Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ardıç yağı ne işe yarar

Son zamanlarda ilaçların ortaya çıkan yan etkileri ile birlikte şifalı bitkilere verilen önem daha da artmış durumda. Siz de ilaç kullanmak yerine küçük tedaviler için bitkileri tercih ediyorsanız, şifalı yağlar sizin en büyük yardımcınız olacak. Şifalı yağlar arasında neredeyse her derde deva duruşu ile ardıç yağı dikkatleri üzerine çekiyor. Peki, ardıç yağı ne işe yarar?

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar

1- İçerisindeki maddeler dolayısıyla antiseptik özellik göstermektedir. Bu özelliği ile küçük kesiklerin üzerine sürüldüğünde tentürdiyot etkisi göstererek bölgedeki mikropları yok eder.

2- Kan dolaşım hızını arttırır ve kanın olduğundan biraz daha sıvı hale gelmesini sağlar.

3- Kuvvetli bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde özellikle ürik asit gibi toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

4- Kadınların adet dönemi gibi zamanlarda oluşan şişkinlikleri azaltmakta kullanılır.

5- Romatizma ve artrit gibi kemik ağrılarının hafiflemesinde yardımcı olur.

6- Antioksidan özelliğinin yanı sıra iyi bir idrar söktürücü olan ardıç yağı, böbrek taşının vücuttan atılmasına yardımcı olur.

7- Gut hastalığının tedavisinde, tedaviye destek olarak ardıç yağı kullanılmaktadır.

8- Ardıç yağı, kemik ve eklem ağrılarının yanı sıra kas ağrılarına da iyi gelmektedir. Bu yüzden özellikle sporcular tarafından kas ağrılarını geçirmek için kullanılmaktadır. Ardıç yağının bir diğer özelliği ise bağırsağı rahatlatması ve bağırsak ağrılarına iyi gelmesidir.

9- Ardıç yağı, kasları sıkılaştırarak sarkmaları önler ve vücudu daha genç gösterir.

10- Ardıç yağının saç dökülmelerini önleyici etkisi bulunmaktadır.

11- Ardıç yağı kasları güçlendirmesinin yanı sıra diş ve diş etlerini de kuvvetlendirici özelliği ile de dikkat çekmektedir. Bu sayede ardıç yağını diş eti problemlerine karşı kullanabilirsiniz.

12- Ardıç yağı bağırsak hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. İshali geçirici özelliği bulunmaktadır.

13- Ardıç yağı, bağırsak gazlarının dışarı atılmasında yardımcı olur. Bu sayede, kişilerde gaz yüzünden oluşan hazımsızlık ve bağırsak ağrısını önler. Aynı zamanda bağırsak gazları aşırı biriktiğinde, kan basıncının artmasını sağlar ve kalbe zarar verir. Kronik gaz sorunu yaşayan kişiler, düzenli olarak ardıç yağı kullanarak bu sorunu çözebilir.

14- İçerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde ardıç yağı kanı temizler ve ağır metallerden arındırır.

15- Ardıç yağı, kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Bu özelliği sayesinde kişinin idrara çıkma sıklığını arttırmaktadır. İdrara çıkma sıklığını arttırması sayesinde böbrek sağlığını destekler, vücutta biriken fazlalık suyun dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda vücuttaki şişkinlik ve su toplamalarına da iyi gelmektedir.

16- Ardıç yağı kişiyi sakinleştirir ve stresi azaltır. Bu özelliği sayesinde kişinin deşarj olmasını sağlar.

17- Mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi ardıç yağının faydaları arasında en etkili olanlarından birisidir. Ardıç yağı, mide öz suyunun pH dengesini düzenler ve mide içi asit dengesinin bozulması ile oluşan ülser ve reflü gibi rahatsızlıkları yatıştırır.

18- Ardıç yağı, içerisinde bulunan cilt ve kasları güçlendirici maddeler sayesinde cildin daha sıkı ve genç görünmesini sağlar. Ayrıca cilt yüzeyinde tonik etkisi yaratarak cildin temizlenmesini sağlar.

19- Ardıç yağı, su ile seyreltilerek kullanıldığı takdirde yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Saf ardıç yağı yaralara ağır geleceği için yarardan çok zarar vermektedir.

20- Ardıç yağı sindirim sistemini rahatlatır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

21- Basura karşı etkili olan ardıç yağını, oturma banyosunun suyuna birkaç damla katarak kullanabilirsiniz.

22- Ardıç yağı saç ve saç derisini kuvvetlendirir. Kepeğe karşı koruma sağlar.

23- Ardıç yağı, cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu sayede sedef hastalığının tedavi sürecinde kullanıldığı gibi sivilce tedavisinde de kullanılmaktadır.

24- Ardıç yağı, selülitlere karşı oldukça etkilidir.

25- Ardıç yağını gece uyumadan önce boyun ve göğüs kısmınıza masaj yaparak uygulamanız, uykusuzluk sorunlarına iyi gelecektir. Kas rahatlatıcı özelliği sayesinde ardıç yağı uyku problemlerine iyi gelmektedir.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağının 4 farklı kullanım şekli bulunmaktadır. Bunlar; ağız yolu ile dahilen, burun yolu ile soluyarak, cilt üzerinden ve haricen kullanımdır.

Ardıç Yağının Ağız Yolu ile Dahilen Kullanımı

Ardıç yağını 1 adet kesme şekerin üzerinde en fazla 5 damla damlatarak ağız yolu ile kullanabilirsiniz. Kesme şekeri dilinizin üzerine koyduktan sonra şekeri ısırmadan dilinizin üzerinde erimesini beklemeniz gerekiyor. Ardıç yağını şeker yerine su ile tüketmek için ise, 1 bardak su içerisine 5 damla ardıç yağı damlatabilirsiniz. Ardıç yağını günde en fazla 3 defa almanız, sağlığınız açısından bir sorun teşkil etmiyor.

Ardıç Yağının Burun Yolu ile Kullanımı

Ardıç yağını solunum yolu ile almak istiyorsanız 2 parça pamuğu koparttıktan sonra her iki pamuk parçasına da 5’er damla ardıç yağı damlatın. Ardından pamukları burun deliklerinize yerleştirerek kullanabilirsiniz. Ardıç yağının etkili olması için en az 15 dakika boyunca burnunuzda kalması gerekiyor. Bu uygulamanın günde en fazla 2 kere yapılması tavsiye ediliyor. Bu uygulamada ardıç yağı, burnunuza yerleştirdikten sonra hava içerisinde süzülerek solunum yolunuza nüfuz edecektir.

Ardıç Yağının Cilt Yüzeyinde Kullanımı

Ardıç yağını cilt yüzeyinde kullanmak için, pamuk üzerine birkaç damla ardıç yağı damlattıktan sonra ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu uygulamanın günde en fazla 2 kez yapılması öneriliyor. Günde 2 seferden fazla uygulanması halinde ardıç yağı cilt üzerinde tahriş edici özelliğe sahiptir.

Ardıç Yağının Haricen Kullanımı

Ardıç yağını isteğinize göre farklı yağlar ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Bunlardan en yaygını, ardıç yağı içerisinde 1/10 oranla zeytinyağı karıştırmaktır. Oluşan karışımı yukarıdaki 3 yöntem ile aynı şekilde kullanabilirsiniz.

 

Bu makalemizde çok merak edilen ardıç yağı ne işe yarar konusunu özetlemeye çalıştık. Şifalı bitkiler kategorimizi inceleyerek benzer içeriklere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Related posts

One Thought to “Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?”

  1. […] Isırgan otuyla birlikte ardıç bitkisi de kullanılabilir. Etkisi daha da artacaktır. Ardıç yağının faydaları için bu yazımızı […]

Leave a Comment