GenelGüzellik

Cilt Bakımı için Karbonat Maskesi

Karbonat Cilt Bakım Maskesi ,Yüz için Karbonat Maskesi,Bal, Limon ve Karbonat Maskesi ,Siyah Noktalar için  Limonlu Karbonat  Maskesi ,Sivilceler  için Karbonat Maskesi 

Bu yazımızda size cilt bakımı için karbonat maskesi kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz. Malum karbonatlı maske; cilt lekeleri, ciltteki  sivilceleri, ciltte meydana gelen siyah noktaları geçirmek için kullanılan ve genelde bazik yapısı ile ciltte peeling etkisi yaratan karbonat  kimi zaman limon ile kimi zaman elma sirkesi ile kimi zaman ise yoğurt ile birleştirerek kullanılmaktadır. Yazımızın içeriğinde cilt bakımı için karbonat maskesinin kullanımı, hazırlanması , yararları ve uygulanması hakkında bilgilere yer verilecektir.

Karbonat Cilt Bakım Maskesi 

Karbonat Cilt Bakım Maskesi Kadınların saçlarına ve ciltlerine çok değer vermektedir. Bunun sebebi ise açıkça bellidir. Kadınlar saçlar ve ciltleri ile doğal güzelliklerini yansıtmaktadırlar. Kadınlar cilt bakımında doğal yöntemleri tercih ederek bu doğal güzelliklerini açığa çıkarmak ve herhangi bir yan etki ile karşılaşmamak isterler. Bundan kaynaklı da hem cilt bakım maskeleri  hem de saç bakım maskelerini daha çok tercih ederler. Çok tercih edilen bu maskeler, çeşitleri oldukça fazla olmasına rağmen aslında cilt bakımı için vazgeçilmez parçalardır. Maskelerin içinde karbonat maskesi de önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden yazımızda karbonat maskesi ne işe yaramaktadır  ve evde basit bir şekilde yapılabilecek karbonat maskesi tarifleri nelerdir bunlardan bahsedilecektir.

Karbonat Maskesi Ne İşe Yarar

İlk olarak karbonat maskesinin kadınlar tarafından çok sık tercih edilmesinin sebebi, karbonat maskesinin siyah noktaları ve sivilce problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır. Sizlerde karbonat maskesini düzenli bir şekilde uyguladığınızda siyah noktaları ve sivilcelerin ortadan yavaş yavaş kalktığını göreceksiniz.

İkinci olarak ise, karbonat maskesi sadece siyah noktaları ve sivilce problemini ortadan kaldırmaz aynı zamanda da cildinize muazzam bir parlaklık kazandırmanıza yardımcı olur. Hepimiz biliriz ki, cilt parlaklığı güzelliği ortaya çıkaran en önemli etmenlerin başında gelir.

Son olarak karbonat maskesi, gün içinde yoğun kire, yağa ve diğer olumsuz etmenlere karşı cildinizi temizlemenize ve gözeneklerinizi tıkayan bakterileri arındırmanıza yardımcı olmaktadır.  Cildinizi tertemiz bir hale getirirken ölü hücreleri de ortadan kaldırıp yeni hücrelerin  gelişmesine katkı sağlar ve bir eksfoliyatan olarak çalışır.

 

Karbonat Maskeleri 

Karbonat maskeleri hem yüz için hem de cilt için kullanılmaktadır.

Yüz için Karbonat Maskesi

Limon karbonat maskesi, göründüğü kadar basit değildir. Tek ihtiyacınız olan limon suyu ve karbonat.  Yüz maskesini yapmak için, bir çay kaşığı limon suyunu iki çorba kaşığı karbonat ile karıştırın. Karbonat tozu ve  limon suyu   reaksiyona girer. Yüzünüzü ve boynunuzu ovmak için bu macunu kullanın (gözünüzden kaçının). Burnunuzu ve T bölgesini veya yüzünüzde yağ bulunan her yeri ovalayın. Karbonat tepkimesi devam ettiği için biraz karıncalanmak normaldir. Ancak, yüzünüzde yanma hissi hissederseniz, karışımı hemen yıkayın ve tekrar denemeyin.

Bal, Limon ve Karbonat MaskesiBal, Limon ve Karbonat Maskesi  

Yüz maskesini balla yapmak için, aynı miktarda kabartma tozu ve limon suyu ile bir çay kaşığı ham, organik bal ekleyin. Bal, cildinizin gözeneklerinde yaşayan kötü bakterileri öldürmeye yardımcı olan  doğal anti-bakteriyel maddedir. Ayrıca cildinizi rahatlatır ve nemlendirir.  Eğer cildiniz fazla kuru ise yoğurt maskeye eklenebilir ve laktik asit sayesinde peeling etkisi arttırılabilir.

Karbonat maskesi yararları arasında;

  • Karbonat  biraz grenli bir dokuya sahiptir, yüzünüzde ovulduğunda, soyulmaya yardımcı olur ve küçük granüller eski deri hücrelerinin dış katmanını temizler.
  • Gözeneklerdeki kir ve yağ birikmesini önler ve sonuçta sivilce olasılığını azaltır. Ayrıca cilt tonunuzu eşitler ve cildinizi parlak hale getirir .
  • Limon suyu, sitrik asit ve C vitamini bakımından zengindir, cildinizdeki yağı temizler ve yüzünüzü temizler. Ayrıca bakterileri öldürür ve enfeksiyon olasılığını azaltır.

Siyah Noktalar için  Limonlu Karbonat  Maskesi 

Siyah noktaların esasen cildinizin yağlı, açık gözeneklerine yerleştirilmiş kirlerdir. Zaten belirtildiği gibi, limon yağı çıkarır ve karbonat kirleri temizler. Böylece, bu ikili bileşen  , siyah noktaların önlenmesinde ve kolayca çıkarılmasında yardımcı olur . Cilt maskesini parmaklarınızla alın ve parmaklarınızın ucuyla nazikçe ve sıkıca siyah nokta alanlarına sürün. Daha sonra yıkayabilirsiniz. Bunu günlük olarak yapın.

Sivilceler  için Karbonat Maskesi 

Sivilceler  için Karbonat Maskesi Genellikle cildinizde görülen bu küçük beyaz kabarıkları, siyah noktalardan daha az hoş değildir. Siyah noktaların aksine, sivilceler iltihaplanma ve  ölü deri hücrelerinin kümeleridir. Limon suyu gözenekleri açmaya yardımcı olur ve karbonat  bakteri ve kirleri  kazımak için daha kolay hale getirir. Gözeneklerinizin daha fazla açılmasına yardımcı olmak için, cilt maskesini uygulamadan önce bir buhar banyosu size idealdir. Açık gözeneklerdeki kir ve ölü hücrelerin yeniden girişini önlemek de önemlidir. Böylece cildinizi soğuk suyla yıkayın veya tamamen eriyene kadar cildinizi bir buz küpü ile  ovun. Ayrıca antibakteriyel etki için karbonat maskesine az miktarda bal ekleyebilirsiniz. Genelde bu maskeler cildinizi kurutabilmektedir. Bundan kaynaklı maskelerin uygulamasından sonra cildinize mutlaka nemlendirin. Shea yağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı sizin için idealdir

Yukarıda anlatılan yoğurt, limon, karbonat maskelerini cilt lekelerinize , ciltteki sivilcelere , siyah noktalara uygulamadan önce her zaman bir dermatolog’a  veya cilt bakım uzmanına danışmanız gerektiğini unutmayın.

 

Cilt bakımı hakkında daha çok şey öğrenmek ve uygulamalar yapmak için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Cilt Bakımında Yüz Temizliği Nasıl Olmalıdır.

Gece Kremleri

Kışın Cilt Bakımı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close