GenelGüzellik

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir  ,Sağlıklı Bir Cilt İçin ,Cilt Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyim?  ,Yaşa Göre Cilt Bakımı 

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi GerekenlerCilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler başlığı ile size sunacağımız yazımızda cildimiz bizim dış görünüşümüzü yansıtmasından kaynaklı dikkat edilecek hususlara değinilecektir. Bu nedenle cildimize ekstra özen ve bakım uygulamak son derece önem arz eden bir konudur. Cildimiz ne kadar temiz ve berrak olursa kendimizi o kadar iyi hissederiz. Aynı zamanda cildimiz özgüvenimizi de etkiler. Sağlıksız, lekeli ve sivilceli bir ten kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Bu sebeple kendimizi iyi ve özgüvenli hissetmemiz için cilt bakımımıza önem vermeliyiz.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir 

 

Cilt bakımında olmazsa olmaz kurallar vardır. Bu kuralları ne kadar doğru ve zamanında uygularsak tenimiz o kadar sağlıklı olur. Diğer yandan cilt bakım kurallarını aksatmamız cildimizin herhangi bir soruna karşı savunmasız olmasına ve bu savunmasızlıktan kaynaklı olumsuzlukların tamamen yansımasına neden olacaktır. Bu sebeple cilt bakımında esnek ya da kural ihlaline karşı hoşgörülü olmamalıyız.

İlk kuralımız cildimizi sabah ve akşam cilt yıkama jeli ve temizleyicilerle arındırmak. Bu işlem cildimizde yağ ve kirin birikmesini önleyerek siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelleyecektir. İkinci kuralımız cilt yapımıza en uygun nemlendirici ile cildimizi nemlendirmek olacaktır. Cildimizin kuruması cilt için bir çok soruna yol açmaktadır. Cildimizde çatlaklar, kırışıklıklar genelde cilt kuruluğundan kaynaklanmaktadır.  Böylelikle cildimiz neme doyacak ve kırışıklıklara karşı önlem almış olacaktır. Üçüncü kuralımız ise mutlaka haftada iki defa cildimize besleyici maskeler uygulamak olacaktır. Bu da uzun vadede sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlayacaktır.

Sağlıklı Bir Cilt İçin

 

Sağlıklı Bir Cilt İçinSağlıklı bir cilt için yalnızca bakım yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda kullandığımız cilt bakım ürünlerinin yanı sıra sağlıklı beslenmemiz de cilt sağlığımız üzerinde olumlu etkileri beraberinde getirmektedir. Cilt sadece dışarında  değil içeriden de beslenmektedir. Bundan kaynaklı  ne kadar iyi bir  diyet yaparsak sağlıklı bir cilde ulaşmamız o kadar kolay olacaktır.   Bu sebeple bol bol su içmek, meyve ve sebze tüketmek hem sağlığımıza hem de cildimize olumlu etki edecektir. Aynı zamanda düzenli ve ölçülü beslenmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra spor ve yürüyüş yapmak da kan dolaşımını harekete geçirerek hem sağlığımıza hem de cildimize fayda sağlayacaktır.

Cildiniz için ne yapmanız gerektiğini hatırlamanın en kolay yolu, bunu şöyle düşünmektir: Sabah cilt temizliği , gün içerisinde önleme ve korumaya odaklanmış bakım ve gece rutininiz cildinizi  onarmaya odaklanmalıdır.

Çoğu insanın yüzünü sadece günde bir kez yıkaması gerekir. Sabahları, nemlendiriciyi ve güneş koruyucusunu uygulamadan önce ılık su ile durulama yeterli olmalıdır, gece ise, tam bir maruz kalma ve hasardan sonra, daha fazla özen gösterilmelidir. Bu nedenle, yatmadan önce, kir ve makyajı temizlemek için yüzünüzü bir temizleyici ile yıkamalısınız, sonra seçtiğinizde toner, eksfoliant ve serumlar kullanmalısınız. Her durumda, her zaman nemlendirici ile son vermelisiniz.

Günün hangi saatinde olursa olsun,   terletmeye durumundan  sonra yüzünüzü her zaman yıkamanız gerekir, çünkü ter gözenekleri tıkayabilir ve daha da kötü sonuçlara yol açmaktadır. Kural olarak, yatmadan önce makyajınızı çıkarmayı ve cildinizi temizlemeyi unutmamanız gerekir.

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyim? 

 

Mevsim değişikliği cilt bakımınıza ve  kullandığınız cilt ürünlerine ilişkin değişiklikler getirebilir, ancak bu, rutininizin büyük bir revizyon  gerektirmez. Kışın, nemlendirmeye özen göstermeniz gerekir. Soğuk hava  ve rüzgar da cildi sıkılaştırabilir. Günlük nemlendiricinizi cildi desteklemek için  kullanmalısınız. Tersine, yaz aylarında, cildiniz daha yağlı olma eğilimi taşımaktadır , bundan kaynaklı cildinizde gözenekler daha çok tıkanma eğiliminde , kirler ve ölü deri  cildinizde daha fazla yer edinmektedir. Bu sebeple  yağsız bir temizleyiciye dönebilirsiniz. Güneş kremi her mevsimde kullanılmalıdır, ancak yaz aylarında günlük kullanımı daha önemlidir.

Yaşa Göre Cilt Bakımı 

 

Yaşa Göre Cilt BakımıHer yaşta iyi bir cilt bakımı gereklidir ve 20’li ve 30’lu yaşlarınızda  sağlıklı cilt bakım alışkanlıkları cildinizi korumada etkili olacaktır. Cilt 20’li ve 30’lu yaşlarda güçlü kollajen ve elastin üretimine sahiptir. Temizleyici ve SPF’li nemlendirici, rutininizde armatürler olacaktır ve bazı dermatologlar, kolajen üretimini uyarmak için önleyici bir önlem olarak reçetesiz bir retinol ürünü veya antioksidan serum önerebilir. Kollajen, cildin dolgun görünmesini sağlamakla ilişkilendirirken, aynı zamanda cildin gücünü ve yapısını  korumada rol oynar.

Kadınlar menopoz dönemine girerken, hormonları akıtır ve yaşlanma etkileri ile karşı karşı kalırlar. Kollajen üretimini destekleyen serumlar ve kremler cilt bakım ürünlerine  eklenmelidir. Nazik bir temizleyici ve güçlü bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımızın size yararlı olduğunu umuyoruz. Eğer cilt bakımınız hakkında aklınıza takılan konulara varsa blog sayfamıza sorularınızı yazabilir ve cevap alabilirsiniz. Cilt bakımı hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı

Cilt Bakımı için Karbonat Maskesi

Cilt Bakımı Gerekli mi?

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close