Baba Olmak: Nasıl Hazırlanacaksınız

Hâlâ şokla baş ediyor olsanız da, yıllardır bu anı bekliyor olsanız da, baba olmak veya baba olacağınızı öğrenmek hayatınızın kalanını belirleyen bir andır. Her zaman istemiş olduğunuz bir şey olsa bile, saf neşeden düpedüz dehşete kadar duyguların bir karışımına sahip olmak normaldir.

Dürüst olmak gerekirse, baba olmak için tamamen hazır hissetmek zor. Bununla birlikte, baba olmak için küçük çocuğunuzun doğumunu beklerken ve aynı zamanda heyecan verici ama yorucu aylar için size bazı önerilerimiz var!

1. Araştırmaya Başlayın

Bebeği fiziksel olarak taşıyan siz olmayabilirsiniz, ancak bu hamilelik ve doğum deneyiminin bir parçası olmadığınız anlamına gelmez. Aynısı, vekil anne kullananlar veya evlat edinenler için de geçerli olabilir. Kesinlikle dahil hissetmenin yolları var.

Beklenti içindeki babalar için pek çok kitap yazılmıştır, ancak kendinizi bunlarla sınırlamak zorunda değilsiniz. Bazı çevrimiçi gruplara katılın veya bir hamilelik bültenine kaydolun .

Eşiniz hamilelik belirtileri yaşıyorsa, gelen sabah bulantısı veya mide yanması için biraz araştırma yapabilirsiniz. Ne hissettiklerini anlamak, çocuğunuzu taşırken onları desteklemenize yardımcı olabilir.

Doğum sancıları, doğum ve yeni doğmuş bir bebeğe bakma zamanı geldiğinde, ne bekleyeceğinizi bilmek, her şeyi çok daha iyi bir deneyim haline getirebilir. Vajinal ve sezaryen doğumlar, emzirme, bebek bezi değiştirme ve daha fazlası için bir şeyler okuyun.

2. Sağlıklı Olun

Bebeğiniz gelmeden önce kendi sağlığınıza odaklanmak için harika bir zaman. Sigara içiyorsanız bırakmayı deneyin. Hamilelik sırasında dumana maruz kalmanın yenidoğanlarda doğuştan kalp kusurları riskini artırdığı gösterilmiştir.

Yeme alışkanlıklarınız nasıl? Şimdi iyi beslenmek, yeni ebeveynliğinizde uzun günlerinizi (ve gecelerinizi!) geçirmenize yardımcı olacaktır. Diyetiniz için bazı küçük ve sağlıklı değişimler düşünün. Veya öğünlerinize lif açısından zengin ve bağışıklığı artıran yiyecekler ekleyin.

Bir süre olduysa, aile doktorunuzla veya dahiliyecinizle yıllık bir fiziksel muayene ayarlayın.  Boğmaca gibi tüm aşılarınızın güncel olup olmadığını öğrenin .

3. Eşinizle Ebeveynlik Hakkında Konuşun

Şimdi ne tür ebeveynler olmayı planladığınız hakkında tartışmalara başlamak için harika bir zaman.  Babanın desteği, emzirmenin başarısı için kritiktir! Bebeğin, eve geldiğiniz anda bebeğinizin kendi odasında beşikte uyumasını ister misiniz? İkiniz de çalışacak mısınız? Çocuk bakımı için planlarınız nelerdir?

Bunların ikiniz için hala teorik olduğunu unutmayın. Bebek geldiğinde duygularınız değişebilir. Emzirme umduğunuzdan daha zor olabilir veya bebek bezi ile ilgili fikirlerinizi yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Henüz alakalı olmayacak tartışmalar da var, ancak yine de önemli. Disiplini tartışmak, çocuğunuz yürümeye başlamadan önce yapılmalıdır. Tartışmaya başlamak bu iletişim hatlarını açar ve aynı ebeveynlik anlayışı ile gitmenize yardımcı olur.

4. Takım Olarak Oynamaya Başlayın

Aynı anlayışta olmaktan bahsetmişken, şimdi kendinizi bir ekip olarak düşünmeye başlamanın tam zamanı. Partnerinizle olan romantik ilişkiniz devam etmese bile, siz, eşiniz ve bebeğiniz ömür boyu bağlantılısınız. Her şeyi bu perspektiften izlemeye başlamak ve sanki bir yarışmadaymış gibi skoru korumayı bırakmak iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzu taşıyan kişi yorgun hissediyorsa ve sabah bulantısıyla uğraşıyorsa, ona yardım etmek de size ve bebeğinize yardımcı olur. Onları yiyebilecekleri kadar beslemek, ev idaresi konusunda gevşekliklerini gidermek, ortak amacınızı destekleyebileceğiniz yollardan bazılarıdır.

5. Olmak İstediğiniz Babaya Karar Verin

Herkesin kendi babasıyla harika bir ilişkisi yoktur. Babanızla harika bir ilişkisi olan şanslı kişilerdenseniz, tıpkı onun gibi olmak isteyebilirsiniz.

