Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yaptırılır?

Tıbbi adı tonsil olan, boğazın iki yanında bulunan bademcikler bağışıklık sistemini dışarıdan gelen virus ve bakterilere karşı koruyan yapılardır. Mikroplarla savaşta yapıları zarar gören ve kendileri hastalanan bademcikler, iltihaplanarak vücuda zarar vermeye başlar.

Sık sık nükseden bademcik iltihabı (tonsilit) nedeniyle bademcikler irileşerek boğaz yolunu daraltır; solunum ve uyku bozukluklarına yol açar. Tekrarlayan tonsilit, komşu dokuları da olumsuz etkileyerek; özellikle orta kulak bölgesinde iltihaplanmalara yol açar.

Antibiyotik tedavilerine rağmen yinelenen tonsilit, solunum ve uyku bozuklukları, ağız kokusu, boğaz ağrısı, boğaz bölgesinde geçmeyen iritasyon, yutkunma güçlüğü gibi problemler yaşanıyorsa, bademciklerin alınması gereklidir. Bademciğin aşırı büyümesi anlamına gelen Enfeksiyöz Mononükleoz gibi hastalıklarda da kortizon tedavisi ya da bademcik ameliyatı düşünülebilir.

Kronikleşmiş bademcik iltihaplarına neden olan bademciklerin yerinde kalması vücut için son derece risklidir. Bademcikler alındıktan sonra vücudun virüs ve bakteri kaynaklı mikroplara açık olacağı düşüncesi doğru değildir; bağışıklık sisteminde birçok savunma mekanizması bulunmaktadır. Yine boğaz bölgesinde bulunan dokular, bademcik ameliyatı sonrası virüslerle savaşacak hücreleri üretebilecek hale gelmektedir.

Mehmet Akif Yalman

İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi Mezunuyum. Özel bir Hastanede uzman doktorluk yapmaktayım. Boş zamanlarımda sizler için içerikler üretiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir