Genel

Badem Yağı Cilt ve Saç Faydaları

Badem Yağı ,Badem Yağı Cilt Faydaları,Badem Yağı Saça Faydaları

Son derece popüler olan ve sağlık yararlarının yanında saç ve cilt bakımında oldukça fazla kullanılan badem yağı hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz.Badem yağının saç ve cilde ayrı ayrı yararlarına değinirken ayrıca tatlı badem yağından da badem yağı başlığı altında bahsedeceğiz.Zaten saç ve cildiniz için kullanılan tatlı badem yağı olacaktır.İyi okumalar dileriz.

Badem Yağı

Badem Yağı Cilt ve Saç FaydalarıBadem yağı Güneydoğu Asya’da ve badem ağacının ilk olarak evcilleştirildiği Akdeniz bölgesinde çok popülerdir, badem çekirdekleri ve onlardan ekstrakte edilen yağ özü, kalp ve cilt sağlığını teşvik etmekle tanınmıştır.Şimdi biliyoruz ki yağ E Vitamini, tekli doymamış yağ asitleri, proteinler, potasyum ve çinko, diğer mineraller ve vitaminlerin yanı sıra  kalp, cilt ve saç için son derece sağlıklıdır.

Badem yağı iki varyantta gelir; acı ve tatlı. Acı badem yağı, işlenmesinde toksik hidroklorik aside dönüşen amigdalin adı verilen bir glikozit içeren acı bademlerden elde edilir . Vahşi bölgelerde yetişen badem ağaçlarının çoğu, bu glikozitin değişik derecelerine sahip acı badem üretmektedir. Yutulması halinde ölümcül sonuçları olabilir. Acı badem yağının bazı tıbbi özellikleri vardır ve dış uygulamalar için oldukça güvenli olabilir, ancak zehirlenme riski yüksek olduğundan daha çok dikkat edilmelidir. Seçkin bademlerden (Prunus amygdalus var. Dulcis) gelen tatlı badem yağı, tatlı tadı için seçici olarak yetiştirilir. Cilt ve saç bakımı için yaygın olarak kullanılan yağdır. Pek çok mutfak kullanımı da vardır.

Badem Yağı Cilt Faydaları 

Görünüşün her şeyin olduğu bir çağda, kim bir zombi gibi görünmek ister? Sert güneşe, kire ve kirliliğe karşı cildimiz çekiciliğini ve ışıltısını kaybeder. Fakat cildimize bakmak ve doğal yağları kullanmak cildimize sağlığı geri kazandırabilmektedir. Badem yağı cildi güçlendirmek ve cilt sorunlarını çözmek için gerçekten yardımcı olan birçok mucize yağlardan biridir. Cilde faydaları ayrı ayrı aşağıda ele alınmaktadır.Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak artık pahalı ya da zaman alıcı bir iş değildir. Badem yağı kullanmanız yeterlidir. Sadece cildi temizlemez, aynı zamanda cilde sıcak bir ışıltı kazandırır. Cildinizi besler ,pürüzsüzleştirir ve yumuşatır. E, A ve B vitaminleri ile zenginleştirilmiş bu mucizevi yağ, cildi nemlendirir ve emilmeyi artırır, böylece gözeneklerin tıkanmaması sağlanır.

Göz Çevresi için Badem Yağının Faydası

Pandalar sevimli, ama pandaya benzeyen gözlere sahip olmak hiç de hoş değil. Sana garip ve gizemli bir görünüm veren göz altı dairelerinden bahsediyorum. Kapatıcılara sığınmak karanlık çevreleri gizlemenin yolu değildir. Ayrıca markalı kozmetikler bir servete mal oluyor. Koyu halkalardan kurtulmak için kesin bir çözüm olarak  gözlerinizin altında badem yağı ile masaj yapmaktır. Badem yağındaki E vitamini cildi canlandıracak ve düzenli kullanımda cildinizi gözlerinizle aydınlatacaktır. Badem yağının düzenli kullanımı ayrıca göz çevresindeki kırışıklıkları   da azaltacaktır.

Badem Yağının Yaşlanma Karşıtı Özelliği

Sarkma cilt ve donukluk bizim için mutlak bir korku.  Cildinizdeki badem yağının düzenli olarak uygulanması cildinizin daha genç ve daha taze hissetmenizi sağlar. Bu yağda bulunan E vitamini ve yağ asitleri tersine döner ve yaşlanma belirtilerini önler. Sadece cildin yenilenmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda kırışıklıklarla da savaşırsınız.

Kir,  vb. gibi dış etkenlerin neden olduğu ölü deri hücrelerinin birikmesi nedeniyle cildin donuk görünme eğilimi gösterir. Badem yağının nemlendirici özelliği, kirleri ve ölü cildi gevşetir ve bunları çıkarması son derece kolay hale getirir.

Sedef ve Egzama Tedavisi için Badem Yağı

Badem yağı; sivilce, sedef hastalığı ve egzama gibi her türlü cilt problemi için zamanla test edilmiş bir ilaçtır. Tahriş yatıştırır ve cildi rahatlatır. Bu badem yağının yumuşatıcı olduğunu zaten belirledik. Nemlendirici özelliği, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Güneş Koruması

Kendimizi güneşten korumak için yukarıdan aşağıya kaplı, örtülü katmanlar ardına saklanmak zorunda değilsiniz. Güneşin ışıltılı ışınları cildinizi olumsuz yönde etkileyebilecek güneş yanıklarına ve bronzlaşmaya neden olabilir.Fakat badem yağının doğal bir güneş kremi olarak davrandığını biliyor muydunuz? SPF 5’e sahiptir ve sadece güneş yanığı önlemekle kalmaz ,  aynı zamanda güneşin etkilerini de tersine çevirir. Badem yağı içindeki E vitamini, cildi güneşin zararlı ışınlarından besler ve korur.

Kırışıklıkları ve İnce Çizgileri Azaltır

Ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklar  yüzünden kendinize güveniniz azaldı mı? Cildinize hafta sonları badem yağı masajı yapabilirsiniz. Masaj ayrıca kan dolaşımını da iyileştirecek ve donuk, yaşlı cildinizi sıkılaştıracaktır.

Badem yağını ısıtın ve üzerine 2 damla E Vitamini yağı ekleyin. Isı size uygun hale geldiği zaman, bu yağı yüzünüze uygulayın ve parmak uçlarınızla yavaşça dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi yaklaşık 10-15 dakika sürdürün ve yüzünüzü yumuşak bir havlu veya mendille silin.  Bu yüz masajı cildinizi onarır ve düzenli kullanımla kırışıklıkları ve ince çizgileri ortadan kaldırır. Ayrıca kuru cildi nemlendirir ve besler.

Badem Yağı Saça Faydaları

 

  • Saçlardaki badem yağının düzenli kullanımı, parlaklığını ve dokusunu iyileştirir. Zengin bir magnezyum kaynağı olan badem yağı, saçların büyük ölçüde dökülmesini önler. Çok çeşitli saç bakım ürünlerinde kullanılmasına şaşmamalıdır.  Saç derisini nemlendirmek için haftada bir veya iki kez badem yağı sürün. Saç derisine masaj yaptıktan sonra, bir havluyu sıcak suda ıslatın ve başınızın etrafına sarın. Bu saç dökülmesini azaltacak ve saç kalitesini artıracaktır.
  • Sağlıksız saçlar asla iyi bir işaret değildir. Ancak yoğun programlarımızla birlikte  kirlilik, saçları daha da kötüleştiriyor. Bu yağ ile saçların düzenli masaj yapımı bölünmüş uçları önleyebilir. Badem zeytinyağlarını eşit oranda karıştırın ve saçınıza bu karışımla masaj yapın. Haftada bir veya iki kez uygulayın ve farkı hissedin.
  • Saçınızı her yıkadığınızda , bu mucize yağının birkaç damlasına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Saçınızı koruyacak ve yumuşak, nemli ve parlak tutmaya devam edecektir. Badem yağının hafif dokusu, parlaklık arttırıcılar veya saçma kondisyonlayıcıları için mükemmel bir alternatif oluşturur. Ayrıca esansiyel yağ asitleri ve E vitamini varlığı nedeniyle inanılmaz nemlendirme özelliklerine sahiptir.
  • Badem yağı ölü hücreleri temizleyerek kepekleri etkili bir şekilde iyileştirir. Ayrıca saçı besler ve saçlarınızı korur. Badem yağının cildi temizleyen ve ölü hücreleri temizleyen mükemmel bir nemlendirici olmasının yanı sıra ayrıca saçlarınızı köklerden temizler ve nefes almasını sağlar.
  • Saç derisine sıklıkla toz, ısı, kirlilik ve kimyasal şekillendirici ürünler uygulanır. Bütün bunlar iltihaplanmaya yol açabilir. Göz ardı edilirse, bu iltihap, saç dökülmesi ve kepek gibi akut bir duruma neden olabilir. Yüksek yağ asitleri içeriği ile badem yağı, saç derisi dokularını nemlendirir ve yumuşatır ve ayrıca kan dolaşımını artırır. Bu aynı zamanda iltihabı azaltır.

 

Badem yağının dışından saçınıza ve cildinize yardımcı olacak farklı bitkisel yağlar da vardır.Bundan hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza bakmanız yeterlidir.

Argan Yağının Saça Faydaları

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close