan dolaşımınıza emilme hızını yavaşlatmanıza yardımcı olabilir. Bu, ertesi gün akşamdan kalma semptomlarını önleyebilir.
 • Açık renkli içecekleri tercih edin: Aynı türden daha düşük olma eğiliminde olan açık renkli içecekleri seçin. Daha hafif içeceklerin şiddetli akşamdan kalma durumuna yol açma olasılığı daha düşüktür.
 • Gazlı içeceklerden kaçının: Gazlı içecekler, alkolün kan dolaşımınızda emilme oranını hızlandırır ve bu da ertesi sabah akşamdan kalma belirtilerine katkıda bulunabilir.
 • Sigaradan kaçının: Sigara içmek hidrasyonunuzu, bağışıklık sisteminizi ve uyku kalitenizi etkiler ve sizi daha yoğun bir akşamdan kalma durumu ile bırakır.
 • Yeterince su için: Gece boyunca düzenli olarak su için. Yatmadan önce her içecek arasında bir bardak daha içmeyi deneyin.
 • Limitinizi bilin: Beş veya altı içeceğin akşamdan kalmaya neden olacağını biliyorsanız, içtiğiniz miktarı sınırlamanın yollarını bulun. Örneğin, alkollü ve alkolsüz içecekler arasında geçiş yapmayı veya her bir içecek arasında yarım saat ara vermeyi deneyin. Turu bölmek için dans etme veya sosyalleşme gibi diğer aktiviteleri kullanın.
 • Yeterince uyuyun: Geç uyuyacağınızı biliyorsanız, sabah fazladan uyumak ya da gün içerisinde şekerleme yapmak için zaman ayırın.

Alkol hakkında daha fazla bilgi için Neden Ameliyattan Önce Alkol İçmemelisiniz? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment