Amfizem Nedir?

amfizem nedir

Corona salgınıyla birlikte akciğer sorunları hayatımızda daha bir önem kazandı. Akciğer ve solunum rahatsızlıklarıyla birlikte covid 19 virüsü ölümcül sonuçlar doğurmakta. Bir akciğer hastalığı olan amfizem nedir, neden olur gibi sorulara sizler için yanıt aradık.

Amfizem Nedir?

Amfizem, iç ve dış olumsuz etkenlere karşı akciğerin savunmaya geçmesi sonucu, akciğerdeki bronş kanallarının hasar görmesi, alveollerin (hava kesecikleri) genişlemesi ve akciğer dokusunun elastikiyetini yitirmesi demektir. Amfizem, erken evrelerindeyken hastanın yaşamını etkileyecek şikayetlere neden olmaz.

Amfizem için wikipedia linki:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Amfizem

Amfizem’e Yol Açan Nedenler

Amfizem’in kesin tedavisi yoktur. Zehirli gazlar, hava kirliliği ve sigara kullanımı, anfizeme yol açan önemli bir etmendir. Amfizem, yaş ilerlemesine bağlı olarak, akciğer dokusundaki esnekliğin kaybolması sonucunda oluşabilir.

Aynı zamanda, akciğer veremi, kronik bronşit gibi hastalıklar sonucu ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlık da amfizem hastalığında etkin bir faktördür.

Kronik bir hastalık olan amfizem hastaları, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) riskine karşı dikkat etmelidir.

Solunum bozuklukları ve nefes darlığı, amfizemin erken evre semptomlarındandır. Merdiven veya yokuş çıkmak gibi efor gerektiren hareketler solunum bozukluğuna yol açar. Balgamsız öksürük, sesli solunum, basit hareketlerde bile nefes nefese kalma gibi belirtiler de söz konusudur. Sindirim işlemi nefes darlığına neden olduğundan, amfizem hastaları genel olarak zayıf yapılıdır.

Amfizemin ilk ve erken belirtisi nefes darlığıdır. Başlangıçta yokuş yukarı yürümek.

Diğer sağlık makaleleri için hastalıklar kategorisindeki makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment