Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

çay ağacı yağı ne işe yarar

Çay bitkisinin (Camelliasinensus*) özü ile karıştırılmaması gereken çay ağacı yağı, Avustralya çay ağacının (Melalencaalternifolia*) yapraklarından damıtılarak elde edilir. Antibiyotik, mantar önleyici özelliklerinden dolayı yutulduğunda çok toksiktir. Çay ağacı yağı, bir sürü günlük hastalığın tedavisine veya önlenmesine yardımcı olan çok sayıda topikal kullanıma sahiptir. Çay ağacı yağı ne işe yarar konusuna geçmeden önce bu yağın güvenliği konusuna bilgi verelim.

Çay Ağacı Yağının Güvenliği

Çay ağacı yağı ile ilgili temel güvenlik hususu cilt tahrişidir. Çay ağacı yağı genellikle güvenli yağlardan biri olarak kabul edilirken, hassas cilde sahip olanlar, tatlı badem, zeytin veya hindistan cevizi yağı gibi bir yağ ile karıştırarak seyreltmelidir. Seyreltilmemiş çay ağacı yağını kullanmadan önce bir cilt testi yapılmalıdır. Çay ağacı yağı asla içilmemelidir.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar: Hayatınızı Değiştirecek 13 Fayda

Yara ve Enfeksiyonların Tedavisinde Topikal Antiseptik

Çay ağacı yağı, yaraları iyileştirmek ve bir enfeksiyonla savaşmak için güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.  Bilimsel araştırmalarda, birçok yaygın antibiyotiğe dirençli olan, bir staph bakteri türü olan MRSA’yla mücadelede etkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle, küçük yaralarda, kabarcıklarda ve yanıklarda enfeksiyonu önlemek için genellikle doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Akne Tedavisi

Çay ağacı yağı’nın antimikrobiyal terpen içeriği, sivilce ile mücadelede de popülerdir. Sadece MRSA veya stafilenfeksiyonlarını öldürmekle kalmaz, aynı zamanda saç foliküllerinin içinde yaşayan, iltihaplanma ve akneye yol açabilen Propionibacterium aknelerini de öldürür. Ayrıca, kaşıntının sakinleştirilmesine yardımcı olur.

Sivilce tedavisi çay ağacı yağıyla biraz daha uzun sürer, ancak cilde daha az zarar verdiği kanıtlanmıştır. Beş damla çay ağacı yağı ve iki tatlı kaşığı balı karıştırarak nazikçe yüzünüze sürün, bir dakika kadar bekletin ve sonra soğuk suyla durulayın.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Çay ağacı yağı, parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle ayak tırnağı mantarı ve saçkıran tedavisinde popülerdir. Belirtileri hafifletmek için tırnak veya ayak gibi etkilenen bölgelere günde iki kez seyreltilmemiş çay ağacı yağı uygulayarak tamamen iyileştirebilirsiniz. Mantar fazla inatçıysa, güçlü bir antifungal olan kekik yağı ile karıştırabilirsiniz.

Saçkıranı Ortadan Kaldır

Saçkıran, derinin mantar enfeksiyonudur. Oldukça bulaşıcıdır ve enfekte olmuş kişiler, hayvanlar veya maddelerle temas yoluyla yayılabilir. Yağın antifungal özellikleri, hem saçkıranı tedavi etmekte hem de yayılmasını önlemede etkilidir.

Saçkıran ile enfekte olmuş cildi tedavi etmek için günde iki veya üç kez başka bir yağla seyreltilmiş 2-3 damla çay ağacı yağı uygulayın.

Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırır

Çay ağacı yağıyla ev yapımı bir ayak pudrası yaparak ayaklarınızın hoş kokmasını sağlayabilirsiniz. Çeyrek fincan mısır nişastası, çeyrek bir fincan kabartma tozu, 10 damla çay ağacı yağı ve 10 damla lavanta yağını karıştırın. Ayağınızı ve ayakkabınızın içini bu karışımla pudralayın.

Saç Derisi ve Saç Sağlığı

Çay ağacı yağının hem saç derinizin hem de saçlarınızın sağlığı için çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Kepek problemi veya kaşıntılı bir saç derisinden muzdarip olabilirsiniz – bu sadece aşırı derecede tahriş edici değil, aynı zamanda saç dökülmesi gibi başka sorunların da nedenidir. Kaşıntılı bir kafa derisine genellikle bir mantar, bakteri veya alerjik reaksiyon neden olur ve çay ağacı yağı bu problemlerde oldukça etkilidir. Ayrıca kafa derisi egzamasını ve kafa derisi folikülitini iyileştirmeye yardımcıdır.

Baş Bitini Yok Eder

Nane yağı ile karıştırıldığında, çay ağacı yağının küçük çocuklarda baş bitini uzaklaştırdığı görülmüştür. İnsanlar üzerindeki parazitlere karşı faydalı olsa da, evcil hayvanların tedavisi için çay ağacı yağı tavsiye edilmez, çünkü yağda mevcut olan toksinler küçük hayvanlarda yüksek oranda olumsuz yan etki riski taşır.

Çay ağacı yağı, böcek öldürücü özellikleriyle bitleri yok etmeyi başarır. Bu yağ, sirkeleri saç teline bağlayan sakızlı dokuyu çözebildiği için sirkelerin veya bit yumurtalarının giderilmesine yardımcı olur, böylece saçları tararken çıkarılmalarını kolaylaştırır.

Boğaz Tedavisi

Suda seyreltilmiş çay ağacı yağı boğaz ağrısı için harika bir doğal çözümdür. Boğaz ağrısına soğuk algınlığı veya gribe neden olan viral veya bakteriyel enfeksiyon neden olur. Bu virüsler ve bakteriler, mukoza zarlarının iltihabına neden olur ve boğaz ağrısı görülür. Çay ağacı yağı gargarası iltihabı ve ağrıyı hafifletmek için yeterlidir. Özellikle boğaz ağrısının ilk belirtisinde veya soğuk algınlığında kullanıldığında kötüleşmesini önlemek için etkilidir.

Boğaz ağrısında çay ağacını kullanmanın en iyi yollarından biri buharını solumaktır. Bunu yapmak için, kaynar suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve ardından buharı tutmak için başınızın üstüne bir havlu alarak yüzünüzü suya doğru indirin. 5 ila 10 dakika buharı soluyun. Bu uygulama yalnızca boğazınızı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda, sinüs veya göğüs tıkanıklığının da giderilmesine yardımcı olur. Alternatif olarak, bir bardak su ısıtıp, birkaç damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırarak ağzınızı durulayacağınız gibi gargara yapabilirsiniz. Tüm semptomlar bitene kadar bakterileri öldürmek ve ağrıları gidermek için her iki yöntemden birini günde iki kez tekrarlayın.

Belirttiğimiz gibi, yutulduğunda toksik olduğu için çay ağacı yağını yutmamaya dikkat edin.

Ağız Sağlığı

Ağız sağlığı için olan olumlu etkileri çay ağacı yağının faydaları arasındadır. Çay ağacı yağı kötü bakterileri yok etme kabiliyetine sahip olduğundan, ev yapımı bir gargarada veya diş macununda kullanmak için ideal bir bileşendir. Ayrıca diş eti kanamasını ve diş çürümesini azalttığı da tespit edilmiştir.

Çay ağacı yağı, özellikle ağız çalkalamasında kullanıldığında mantar veya bakteriyel oral enfeksiyonlara yatkın olanlar için etkilidir. Çay ağacı yağını yutmadığınızdan emin olun, çünkü içerdiği toksik bileşikler mide bulantısına, oryantasyon bozukluğuna ve bazı ciddi durumlara neden olabilir.

Ağız sağlığını desteklemek için fırçalamadan hemen önce diş macununuza bir damla seyreltilmemiş çay ağacı yağı ekleyebilir veya çay ağacı yağını, Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırarak bir diş macunu oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken çeyrek bardak hindistancevizi yağını bir ila iki çorba kaşığı kabartma tozu ve 10 damla çay ağacı yağı ile birleştirmek ve herhangi bir diş macunu gibi kullanmak.

Böcek Isırmaları ve Sokmaları

Çay ağacı yağı, sivrisinek ve diğer böcek ısırıkları ve sokmalarının tedavisi için inanılmaz derecede etkilidir. Şişliği azaltmaya yardımcı olduğu gibi dezenfekte de eder. Yarayı dezenfekte etmek, ağrıyı azaltmak ve kaşıntıyı önlemek için etkilenen bölgelere başka bir yağda seyreltilmiş çay ağacı yağı uygulayın. Yağın buharlaşmasını önlemek için yarayı bir bandaj ile sarın ve ısırık ya da acı iyileşene kadar günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Haşere Kontrolü

Çay ağacı yağı, aynı zamanda böcekleri uzak tutmakta ve hatta onları öldürmek için de etkilidir. Anti-parazitik özellikleri, pire, bit ve kene gibi parazitlerin büyümesini önleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca sivrisinekleri, karıncaları, örümcekleri ve daha fazlasını kovabilir.