Kendi babanız arzulanan çok şey bıraktıysa, bir baba olarak kendi rolünüz konusunda gergin hissedebilirsiniz. İyi haber, ebeveynliğe nasıl yaklaşacağınıza karar vermenizdir.

Kendi babalık rol modellerinizi bulun. Baba olmak bebeğinizin kahramanı ya da rol modeli de olmaktır. Bu rolü sıfırdan yaratıyorsunuz ve nasıl görünmesini istediğinize karar vermek size kalmış.

6. Diğer Babaları Bulun

Arkadaş grubunuz içinde başka babalar bulmak harika olur. Ebeveynliğin zorluklarına aşina birisine sahip olmak, size bir çıkış noktası ve soru sorabileceğiniz, baba olmak deneyimi hakkında konuşabileceğiniz veya dertleşebileceğiniz bir alan sağlar. Etrafınızda böyle birileri yoksa çevrimiçi gruplar yardımcı olabilir.

7. Mümkün Olduğunca Randevulara Gidin

Doğum öncesi randevular, hamilelik konusunda heyecanı yönetmenin harika bir yoludur. Elbette bebeğinizi ultrasonda görme deneyimi de buna dahil. Ancak diğer rutin kontroller bile hamilelikle bağlantı kurmanıza ve ne bekleyeceğiniz hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olabilir.

Kendi sorularınızı sorma, partnerinizin neler yaşadığını öğrenme ve bebeğinizin gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatınız var.

Çalışma programları ve diğer zorluklar her randevuya gelmenizi engelleyebilir. Eşinizle olabildiğince çok orada randevulara gitmenizi sağlayacak bir program oluşturmaya çalışın.

8. Cinsel Yaşamınızın Değişebileceğini Kabul Edin

Ebeveyn olmak cinsel yaşamınız üzerinde kesinlikle bir etkiye sahip olabilir. Eşiniz duygusal bir boşlukta hissedebilir. Hamileliği etkileyebilecek herhangi bir şey yapma konusunda gergin olabilir ya da basitçe kafası karışık olabilir. Bu, açık iletişimin anahtar olduğu başka bir konudur.

Cinsel hayatınızın nasıl sona erdiği veya hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişiklikler hakkında birçok şaka duyacaksınız. Bu yorumlar cinsiyet ile ebeveynliğin duygusal karmaşıklığını görmezden geliyor.

Gerçek şu ki, hamilelikten sonra seks zaman alacak  ve sadece doğumdan sonra fiziksel iyileşme için önerilen 6 haftalık iyileşmeden bahsetmiyoruz.

İkinizin de yaşadığı tüm değişikliklere (uykusuzluk, emzirme, yeni doğmuş bir bebeğe sahip olmanın duygusal etkisi) duyarlı olmak ve partnerinizle, samimiyet ve seks söz konusu olduğunda kendi ihtiyaçları ve sizin kendi ihtiyaçlarınız hakkında iletişim kurmak önemlidir.

Ama bebekten sonra seks daha da iyi olabilir. Hiç olmadığınız şekillerde birbirinize bağlısınız ve ortak ebeveyn olma deneyimi birçok çifti daha da yakınlaştırabilir.

9. Kilometre Taşlarını Kutlayın

Genellikle hamileliğin ilerlemesi ve doğumun kırkıncı günü banyosu gibi kutlamalar hamile kişiye odaklanır, ancak siz de bunun bir parçasısınız.

Eğlencenin bir parçası olmayı düşünün. Bebeğinize eşyalar seçmek için eşinizle alışverişe gidin. Nasıl hissettiğinizle ilgili bir günlük tutun. Hamilelik boyunca bol bol fotoğrafınızı da çekin. Yaşamınızdaki bu unutulmaz değişikliklerini belgelemek sizin için de aynı derecede önemlidir!

10. Hazırlıklarda Yerinizi Alın 

Yeni bir varışa hazırlanmak için yapılacak çok şey var. Kesinlikle sadece bebeği taşımakla ilgili değil. Yeni doğmuş bebeğiniz için bir hayat oluşturmak, bir alan hazırlamak, paradan tasarruf etmek, çocuk bakımını araştırmak ve daha pek çok şeyin ele alınması gerekecektir.

Tüm görevlerin bir parçası olmaktan zevk aldığınızı veya yalnızca belirli yönleri ele almaya daha uygun olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bebeğinizin gelişine hazırlanmaya dahil olmanın yollarını arayın.

Birkaç öneri:

 • Araba koltuğunun nasıl kurulacağını ve kullanılacağını öğrenin (ve başkalarına öğretmek için gönüllü olun)
 • Çocuk bakımı hakkında tecrübeli yakınlarınızla telefon görüşmeleri yapmak
 • Mobilyaları bir araya getirin veya odayı boyayın
 • En iyi bebek taşıyıcılarını  araştırın
 • Eşinizle doğum veya emzirme konusunda bir ders alın
 • İşvereninizle izin seçenekleriniz hakkında konuşun
 • Hastane çantasını hazırlayın

11. Gerektiğinde İletişim Kurun Veya Fedai Olun

Yeni bir bebek, insanlarda en iyiyi ve en kötüsüyü ortaya çıkarabilir. Takımınız hakkındaki konuşmayı hatırlıyor musunuz? Siz, eşiniz ve bebeğiniz.

Kimlerin doğuma katılacağı, misafirleri ne kadar çabuk karşılayacağınız ve birlikte vereceğiniz milyonlarca diğer karar ekibinize bağlıdır. Aileniz veya arkadaşlarınız seçimlerinizi sorguluyorsa, konuşmanız önemlidir.

Sınır belirlemenin sağlıklı ve normal olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişinden sonraki günlerde tanıdığınız herkesi evinize davet ederek doğumu kutlamak istiyor olmanız çok güzel.

Ancak ziyaretçileri sınırlamak ve bir aile olarak biraz yalnız zaman geçirmek istiyorsanız, bu da aynı derecede güzel. Başkalarının bir aile olarak ne yapacağınızı ve yapmayacağınızı bilmesini sağlayan kişi siz olabilirsiniz.

12. Eşinizin Savunuculuğunu Yapın 

Sadece ailevi durumlarda değil. Bu, randevularda veya doğum sırasında soru sormak için konuşmak anlamına da gelebilir. Bu, işe dönme kararlarında veya evde kalma kararlarında onu desteklemek için elinizden geleni yapmak anlamına gelebilir.

Bu aynı zamanda doğum sonrası depresyon belirtilerini gözlemek ve doğru profesyonel yardımı almalarına yardımcı olmak anlamına da gelebilir. Sağlıklarını desteklemede güçlü bir dayanaksınız. Ve iki sağlıklı ebeveynin olması bebeğiniz için iyidir.

13. Sorumlulukları Paylaşın 

Bebek geldiğinde olaya dahil olmaya devam ettiğinizden emin olun. Özellikle eşiniz emziriyorsa, babaların ilk günlerde kendilerini dışlanmış hissetmeleri kolaydır. Rolünüzün o kadar önemli olmadığını hissedebilirsiniz ama önemlidir.

Yenidoğan bebeğinize bakmanın yolları:

 • Bez değiştirin, sadece gündüz değil, gece uyanma saatlerinde de
 • Banyo yaptırın
 • Bebeğinizin tenine temas ederek vakit geçirmek güvenli bağlanma için çok önemlidir, unutmayın
 • Bebeğinize bir şeyler okuyun
 • Yatmadan önce söylemek için özel bir şarkı seçin
 • Biberonla besleyin (veya bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa gazını çıkarın veya onlara yemek öncesi ve sonrası bakım yapın)
 • Eşinize içecek ve atıştırmalıklar getirin
 • Bulaşık ve çamaşır gibi işleri üstlenin!

14. Mizah Anlayışınızı Koruyun 

Ebeveynlik karmaşıktır. Zor, karmaşık ve yorucudur. Ama aynı zamanda eğlenceli, heyecan verici ve ödüllendiricidir. Hem iyi hem de kötü anları atlatmanın anahtarı gülebilmektir. Yeterince uyumadığınızda ve bebek bezi patlamış gibi göründüğünde veya yanlışlıkla kahvenize anne sütü döktüğünüzde, gülme yeteneğiniz zorlukların üstesinden gelecektir.

15. Uyku

Partnerinizin uykuya ihtiyacı var. Sizin de uykuya ihtiyacınız var. Bebeğinizin de uykuya ihtiyacı var.

Uyumaya yönelik birçok yaklaşım vardır ve aileniz için doğru yolu bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir. Önemli olansa herkesin uyuması. Yarın çalışmak zorunda kalabilirsiniz, ancak ortak eşiniz de öyle.

Vardiyalı uyuyun, yapabildiğiniz zaman kestirin, Diğer kişinin bir mola verebilmesi için yapılması gereken işleri ve sorumlulukları üstlenin. Ne yaparsanız yapın ve evdeki herkesin uyku için zamanı olduğundan emin olun.

16. Bebeğiniz İçin Önemli Olduğunuzu Bilin

Küçük çocuğunuzun hayatının birçok aşaması olacak. Bazen bağlantısız veya daha az önemli hissedebilirsiniz.

İşe dönmek veya ikinci basamak bakıcı gibi hissetmek zor olabilir. Ama iş için evin dışında çalışmak sizi kötü bir baba yapmaz. Ailenize bakıyorsunuz, unutmayın.

Küçük çocuğunuz “bada” dediğinde veya ilk kez parmağınızı tuttuğunda kesinlikle gözlerinizin dolacağı anlarınız olacak. 

Baba Olmak: Nasıl Hazırlanacaksınız? yazımızdan sonra belki Rahatlatıcı Bir Kısa Süreli Uyku İçin Kılavuz yazımıza da ihtiyacınız olabilir.

Related posts

Leave a Comment