Erkek SağlığıKadın Sağlığı

Bel Ağrısı; Sorun ve Tedavileri

Bel ağrısı ofis çalışanları ve ağır işlerde çalışanlar başta olmak üzere dönem dönem herkesin sorun yaşadığı bir ağrı türüdür. Bel ağrısı vücutta sadece bel bölgesinde bir sorun  teşkil etmez diğer alanlarda da ağrılara ve kas sıkışmalarına neden olabilmektedir. Bel ağrısı başka hastalıkların ve hatta kanserin dahi habercisi olabilmektedir. Belin hassas yapısı sebebi ile her ne kadar günlük hayatta dikkat ediyor  olsak bile   ağrılar yaşayabilmekteyiz. Ayrıca bel ağrısı fıtık ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen bir başka hastalığın belirtisi olabilmektedir. Her 10 kişiden 8 kişinin bel ağrısına hayatında birden fazla maruz kaldığını düşünür isek toplum olarak dikkat etmemiz gereken konulardan biri olduğunu da söylemek gerekir.

Bel Ağrısı  

Bel Ağrısı  
Back Pain

Uzun süre araç kullanımı, fazla kilolu olan kişiler, ortası çukur haline gelmiş eski yataklarda yatanlar, uzman kontrolleri ve hekim kontrolleri dışında ağırlık kaldıran insanlar, stres ve depresyon ile baş etmede sorun yaşayan insanlar, bebeğin gelişimini neredeyse tamamladığı hamileliğin sekizinci ve dokuzuncu aylarına girmiş bayanlar, genetik ve diğer faktörler ile doğuştan belinde kayma olan insanlar öncelikli olarak hekim kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Bunun haricinde de bel ağrısı sağlıklı kişilerde de ortaya çıkabilmektedir ve bundan kaynaklı temkinli olmakta yararlıdır.  Sırt ağrısı herhangi bir yaştaki insanı etkilese de, 35-55 yaş arası yetişkinler arasında önemli ölçüde daha yaygındır. Uzmanlar sırt  ve bel ağrımızın kemiklerimizin, kaslarımızın ve bağlarımızın çalışması ve birbirine bağlanması ile ilişkili olduğunu söylüyor. Alt sırttaki ağrı, kemik lomber omurga, omurga arasındaki diskler, omurga ve diskler, omurilik ve sinirler, alt sırt kasları, karın ve pelvik iç organlar ve lomber bölge çevresindeki cilt arasındaki bağlarla ilişkilendirilebilir. Üst sırttaki ağrı, aort bozuklukları, göğüsteki tümörler ve omurga iltihabına bağlı olabilir . Ayrıca, bazı bölümlerin sonlarında, MNT’nin haberleriyle kapsanan son gelişmelere yönelik tanıtımları da göreceksiniz.

Bel Ağrısı Nedenleri 

İnsan sırt, kasların, bağların, tendonların, disklerin ve kemiklerin karmaşık bir yapısından oluşur – omurganın segmentleri, diskler denilen kıkırdak benzeri pedlerle tamponlanır. Bu bileşenlerin herhangi biriyle ilgili problemler bel  ve sır ağrısına yol açabilir. Bazı sırt ağrısı vakalarında, nedeni asla bulunmaz.

 • Osteoporoz gibi omurga ile ilgili sorunlar sırt ağrısına yol açabilir.
 • Ağır bir şey kaldırmak veya yanlış bir harekette bulunmak
 • Rüptüre edilmiş diskler
 • Siyatik ; bir sinir üzerinde baskı yapan şişlik  veya fıtık bir diskin neden olduğu, kalçadan aşağıya ve bacağın arkasından geçen keskin ve ateşli bir ağrıya neden olur .
 • Artrit;  osteoartritli hastalar genellikle kalça, eklem, diz ve ellerdeki eklemlerle ilgili problemler yaşarlar. Bazı olgularda spinal stenoz gelişebilir, bu da omuriliğin etrafındaki alanın ne zaman daraltıldığını tanımlamak için kullanılan terimdir.
 • Omurganın anormal eğriliği de bel ağrısına neden olabilmektedir.

 

Bel Ağrısı Tedavileri Bel Ağrısı Tedavileri 

Çok sayıda hasta, geleneksel tedavilerin yanı sıra  tıbbi tedavilere de başvurmaktadır.

Bel Ağrısı Tedavisinde Masaj

 • Parmak basıncı tedavisi olarak da bilinen Shiatsu , vücuttaki enerji hatları boyunca basıncın uygulandığı bir masaj türüdür. Shiatsu terapisti parmakları, başparmakları ve dirsekleri ile basınç uygular.
 • Çin’den öğrenilen akupunktur , vücutta ince iğneler ve özel noktalar eklemekten oluşur. Akupunktur, vücudun doğal ağrı kesicilerini – endorfinleri – ve ayrıca sinir ve kas dokusunu uyarabilmesine yardımcı olabilir.
 • Yoga , belirli  hareketler ve nefes egzersizleri içeren bir uygulamadır. Bazı yoga formları sırt kaslarını güçlendirmeye ve postürü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Egzersizlerin sırt ağrısını kötüleştirmediğine dikkat edilmelidir.

Bel Ağrısı için Ameliyat

Cerrahi işlem bel ağrısı için  çok nadirdir. Eğer bir hastada fıtık veya disk kayması varsa, özellikle kas güçsüzlüğüne yol açabilen sürekli ağrı ve sinir sıkışması varsa, bir seçenek olabilir. Cerrahi prosedür  genelde kişiler tarafından son tercih edilen tedavidir çünkü tekrar bel ağrısı yaşayacaklarından korkarlar. Cerrahi prosedür hakkında daha fazla bilgi almak adına bir hastaneye danışabilirsiniz.

Bel Ağrısı Önleme 

Bel Ağrısı Önleme Bel ağrılarınızı azaltmak adına aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz.

Egzersiz: Düzenli egzersiz, vücut ağırlığınızı azaltmanın yanı sıra güç kazanmanıza yardımcı olur . Uzmanlar, düşük etkili aerobik aktivitelerin en iyi olduğunu söylüyorlar. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla görüşün.

İnsanların sırt ağrısı riskini azaltmak için yapabileceği iki temel egzersiz türü vardır:

 • Çekirdek güçlendirici egzersizler karın ve sırt kaslarını çalıştıran ve sırtın korunmasını sağlayan kasların güçlendirilmesine yardımcı olan egzersizler.
 • Esneklik  egzersizleri ; omurga, kalça ve üst bacaklarınız dahil olmak üzere özünüzde esnekliği geliştirmeye yönelik egzersizler de yardımcı olabilir.

Tüm bu engelleme ve tedavilerin yanı sıra bel ağrısını yaşamak istemiyorsanız kilo fazlalıklarınızdan  kurtulmak ortopedik yatak kullanmak , dik oturmak ve sağlıklı ayakkabı giymek zorundasınız. Buna rağmen bel ağrılarınız devam ediyorsa mutlaka bir doktora danışarak gerekli tedavileri uygulamalısınız.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 adet şu konu hakkında “Bel Ağrısı; Sorun ve Tedavileri”

 1. Kilo alan insanlarda daha sık görülen bir problem. Vücut belli bir kilo oranından çok farklı bir kilo oranına yükselince bel çok ciddi ağrı yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close