GenelGüzellik

Cilt Bakımı Gerekli mi?

Cilt  Bakımı Gerekli Bir Durumdur, Cilt  Bakımının Olumlu Sonuçları,Her Yaş Grubu için Cilt Bakımı Gerekli Midir? ,Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? ,Adım Adım Cilt Bakımı, Akne Tedavisi, Cilt Aydınlatma Tedavisi

Cilt Bakımı Gerekli mi?Cilt bakımı gerekli olan bir durumdur çünkü cilt bakımı cildin ihtiyaçlarının karşılanması cildin,  çevresel etkilerde korunması  ve  cildin derinlemesine temizlenmesi işlemidir. İşlemden ziyade buna süreci de diyebiliriz. Çünkü bakım süreci bir defaya özgü değildir. Devamlı olarak yapıldığında verim alacağımız bir süreçtir. Özellikle cilt bakımı cildinizde herhangi bir sıkıntı yaşıyorsanız yapmanız gereken şeydir.

Cilt  Bakımı Gerekli Bir Durumdur

Cilt bakımının cildin ihtiyacı olan bir durum olduğu su götürmez bir gerçektir. Cildin ihtiyacı olan bazı maddelerin cilde geri kazandırılması – örneğin keratin ve hücre yenilenmesi – gerekmektedir. Çünkü cildiniz bu besin maddeleri ile çevresel tahribatın yarattığı keratin kayıplarını, kollajen yenilenmesini tekrar inşa etmektedir.  Ölü derinin temizlenmesini olmadan cilt kendini yenileyemez ve  özellikle yüzeyde meydana gelen yağ birikimleri çıkarılmazsa ciltte akne, kırışıklık, sarkma ve diğer cilt problemleri meydana gelmektedir. Cildin temiz tutulması cilt bakımı için oldukça önemlidir. Bu gibi sebeplere bağlı olarak cilt bakımının kesinlikle gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

 Cilt  Bakımının Olumlu Sonuçları

Cilt bakımı cildin yeni ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasında etkilidir. Öncesinde de söylediğim gibi cilt bakımı bir süreçtir. Bu sürece uyulduğu takdirde olumlu sonuçlar kesinlikle alınacaktır. Cildin ihtiyacı olan nem cilt bakımı ile kazandırılır. Özellikle en çok şikayet edilen cilt problemleri arasında bulunan akne sorunu bu sayede geçirilmektedir.  Sivilce ve benzeri  gibi istenmeyen belirtilerin ortaya çıkmaması ya da yok edilmesi için cilt bakım süreci oldukça etkili olacak ya da en aza indirgenecektir. Cilt bakımı cildin temizlenmesinin yanı cildin kendine gelmesini sağlama, cildin daha canlı ve daha parlak görünmesi adına olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Her Yaş Grubu için Cilt Bakımı Gerekli Midir? 

Her Yaş Grubu için Cilt Bakımı Gerekli Midir? İnternet siteleri, dergiler, televizyon kanalları gibi yerlerde cilt bakımı için maskeler ve uygulama yöntemleri verilmektedir. Çoğu yayında ek olarak hangi yaş gruplarının maskeyi ya da yöntemi uygulaması gerektiği verilmez. Oysa bu, uygulanan şartların belki de en mühim olanıdır. Örnek vermek gerekirse 13-14 yaş gruplarındaki bir bireyin bilinçsiz olarak maske uygulaması  aslında uygun olmayan bir cilt bakımı sonucu ile karşılaşılabilme ihtimalini arttırmaktadır. Aynı zamanda cilt tipini bilmeden maske uygulandığında yüzde kızarıklık, tahriş gibi yan etkiler söz konusudur. Kişi gördüğü her yöntemi denememeli, doğal cilt maskelerini kullanmalı, bakım sürecinde doğal yola başvurmalı, yaş grupları hakkında bilgiye sahip olmadan yöntemleri uygulamamalıdır. Örneğin hassas cilde sahip olan bir birey aşırı yoğun maddeler içeren bir yöntemi denediğinde uyguladığı bölgede olumsuz sonuçlar alacaktır. Bu yüzden cilt bakımının uzman kişiler tarafından uygulanmasını kesinlikle öneririm.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 

Yaş gruplarına göre özel cilt bakımları dermatologlar tarafından öğrenilen bilgiler ışığında yapılmalıdır. Ama her cilt bakımında belirli  ilkeler vardır ve bu her yaş grubu için gereklidir. Bu ilkeler maddeler halinde aşağıda yer almaktadır.

Adım Adım Cilt Bakımı 

Cilt bakımının adım adım yapılması cilt bakımı gereklilikleri arasında bulunmaktadır aslında. Bundan kaynaklı cilt bakımı ; cilt temizliği, cilde toner uygulaması, cildi eksfoliye edilmesi, akne tedavisi , cilt aydınlatma, yaşlanma karşıtı anti aging bakım ve güneşten korumayı içermektedir.

Cilt Temizliği:  Nazik, suda çözünen temizleyiciler ciltteki ölü deriyi, yağ ve makyajı temizler. Temizleyiciler, tıkanmış gözeneklere ve donuk cilde neden olabilecek maddeleri yıkayarak temizler. Temiz bir cilt ile cilt bakımına başlamak, daha sonra  kullanacağınız  cilt bakım ürünlerinin daha iyi çalışmasına izin verir.

Toner: İyi formüle edilmiş tonerler diğer faydaların yanı sıra cildi nemlendirir, tazeler ve yeniden denge kazandırır. Tonerler, temizlendikten hemen sonra hayati bir cilt yenileme bileşenleri ekler. Ayrıca makyajın son izlerini temizlerken kızarıklık ve kuru lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar. Özellikle yağlı ciltler için ciltteki fazla yağı kaldırmada etkilidirler.

Eksfoliyant:  AHA ve BHA eksfoliyantları, daha yumuşak, belirgin şekilde yenilenmiş ciltler için  ölü deriyi nazikçe temizler. Çevresel kirleticiler ve diğer faktörler, cildin yüzeyinin donuk, pürüzlü ve düzensiz olmasına neden olur. Eksfoliye etme, bu birikmeyi ortadan kaldırır, aksi takdirde tıkanmış gözeneklere ve eşit olmayan cilt tonuna neden olan etkiler bu birikimler ile karşımıza çıkmaktadır.Akne Tedavisi 

Akne Tedavisi 

Benzoil peroksit ile yapılan  akne tedavisi, yeni aknenin önlenmesine yardımcı olur. Akne sizin için sıkıntılı bir süreç olduğunda,  benzoil peroksit ile topikal tedavinin, açık cildin elde edilmesi için önemli bir adımdır. Tutarlı kullanımla, daha az sivilce oluşumuna ve büyük, kırmızı, şişmiş sivilcelerde azalmaya etken olacaktır.

Serum: Serumlar daha sağlıklı, daha genç görünen bir cilt için yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini yumuşatmaya yardımcı olur. Antioksidanlar ve diğer yaşlanma karşıtı bileşenlerle dolu serumlar, kirliliğin görünür etkileri de dahil olmak üzere cildinizi çevresel saldırılardan korumanıza yardımcı olur. Serumları, sakinleştirici etkileri ile kızarıklıktan kırışıklıkların ve cilt dokusunun görünümünü iyileştirmeye  yardımcı olarak  cildin daha parlak ve sağlam görünmesini sağlarlar.

Cilt Aydınlatma Tedavisi 

Hidrokinon içeren cilt aydınlatma tedavileri , güneşe maruz kalmadan veya diğer faktörlerden meydana gelen  kahverengi lekeleri ve renk bozukluklarını yavaş yavaş yok ederler. Eğer kahverengi lekeleriniz varsa cilt aydınlatma tedavileri kullanmanız gereklidir.Cilt Aydınlatma Tedavisi 

Yaşlanma Karşıtı Nemlendirici:  Nemlendiriciler, yaşlanma karşıtı faydalar sağlarken, nemi  cildinize kitleyerek cildinizin kurumasını engeller ve cilt elastikiyetini arttırır. Günlük kullanılan nemlendiriciler cildin görünümünü iyileştirir, pürüzsüz, yumuşak hissetmenize yardımcı olur.

Güneş Kremi Kullanımı: Bu zorunlu  adım, cildinizin güneşin hasarının kısa ve uzun süreli görünür etkilerinden korunmasını sağlar.  Geniş spektrumlu SPF 30 veya daha yüksek  güneş kremleri cildinizi güneşin UVA ve UVB ışınlarından korumaktadır. Antioksidanlı güneş koruyucularımız cildinizi UV ışınlarına maruz kalmadan korumak için çok önemlidir, ki bu kırışıklıkları, eşit olmayan cilt tonu, sıkılık kaybı ve diğer birçok yaşlanma belirtisini engeller.

Cilt bakımınız yukarıda anlatıldığı gibi son derece gerekli bir durumdur. Zaten gerekli bir durum olduğunun herkes farkındadır ama ne gibi yararlar sağladığı kısmı boş kalmasın diye bu konuya değindik. Ayrıca yaşanıza uygun cilt bakımı da yapmayı unutmayınız. Sağlıklı ve canlı ciltler için umarım yazımız işinize yarar.

 

Cilt bakımını hem kadınlar hem erkekler için gerekli olduğu bu yazımızdan aşikar bir şekilde anlaşılmıştır. Daha detaylı bir cilt bakımı için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Kışın Cilt Bakımı

Güzel Cilt için Yapılması Gerekenler

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close