Erkek SağlığıKadın SağlığıSağlık Haberleri

Ayak Şişi

Ayak Şişlikleri Nedir ?,Ayak Şişi Sebepleri ,Ayak Şişi Nedenleri Nelerdir? ,Ayak Şişmesini Engelleme,Ayak Şişmesi Tedavisi ,Ayak Şişine Ne İyi Gelir

Ayak Şişi Nedeni
Ayak Şişi

Ayak şişmesi yaşamınızın herhangi bir alanında meydana gelen bir olaydır. Ayak şişi nedenleri arasında herhangi bir travma, lenfödem, venöz yetmezliği, enfeksiyon, gebelik dönemi, kan pıhtılaşması , organlarınızdaki hastalıklar  olabilmektedir. Bu durumlardan ötürü karşılaşılan ayak şişi sorunlarına karşı çözüm önerileri de yazımızda yer alacaktır.

Ayak Şişlikleri Nedir ? 

Genel şişlikler ödem olarak nitelendirilir. Ayak şişliği standart büyüklüğünden daha büyük göründüğünde söz konusudur. Bazı şişlikler ateş, ağrı, kaşıntı ve sızı gibi belirtiler gösterir. Ayak şişlikleri genelde yorgunluk belirtisi olarak karşımıza çıkarak hayati tehlikeleri bulunmaz.   Kolay bir şekilde çözülebilir. Riskli olan durumlar doku hasarı ve kanaması durmayan vakalardır. Bu vakalar acil bakım gerektiren tıbbi durumlardır

Ayak Şişi Sebepleri 

Ayak şişi genelde damarlarla ilgili bir sorundur. Damarlara birindeki bir sorundan kaynaklanıyorsa genelde tek ayağı etkiler. Ancak şişme iki ayağı da etkiliyorsa kalp rahatsızlığı kaynaklı olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.  Sistematik bir problem dışında böbrek, karaciğer gibi organlardan da kaynaklı ayaklar şişebilir. Bunların dışında uzun süre ayakta kalma, gebelikler, burkulmalar, kırık ve çıkıklar ile dolaşım sistemi bozukluklarında ayaklar şişebilir. Şişmenin büyüklüğü ve ağrı şiddetine göre altında yatan hastalık tespit edilmelidir. Bundan sonra izlenecek tedavi yöntemi geliştirilmektedir. Şiş bölgelerdeki problemleri ortaya çıkarmaya yönelik teşhis yöntemlerine gidilmelidir ki, bu da ultrason, tomografik tetkikler ile hastanın ayrıntılı muayenesini gerektirir. Aşağıda sizlere ayak şişi nedenleri ayrıntılı olarak aktarılacaktır.

Ayak Şişi Nedenleri Nelerdir? 

Ayak şişi nedenleri arasında yukarıda anlatıldığı gibi bir çok etken bulunmaktadır. Şimdi bu etkenlerin ayak şişliklerine nasıl neden olduklarını anlamalıyız.Gebelik Sırasında Ayak Şişlikleri

Gebelik Sırasında Ayak Şişlikleri

Hamilelik sırasında ayak bileği ve ayaklarının şişmesi normaldir . Ancak, ani veya aşırı şişlik, preeklampsinin bir belirtisi olabilir ; idrardaki yüksek tansiyon ve proteinin gebeliğin 20. haftasından sonra gelişen ciddi bir durumdur . Karın ağrısı , baş ağrısı , sık idrara çıkma, bulantı ve kusma veya görme değişiklikleri gibi diğer belirtilerle birlikte şiddetli şişlik doktora görünülmelidir.

Ayak/ Ayak Bileği Travması

Ayak ya da ayak bileğindeki bir yaralanma şişmeye yol açabilir. En sık görülen ayak burkulmasıdır ve genelde ayak bileğindeki liflerin zorlanmasından veya yırtılmasından kaynaklı ayaklarda şişlik görülür genelde herkesin başına gelebilecek bir durumdur.  Genelde bu durumlarda ayak bileğine buz uygulaması yapılmalıdır

Lenfödem

Lenfödem;  lenf damarlarının yokluğu ya da lenf nodlarının çıkarılmasından sonra ortaya çıkabilen dokulardaki lenfatik sıvı topluluğudur. Lenf, normalde geniş bir damar ve kılcal damar ağı boyunca dolaşan protein açısından zengin bir sıvıdır. Bakteri gibi istenmeyen maddeleri yakalayan ve tahrip eden lenf düğümlerinden süzülür. Bununla birlikte, damarlar veya lenf düğümleri ile ilgili bir problem olduğunda, sıvının hareketinde engel meydana gelir. Tedavi edilmeyen lenf birikimi yara iyileşmesini bozabilir, enfeksiyon ve deformiteye yol açabilir. Lenfödem kanseri olan hastalarda radyoterapi veya lenf düğümlerinin çıkarılmasından sonra yaygındır . Kanser tedavisi  gördüyseniz ayak şişliklerinizi meydana gelebilir ve bundan kaynaklı doktora danışarak nasıl başaçıkacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Venöz Yetmezlik

Ayak bileği ve ayaklarının şişmesi sıklıkla venöz yetmezliğin erken bir belirtisidir; bu durum, kanın bacaklardan ve ayaklardan kalbe yavaşça yukarı doğru hareket etmesinden kaynaklıdır. Normalde, damarlar tek yönlü valfler yardımıyla kanın doğru yönde akmasını sağlar. Bu valfler zarar görmesi durumunda damarlarda tahribat ortaya çıkara kanın akmasında dengesizlik yaratmaktadır, buda alt ayakların yumuşak dokusuna, özellikle ayak bileklerine ve ayaklara sızar. Kronik venöz yetmezlik cilt değişikliklerine, cilt ülserine ve enfeksiyona neden olabilir. Venöz yetmezlik belirtileri yaşıyorsanız, tıbbi yardım almalısınız.

Enfeksiyon

EnfeksiyonAyaklarda ve ayak bileklerinde şişme, enfeksiyon  nedeni ile meydana gelmektedir. Enfeksiyon yaşayan kişiler genelde  diyabetik nöropati ya da ayak  sinir problemleri olan  kişilerdir ve bu kişiler ayak enfeksiyonlarının daha fazla risk altındadır. Bundan kaynaklı diyabet hastalarına ayak bakımlarına özen gösterilmesi gerektiği söylenmektedir. Ayaklarda yaralar sinir hasarı künt olabilir ağrı hissi ve ayak problemleri çabucak ilerleyebilir. Şişmiş bir ayak ya da enfekte gibi görünen bir kabarcık fark ederseniz, hemen tıbbi yardım alın.

Kan Pıhtılaşması

Bacak damarlarında oluşan kan pıhtıları, kanın bacaktan kalbe dönüş akışını durdurabilir ve ayak bileklerinde ve ayaklarda şişmeye neden olabilir. Kan pıhtıları  yüzeysel veya derin olabilmektedir. Derin pıhtılar bacakların büyük damarlarından birini veya daha fazlasını bloke edebilir. Bu kan pıhtıları, gevşediklerinde, kalp ve akciğer gibi organlara kan yoluyla gittiğinde hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Eğer bir bacağınızda şişlik varsa, ağrı, hafif ateş ve muhtemelen etkilenen bacağın renginde bir değişiklik olursa, derhal tıbbi yardım alın. Kan inceltici ile tedavi gerekebilir.

Kalp, Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları

Bazen şişlik, kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı durumunda meydana gelebilmektedir. Şişen ayak bilekleri, kalp yetmezliğinin bir belirtisi olabilir . Böbrek hastalığı da ayak ve ayak bileği şişmesine neden olabilir. Böbrekleriniz düzgün şekilde çalışmadıklarında fazla  sıvı vücutta birikebilir. Karaciğer hastalığı , karaciğerin , kan damarlarını çevreleyen dokulara sızmasını engelleyen albumin adı verilen bir proteinin üretimini etkileyebilir . Yetersiz albümin üretimi sıvı sızmasına neden olabilir. Yerçekimi sıvının ayaklarda ve ayak bileklerinde daha fazla birikmesine neden olur, ancak sıvı aynı zamanda karın içinde de birikebilir. Şişlikleriniz halsizlik , iştah kaybı ve kilo alma gibi başka belirtilerle birlikte geliyorsa doktora danışmanız gerekmektedir.

İlaçların Yan Etkisi

İlaçların Yan EtkisiBirçok ilaç, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye  neden olan yan etkiler içermektedir.  Bu ilaçlar arasında kalsiyum kanal blokerleri  ( tansiyon ilaçlarında bulunmaktadır), androjenik ve anabolik steroidler ve prednizolon gibi kortikosteroidler dahil steroidler, antidepresanlar trisiklik antidepresanlar ve monoamin oksidaz inhibitörleri de dahil olmak üzere diyabet ilaçlarınında yan etkileri arasında ayak şişmeleri vardır.  Bu gibi durumlarda doktorunuza danıaşarak ilacınızı değiştirebilir veya dozajı azaltabilirsiniz.

Ayak Şişmesini Engelleme

Özellikle sürekli ayakta ve yoğun tempoda çalışanlar için ayakların dinlendirilmesi ve ayak temizliği de çok önemlidir. Doğru ve mevsimine uygun ayakkabı giyilmesi ayak sağlığı için önemli olduğu kadar temiz çorap kullanımı da son derece önemlidir. Ayrıca   çıplak ayakla temiz olmayan yerlerde dolaşılması, ayağa yabancı bir cismin batması, mantar hastalıkları, ayaktaki yaraların enfeksiyon kapması da gibi birçok neden ayak şişmelerine neden olabilir. Bundan kaynaklı ayak bakımlarını yapmak ve ayaklarınızı günlük olarak temizlemeniz gerekmektedir.

Ayak Şişmesi Tedavisi 

Ayak Şişmesi Tedavisi 

Doktor ilaç tedavisi dışında ayak şişinin indirmek için bacak jimnastiği yapmayı veya duruma göre istirahat önerebilir. Özellikle sırt üstü yattıktan sonra bisikletin pedalını çevirin gibi bacakları hareket ettirmek iyi bir egzersizdir. Çalışırken veya evde ayakların uzatılması kan dolaşımını hızlandırır. Kanın doğru akması sağlanıp şişlikler bu hareketle azaltılabilir.  Şişmiş ayak bilekleri ve şişmiş ayaklar sık ​​görülür ve sıklıkla sıvı tutulumu veya ödemden kaynaklanır . Şişmenin nedeni, bir yaralanmadan tıbbi koşullara kadar değişebilir. Şişmiş ayak veya ayak bilekleri hakkında endişeleriniz varsa ve bu duruma herhangi bir hastalığınızın neden olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktora danışmalısınız.

Ayak Şişine Ne İyi Gelir

Ayak Şişine Ne İyi GelirAyak şişliklerinde 2 türlü bakım yapılmaktadır. Bunlardan biri ayaklara dışarıdan bakım yapma diğer ise beslenme ile ayak şişlerine müdahale etme durumudur. Dışardan bakım yapmak ayaklarınızdaki şişlikleri indirmenin yanı sıra bir rahatlamada sağlar. Bundan kaynaklı;

  • Ayakları yüksekte tutmaya özen göstermeli
  • Ayaklarınıza soğuk su veya buz torbaları ile dinlendirmeli
  • Ayaklarınıza epsom tuzu veya elma sirkesi karıştırdığınız ılık su içerisinde bırakmalı ve dinlendirmelisiniz
  • Ayaklarınız şişmelerden kaynaklı ağrıyorsa doğal yağlar ile masaj yapabilirsiniz.

Ayaklarınızın şişmesine enfeksiyonların neden olacağını belirtmiştik. Bundan kaynaklı ayaklarınızın şişini indirmek adına ;

  • Zencefil, yeşil çay, ginsberg ,zerdeçal , limon vb. gibi antitoksidan ve antienflamatuar özellikleri olan bitkisel çaylar hazırlayabilirsiniz.
  • Bol yeşil sebze tüketmeniz de bu açıdan oldukça önem arz etmektedir.
  • E vitamini , A vitamini , C vitamini enfeksiyonlara karşı etkilidir. Bundan kaynaklı havuçtan lahanaya, fasulyeden bibere bir çok turunçgil ve yeşil yapraklı sebze tüketilebilir.

 

Ayak şişi her ne sebepten olursa olsun doktorunuza görünmeyi unutmayınız. Aşağıdaki linkimizden ezik yara durumlarına karşı ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Ezik Yara

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close