Çift Olmak – Partneriniz Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir?

Çift olmak bazı avantajlar veya dezavantajları da beraberinde getirebiliyor. Uzmanlar, çiftlerin birlikte diyet, egzersiz ve diğer rutinleri geliştirerek birbirlerinin sağlığını iyileştirebileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, çiftlerin aynı sağlık davranışlarını ve risk faktörlerini paylaşma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bu eğilimin insanların benzer özelliklere ve ilgi alanlarına sahip olanlarla çiftleşme eğiliminde olmasından kaynaklanabileceğini söylüyorlar.

Araştırmacılar, çiftlerin de birbirleri üzerinde olumsuz etkiler olabileceğini ekliyor. Çiftlerin diyet ve egzersiz gibi sağlık faktörlerini iyileştirmek için birlikte çalışmalarını öneriyorlar.

Ayrıca sağlık sisteminin bir bireyin sağlık durumunu değerlendirirken aile birimini de hesaba katması gerektiğini söylüyorlar.

Öyleyse, öncelikle aynadan uzaklaşın ve sevgilinize bakın.

Yeni bir çalışma, Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesinden müfettişler liderliğindeki 5.000’den fazla çifti inceledi.

Araştırmacılar, katılımcıların yüzde 79’unun, kardiyovasküler sağlık, sağlıksız beslenme ve yetersiz egzersiz konusunda çift olarak “ideal olmayan” kategorisinde bulunduğunu bildirdi.

Araştırmacılar, çalışma sonuçlarının sağlık sistemlerinin bizi nasıl gördüğünü ve bize nasıl davrandığını kontrol etmemiz gerektiğini söylüyor.

Brigham ve Kadın Hastanesinde yardımcı hekim ve ilgili çalışmanın yazarı olan Dr. Samia Mora , “Bizi (bu çalışmayı yapmak için) motive eden şey, ABD sağlık sisteminin bireyin etrafında inşa edildiğini bilmemizdi” dedi. “Ama evdeki bir birimin sağlığı hakkında çok az bilgiye sahibiz.”

Çalışmanın Detayları

Araştırmacılar, yıllık sağlık taramalarına katılan 5,364 çift üzerinde çalıştı.

Araştırmacılar, Amerikan Kalp Derneği tarafından tanımlanan risk faktörleri ve davranışlarının her biri için, her bir bireyin ideal, orta veya ideal olmayan kategoride olup olmadığını belirlediler.

Risk faktörleri, sigara içme durumu, vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme puanı, toplam kolesterol, kan basıncı ve açlık kan şekerini içerir.

Araştırma ekibi ayrıca her katılımcıya genel bir kardiyovasküler sağlık puanı verdi. Veriler anketlerden, incelemelerden ve laboratuvar testlerinden toplanmıştır.

Mora, çiftlerle ilgili bir miktar ilişki görmeyi beklerken, sonuçların beklediklerinin ötesine geçtiğini söyledi.

“Şaşırdık,” dedi. “Beş çiftten dördü ideal olmayan gruptaydı. Bazı ortak risk faktörlerini görmeyi bekliyorduk, ancak çiftlerin büyük çoğunluğunun genel kardiyovasküler sağlık açısından ideal olmayan bir kategoride yer aldığını görmek şaşırtıcıydı”.

Ama iyi haberler de var.

Sağlığı iyi olanlar için partnerleri de öyle.

Çift Olmak Sizi Nasıl Etkiler?

Bunun arkasında ne var?

Kendinizi rahat hissettiğiniz biriyle birlikte yaşamanız gibi basit faktörlerden tutun da bir çiftin birbirleri üzerindeki olumsuz etkisi gibi daha karmaşık faktörlere kadar değişebilir.

Sosyo ekonomik arka plan, diyet ve yaşam tarzı seçimleri gibi şeylerin bir çifti bağlayan büyük şeyin bir parçası olabileceğini söyledi.

Florida Üniversitesi’nde psikoloji bölümünde profesör ve lisanslı bir psikolog olan Laurie Mintz, bir bakıma mantıklı, dedi.

İşlevsel ve mutlu bir ilişki içinde olsanız da olmasanız da, bu ‘birlikte yaşayacağınız kişi.

Mintz, özellikle COVID-19 salgınında çiftlerin televizyon seyretmek, fazladan yemek yemek ve hatta sigara içmek gibi aynı şeyi yeme ve aynı şeyi yapma eğiliminde olduğunu söyledi.

Nasıl Etki Edilir

Mintz, bu çalışmadan gelen mesajın, insanların çiftte sağlık konusunda etkili olmaları ve güçlenmeleri için olabileceğini söyledi.

Jamie Hickey bunu ilk elden biliyor.

Obezite hastası Hickey, bu yüzden sağlığını ve hayatını değiştirmeye karar verdi.

Yavaş yavaş formda kaldı ve yolda sertifikalı bir fitness eğitmeni oldu.

Bugün sağlıklı ve özgeçmişine sertifikalı eğitmen ve beslenme uzmanı kimlik bilgilerine ekledi.

Ama gerçek kazançsa eşinin sağlığının da onunla birlikte iyileşmesiydi.

Yaptığı açıklamada, “Çevremizi sağlıklı bir hale getirdim (sigarayı bırakmak, sağlıklı yiyecekler yemek, hareket etmek ve çalışmak) ve sonunda o da yapmak istedi,” dedi.

Şimdi ikisi de sigara içmiyorlar, daha sağlıklılar, daha hafifler ve yine de arada bir kendilerini şımartmak için İtalyan yemeklerinin tadını çıkarıyorlar.

Sağlık Sisteminin Rolü

Mora, çalışmanın çiftlerin birbirleri için adım atma ihtiyacından daha fazlasına işaret ettiğini söyledi.

Araştırmacılar bunun sağlık sistemlerinde mevcut olan bir eksiklik olduğunu belirtiyorlar. Sağlık sistemleri tüm hane halkına değil tek kişiye odaklanıyor ve bu bazı durumları aşmak için yeterli olmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü de tıbbi bakımın yalnızca bireye değil aile birimine de yeniden odaklanılması ihtiyacına işaret ediyor.

Bu çalışmanın, bu yönde daha fazla şeye aracılık etmesine yardımcı olacağı umuluyor.

Özellikle bir pandemi zamanında ve etrafımız çoğu zaman birkaç yakınımızla sınırlıyken, bu sağlık sorunlarının aile düzeyinde ele alınması gerekiyor.

Ne Yapabilirsin

Mintz, bir kişinin, çiftini risk faktörleri listesinin olumlu tarafına kaydırmaya çalışmak için yapabileceği şeyler olduğunu söyledi.

İlk adım elbette ilk adımı atmak.

Kendiniz yaparak başlayın ama onları da yolculuğa davet edin. Birlikte bir plan yapın. Her akşam yemekten sonra yürümek kadar basit olabilir. Unutmayın, çift olmak birbirinize destek olmaktır.

Bu süre zarfında çiftler birlikte bazı değişiklikler yaparak kısa vadeli rahatlama bile bulabilirler.

İnsanlar şu anda çok stresli, üstelik salgın nedeni ile evlerine kapanmış durumdalar. Böyle şartlarda stresli olduğumuzda ne yaparız? Kısayol tatlı, çikolata ve abur cubur.

Ancak göz ardı ettiğimiz şey ise hepimizin uzun vadeli rahatlama isteğimiz. Yediklerimiz ise bunu etkiliyor, bu nedenle her seferinde, bir tane bile olsa, farklı seçimler yapmayı deneyin.

Biraz egzersiz yapın. Daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır ve uyku ise sağlığın anahtarıdır.

Karışıma cinsellik de ekleyebilirsiniz..

Kanepede uzanırken öpüşün. Seni bir dilim pastadan çok daha mutlu edecek. Sevgi hepimizin ihtiyacıdır.

Ve en önemlisi, birbirinizin ötesini de düşünün.

Çocuklarınızı da düşünün. Kendi sağlığınızı önemsemediğinizi düşünseniz bile çocuğunuza değer veriyorsunuz ve bir rol model olmak istiyorsunuz. Sağlıklı bir yaşam sürmek için ihtiyaç duyduğunuz becerileri onlara gösterin.”

Tüm aile birimine erişimi incelemek ve farklı çiftler arasındaki sosyoekonomik gruplara bakmak için ise şimdilik daha fazla araştırma görmemiz gerekiyor.

Çift Olmak – Partneriniz Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir? yazımızı beğendiyseniz İlişkideki Heyecanı Korumak İçin Fikirler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment