Biontech Pfizer Aşısı ve Yan Etkileri Hakkında Bildiklerimiz

Aşıya ilişkin güvenlik verileri, devam eden faz 3 klinik araştırmasına kaydolan 37.586 katılımcıdan toplanmıştır. Aşının en yaygın bildirilen yan etkisi ise enjeksiyon bölgesi reaksiyonudur. BioNTech  Pfizer aşısı için yaygın olarak bildirilen diğer yan etkiler arasında yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı bulunur.

Aralık ayı başlarında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), 16 yaş ve üstü kişilerde COVID-19’a karşı bir aşı için ilk acil kullanım iznini (EUA) yayınladı.

Bu EUA kapsamında, BioNTech Pfizer aşısı artık Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtılabilir.

FDA bu izni, yeni aşıya ilişkin mevcut etkinlik ve güvenlik verilerini gözden geçirdikten sonra yayınladı. Devam eden klinik deneylerden elde edilen kanıtlara dayanarak, FDA, aşının bilinen potansiyel faydalarının, bilinen potansiyel risklerden daha ağır bastığını buldu.

Mevcut veriler, iki dozdan sonra aşının COVID-19’u önlemede yüzde 95 etkili olduğunu göstermektedir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, aşının iyi bir güvenlik profiline sahip olduğunu da buldu.

Tucson, Arizona’dan Dr. Matthew Heinz  “Çalışma sırasında yakından izlenen çok sayıda insana dayanarak, hasta güvenliği profili yan etkiler açısından mükemmeldir” dedi.

Elbette, ileriye dönük izlemeye devam etmeliyiz. Böyle kalmasını sağlamak için veri toplamaya devam etmemiz gerekiyor dedi.

Enjeksiyon Bölgesi Çevresinde Ağrı

BioNTech Pfizer aşısı, 3 hafta arayla iki doz halinde uygulanır.

Bugüne kadar, aşıya ilişkin güvenlik verileri, devam eden bir faz 3 klinik araştırmasına kaydolan 37.586 katılımcıdan toplanmıştır.

Bu katılımcıların arasında 18.801’i aşı ve 18.785’i plasebo aldı. Aşılamadan sonra medyan 2 ay takip edilmiştir.

Aşının en yaygın bildirilen yan etkisi enjeksiyon bölgesi reaksiyonudur. Bu tür reaksiyonlar, aşının enjekte edildiği bölgede bir miktar ağrıya ve başka semptomlara neden olabilir.

Bazen enjeksiyon bölgesinde biraz kızarıklık, biraz sıcaklık, biraz hafif şişlik veya sertlik oluyor. Dr. Heinz ise bunun çok tipik olduğunu belirtti.

Aşının yapıldığı bölge biraz hassas olabilir, kolu biraz hareket ettirmek acıtabilir.

Aşıyı alan katılımcılar arasında yapılan değerlendirmeye göre, enjeksiyon bölgesi çevresinde ağrı katılımcıların yüzde 84’ünde meydana geldi.

Yorgunluk, Baş Ağrısı, Kas Ağrısı

BioNTech Pfizer aşısının yaygın olarak bildirilen diğer yan etkileri arasında yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı bulunur.

Halsizlik kabaca yüzde 63 olarak bildirilmiştir. Aşıyı alan araştırma deneklerinin baş ağrısı ve kas ağrısı, sırasıyla katılımcıların yaklaşık yüzde 55 ve 38’ini etkiledi. Ancak çoğu durumda, bu semptomlar hafif olmuş ve bir gün içinde ortadan kalkmıştır.

Aşıdan sonra daha az sayıda katılımcı titreme, eklem ağrısı veya ateş bildirmiştir.

Katılımcıların, aşının ikinci dozunu takiben bu tür semptomları bildirme olasılıkları daha yüksektir.

Heinz, “[İkinci doza tepki] biraz daha yoğun bir tepki olma eğilimindedir, bu da bağışıklık sisteminizin zaten açığa çıktığını düşünürsek mantıklıdır” diyor.

“Başka bir doz vuruluyor ve vücut bu ikinci doza daha hızlı ve daha sağlam yanıt veriyor. Bu da immünolojik olarak çok mantıklı.”

Ciddi Advers Olaylar Nadirdir

Aşıyı alan ve aynı şekilde plasebo alan katılımcılar arasında bildirilen ciddi advers olay oranı şu şekildedir: yüzde 0,5’ten az. Yani iki grup arasında önemli bir fark yoktur.

Aşıyı alan katılımcılarda dört adet yüz felci vakası bildirilirken, plasebo alanlarda hiçbiri rapor edilmemiştir.

Bununla birlikte, bu dört vaka genel popülasyondaki yüz felci oranı ile tutarlıdır. Başka bir deyişle, yüz felcine aşının neden olduğuna dair net bir kanıt yok.

Aşılara karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar çok nadirdir, ancak olabilir. FDA BioNTech Pfizer aşısının önceki bir dozuna veya bileşenlerinden herhangi birine karşı şiddetli alerjik reaksiyon yaşayan kişilerin bunu almamasını öneriyor.

Yaygın Yan Etkileri Yönetmek

Heinz, insanların, aşıların yorgunluk veya baş ağrısı gibi potansiyel yan etkilerini yönetmenin daha kolay olduğu bir zamana göre planlamak isteyebileceğini öne sürdü.

“İşe giderken sabah 9’da aşı olmayın. Gündüz saatlerinde çalışıyorsanız günün sonunda veya izinli olacağınız bir gün aşı olun. Bu tür bir planlama yapın” diyor.

Enjeksiyon bölgesi çevresinde hissedebileceğiniz ağrı, reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu tür ilaçlar ayrıca ateş, baş ağrısı, kas ağrısı veya eklem ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Rahatsız edici veya çözülmeyen yan etkiler geliştirirseniz, sağlık uzmanınızla iletişime geçin. Ciddi bir alerjik reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, 112’yi arayın veya acil servise gidin.

Faydaları Ve Riskleri Ölçmek

BioNTech Pfizer aşısının bazı yan etkilerinin yaygın ve normal olduğunu bilmek önemlidir. İlk dozdan sonra hafif ila orta dereceli yan etkiler yaşarsanız, bu ikinci dozu atlamanız gerektiği anlamına gelmez.

“Covid-19’a karşı bağışıklığınız tam değil ve bir doz etkili olmayabilir. Yani, ikinci dozu zamanında almazsanız, büyük olasılıkla ilk dozu boşa harcarsınız” diyor New York’taki Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalıklar doçenti olan Dr. Waleed Javaid.

Aşının potansiyel faydalarının yanı sıra potansiyel riskleri de dikkate almanın önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Başlamak için COVID aşısı yaptırıyoruz çünkü büyük bir salgının içindeyiz. COVID’e karşı bağışıklığın olmamasının gerçek sonucunun birisinin ölümüne yol açabileceğini ise biliyoruz.

Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları, bazı ağrılar, bitkinlik ve diğer bazı olası yan etkilere karşı ölüm. Düşünülmesi gereken denge tam olarak bu.

Dilerseniz COVID 19 Bağışıklığı Ne Kadar Sürüyor? Ne Biliyoruz? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment