GenelGüzellikKadın Sağlığı

Beta Blokerler Saç Döküyor

Saçlarda Dökülme Yapan İlaçlar ,Beta Blokerler Neden Saç Döker ,Beta Bloker Saç Dökülmesine Çözüm,Saç Dökülmesine Karşı Bazı Çözümler,Saç Dökülmesine Karşı Yağlı Saç Masajı ,Saç Dökülmesine Karşı Soğan Suyu ,Saç Dökülmesine Karşı Aleo Vera ,Saç Dökülmesine Karşı Meyan Kökü 

Saçlarda Dökülme Yapan İlaçlar Bazı ilaçlar tabi ki sağlık açısından yararlıdır fakat bunu yanında yan etkisi olarak saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Beta blokerler de bunların arasındadır. Bu ilaçlar doktor tavsiyesinde kullanılsa da doktor önerisi olduğu için ilaç tamamen kesilmemelidir. Saç kaybına neden olduğunu fark ettiğiniz ilacı doktorunuza götürerek şikayetinizi bildirip ilacın dozunu ayarlamasını ya da başka alternatif bir ilaçla değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Saçlarda Dökülme Yapan İlaçlar 

  • Saç dökülmesi yapan ilaçlar genelde doktor kontrolüyle kullanılan en yaygın ilaçlardan biri halk arasında kan sulandırıcı diye anılan ve kanı sulandırma etkisi olan beta blokerlerdir. Bu ilaçlar yan etki yaparak saçı dökebilir.
  • Sadece bu ilaç değil başka ilaçlarda yan etki olarak saç döker. Bu ilaçlar arasında ; romatizmal hastalıkları tedavi eden ilaçlarda bulunmaktadır.
  • Antidepresanlar da saç dökülmesine büyük ölçüde yol açarlar.
  • Cilt hastalıklarını tedavi etmek üzere kullanılan ilaçların ve kremlerin bir kısmı da saç dökülmesine sebebiyet vermektedir.
  • Bipolar bozukluğu ilaçları da saç dökülmesi oluşturabilir.
  • Kemoterapi ilaçlarının saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir.

Beta Blokerler Neden Saç Döker 

Beta Blokerler Neden Saç Döker Beta blokerler  kanı sulandırmaya yarayan ilaçlardır. Aşırı pıhtılaşması olan kişiler için doktor tavsiyesinde kullanılan bir ilaçtır. Doktor tavsiyesinde olmasına rağmen yan etkileri tabiki her ilaçta olduğu gibi bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasında  özellikle bayanları rahatsız edeni saç dökülmesine sebebiyet vermesi bulunmaktadır.  İçeriği ile yaptığı saç dökülmesinden dolayı pek çok kişiyi depresyona sokabilmektedir. Küçük bir olay olarak görülse de diğer ilaçların aksine beta blokerler çok daha fazla saç dökerler. Bu ilacı kullanan kişilerin özellikle saç yıkaması sonrası ve  saçları yıkama sonrası taramalarda ve stil vermelerde saç dökülmesi saçların tutam olarak tarakta kalması  görülmektedir. Bu durum insanların psikolojisi etkilerken saç dökülmesi sorunundan kaynaklı ilacı bırakmalarına neden olmaktadır.

Beta Bloker Saç Dökülmesine Çözüm

Beta blokerler sonrası saç dökülmesi başladıysa veya arttıysa kesinlikle ilaç doktor kontrolü olmadan bırakılmamalıdır. Bu durum sağlığınız açısından daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.  Saç dökülmenizin arttığını ve bundan rahatsız olduğunuzu hekiminize söylemeniz sonucu başka bir ilaçla değiştirebilir ya da saç dökülmesini engelleyecek derecede dozu azaltabilir. Bunun haricinde saçlarınızın dökülmesine engel olmak için saçlarınıza bazı ev bakımları da yapabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Bazı Çözümler

Saç dökülmesine ve beta blokerler’in  saç dökme etkisine karşı aşağıdaki doğal ev ilaçlarından faydalanabilirsiniz. Saçlarınıza evinizde ve mutfağınızda kolayca bulunan malzemeler ile bakım yapabilirsiniz. Bu sadece saç dökülmesini engellemez ayrıca saçlarınızın daha canlı ve parlak olmasını da sağlar.

Saç Dökülmesine Karşı Yağlı Saç Masajı 

 

Saç Dökülmesine Karşı Yağlı Saç Masajı Saç dökülmesini azaltmak için atabileceğiniz ilk adım, kafa derisine uygun saç yağı ile masaj yapmaktır. Uygun saç ve saç derisi masajı saç köklerine kan akışını arttıracak, saçlarınızın dökülmesini engelleyecektir. İlacın yan etkilerini engellemek bunla pek mümkün olmasa da saçlarınınızı koruyacaktır.

Hindistan cevizi veya badem yağı, zeytinyağı, hint yağı gibi yağları karıştırarak kullanabilirsiniz. Daha iyi ve daha hızlı sonuç almak   birkaç damla biberiye esansiyel yağ ekleyebilirsiniz. Biberiye yağı genelde saç dökülmesine karşı etkili olan doğal bir yağdır. Parmak uçlarınızla hafif bir basınç uygulayarak, yukarıda belirtilen saç yağlarından herhangi birine saç ve saç derisine masaj yapmanız yeterlidir. Bunu haftada en az bir kez yapabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Soğan Suyu 

 

Soğan suyu, kükürt içeriğinin yüksek olması nedeniyle saç dökülmesinin önüne geçerek saç foliküllerine kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, saç köklerini canlandırır ve iltihabı azaltır. Soğan suyundaki antibakteriyel özellikler ayrıca mikropları ve parazitleri öldürmeye yardımcı olur ve saç dökülmesine neden olabilecek saç derisi enfeksiyonlarını engeller.

Bir soğanın suyunu rendeleyin ve süzün. Suyu doğrudan kafa derisine uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Son olarak, saçlarınızı şampuanla tekrar yıkayın.

Saç Dökülmesine Karşı Aleo Vera 

 

Saç Dökülmesine Karşı Aleo Vera Aloe vera sağlıklı saç büyümesini doğrudan destekleyen enzimler içerir. Ayrıca, alkalileştirici özellikleri saç derisini ve saç telinin pH’ını dengeler ve saç büyümesini büyük ölçüde artırabilecek daha uygun bir seviyeye getirmeye yardımcı olabilir. Düzenli kullanım ayrıca saç derisi kaşıntıyı hafifletebilir , saç  derisinde kızarıklığı ve iltihapları azaltabilir, saça kuvvet ve parlaklık katabilir ve kepekleri hafifletebilir.

Saç derisine aloe vera jeli   sürün. Birkaç saat bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. İşlemi haftada üç ile dört kez tekrarlayın. Daha iyi bir saç büyümesinin tadını çıkarmak için günlük aç karnına bir çorba kaşığı aloe vera suyu tüketebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Meyan Kökü 

 

Meyan kökü, saç dökülmesini ve saçta daha fazla hasarı önleyen başka bir bitkisel çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Meyan köklerinin molifleştirici özellikleri gözenekleri açar, saç derisini yumuşatır ve kuru pul gibi tahrişlerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu ilaç kepek, saç dökülmesi ve kellik için iyidir.

Çeyrek çay kaşığı safran ile bir fincan süt  , bir çorba kaşığı  meyan kökü birleştirin ve  iyice karıştırın. Saçlarınıza bu karışımı geceleri yatmadan önce   sürün ve saçlarınızı bir havlu ile sararak yastığınızı kirlenmeden koruyun. Sabah, saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkayın.

 

Saç dökülmesi sorunu yukarıda aktarıldığı gibi ciddi bir sorundur ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi sorunlarınızın çözümü açısından yazımız umarım işinize yaramıştır. Saç bakımı için daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Kıvırcık Saç Bakımı

Saç Dökülmesini Önleyen Maskeler

Doğal Saç Bakımı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close