Birkaç damla yağı suyla bir sprey şişesinde karıştırın ve vücudunuza eşit şekilde püskürtün. Böylece sinek ve böcekleri uzaklaştırmış olursunuz. Dışarıda çöp tenekeleriniz varsa, evinize ve bahçenize girebilecek sinekleri önlemek için çöp tenekelerinizin üst kısımlarının kenarlarını bir miktar çay ağacı yağıyla silin.

Ev Temizliğinde Kullanın

Genel temizlik: Çay ağacı yağının, vücuttaki enfeksiyonları yok etmekte bu kadar etkili yapan antimikrobiyal yetenekleri, aynı zamanda evinizdeki tüm bakterileri de yok edecek bir temizlik maddesi olmasını sağlar.

Bir 1 litre sprey şişesinde, iki bardak sıcak su, yarım bardak sirke ve 10 damla çay ağacı yağını karıştırın. Tezgahları, aynaları, armatürleri, banyonuzu ve daha fazlasını temizlemek için kullanın.

Oda spreyi olarak kullanın: Kendi doğal koku gidericinizi yapabilirsiniz. Su, 3 damla çay ağacı yağı ve 2 damla limon yağını bir sprey şişesinde birleştirerek evinizin muhteşem kokmasını sağlayabilirsiniz. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın ve kokulu yağın suya eşit şekilde dağılmasını sağlayın.

Çamaşır detarjanını güçlendirin: Çamaşır deterjanınızın temizleme gücünü artırmak ve fazla kirli çamaşırlardan bakteri ve mantar enfeksiyonlarını yok etmek için, yıkamanıza 10 damla çay ağacı yağı ekleyin.

Küfü temizleyin: Bir çay kaşığı çay ağacı yağını bir bardak su ile bir sprey şişesinde birleştirin ve iyice çalkalayın. Mevcut küflü alanları temizlemek için kullanabilirsiniz. Silmeden önce birkaç dakika bekleyin

Bahçenizin Gelişmesine Yardım Edin

Sprey şişesinde 2 yemek kaşığı çay ağacı yağını 2 bardak su ile bir araya getirerek ve her 3 ila 7 günde bir çözeltiyi spreyleyerek bitkilerinizdeki mantar oluşumunu önleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı, kurumuş küf mantarlarının yeşillik üzerinde büyümesine neden olan yapışkan bir sıvı salgılayan beyaz sinekleri de uzaklaştırır. Yaprakların yağdan yanmaması için, sabahları uygulamak daha iyi olacaktır.

Çay ağacı yağının faydaları oldukça çeşitlidir. Sizlere çay ağacı yağı ne işe yarar, pratik bilgiler şeklinde anlatmaya çalıştık. Hem sağlık hem de ev ve bahçe kullanımı için mutlaka çay ağacı yağı edinin.

Demir dikeni faydaları gibi diğer şifalı bitkilerin de ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız şifalı bitkiler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Related posts

3 Thoughts to “Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?”

  1. pembe

    Eskiden gemiciler sefere çıkamadan önce bu yağı mutlaka yanlarına alırlarmış.. yani o derece önemli ve kıymetli bir yağ.. bende kullanıyorum ve çok da memnunum..

  2. Mehmet

    bahçemin gelişmesi hususunda çay ağacı yağının ne işe yaradığını öğrendim teşekkürler

  3. PauL

    Çay ağacı tüm sersini almanız gerekmektedir.Onun faydasını ve yararını görmek için tüm setini alıp uygun zamanda uygun şekilde kullanırsanız çay ağacının etkisini göreceksiniz.Özellikle farmasi bu konuda çok iddalı farmasi ürünleri oaln çay ağacı tamamen bitkisel olarak yapılıyor kesinlikle katkı maddesi içermiyor ve değişime inanamayacaksınız ailemizde bir çok kişinin kullandığı bir üründür tavsiye ederim.

Leave a Comment