GenelGüzellik

Cilt Bakımının Önemi

Cilt Bakımı  Faydaları  , Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımının Önemi , Cilt Bakımını Neden Yapmalıyız ? ,Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? 

cilt bakımının önemi
cilt bakımının önemi

Cilt bakımının önemi  yaş ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve ciltteki deformasyonları azaltmak  için artmaktadır.  Cildimiz mevsimsel değişikler ile beraber hem sıcaklardan hem soğuklardan hem rüzgardan etkilenmektedir. Bundan kaynaklı cilt  bakımı 20 yaşından sonra herkesin uygulaması gereken bir durumdur. Cilt bakımı için temizlik, bakım ve koruma amaçlı uygulamaların yapılması gerekir. Cilt bakımı profesyonel  ürünlerle ve uzman kişiler tarafından yapılalabileceği gibi kendiniz evinizde de cilt bakımı yapabilirsiniz. Bakıma başlamadan önce mutlaka cilt analizi yapmak ve cilt tipinizi öğrenmekte önemlidir. Biz aşağıda sizlere cilt tipleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Çünkü cildimiz her zaman yaşımızla doğru orantılı gelişmez. Yaşa ve cilde göre doğru ürün kullanmak açısından da çok önemli olan cilt tiplerinizi öğrenmeniz elzemdir.

Cilt Bakımını Neden Yapmalıyız ? 

Cilt Bakımı  Faydaları 

 • Cildin nemini geri kazanması açısından önemlidir.
 • İnce kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Akne sorunları giderilir.
 • Cildin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Lekeleri azaltmaya yardımcı olur.
 • Siyah noktalar giderilir.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek hücrelere vitamin ulaşımını sağlar.
 • Aşırı yağlanma ve kuruluğa karşı önlem alınır.
 • Cildin yaşlanmasını önler.

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımının Önemi  

 

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımının Önemi  Herkeste aynı cilt tipi bulunmaz kişiler normal, kuru, yağlı kombine cilde sahip olabilirler. Bundan kaynaklı cilt bakımının önemi de cilt tiplerine göre değişmektedir. Mesela normal cilt tipi olan bir kadın cilt bakımına daha az önem gösterirken bu bir probleme dönüşmez fakat yağlı cilde az önem verilmesi ciltteki kirleri ve ölü deriyi arttıracak  ve daha çok sorun yaratacaktır. Bundan kaynaklı cilt bakımının önemi cilt tiplerine göre şekillenmelidir ve cilt tipleri bundan kaynaklı bilinmelidir.

1.Normal Cilt 

Çok kuru ve çok yağlı değildir, ciddi hassasiyet yoktur ve görünürde   gözenekler çok açık değildir. Işıltılı bir ten normal ciltler için doğal bir durum olabilir. Çünkü normal cilt ne kurumaya vede yağlanmaya çok eğilimli değildir.

2.Kombinasyon Cilt  

Cildiniz bazı bölgelerde kuru veya normal olmakla beraber  T bölgesinde (burun, alın ve çene)  veya diğer başka bölgelerde yağlı bir yapı olabilmektedir. Birçok insan bu cilt tipine uygundur. Farklı cilt alanlarında biraz farklı bakım gerekebilir.

Kombinasyon ciltler normalden daha büyük gözenekler barındırabilmektedir. Siyah nokta oluşumları bu sebeple daha fazla olabilmektedir.

3. Kuru Cilt TipiKuru Cilt Tipi

Neredeyse görünmez gözenekler bulunan kuru cilt tipinde, donuk, kaba tenli bir görünüm meydana gelmektedir. Kırmızı yamalar görünmekle beraber kuru cilt  daha az elastiktir ve daha görünür çizgiler barındırmaktadır. Cildiniz çatlayabilir,   kaşıntılı olabilir , çabuk  tahriş olur veya iltihaplanabilir. Çok kuru ise, özellikle ellerinizin, kollarınızın ve bacaklarınızın sırtında sert ve pullu hale gelebilir. Bu açıdan kuru ciltleri nemlendirmek çok önemlidir.

 

4.Yağlı Cilt Tipi  

Yağlı cilt tipinde gözenekler son derece büyüktür.  Donuk veya parlak, kalın tenli bir yapı söz konusudur. Siyah nokta, sivilce veya diğer lekelerin oluşması yağlı ciltte daha mümkündür.  Yağlılık, yılın zamanına veya hava durumuna bağlı olarak değişebilir. Sebep olabilecek veya kötüleştirebilecek şeyler  arasında; ergenlik  veya diğer hormonal dengesizlikler, stres, ısı veya çok nem bulunmaktadır. Yağlı ciltlerin temizliği çok önemlidir. Nazik bir temizleyici kullanılmalıdır.

5. Hassas Cilt 

Hassas ciltler genelde adından da anlaşılacağı üzeri daha fazla kırmızılık, kızarıklık , kaşıntı ve yanma yaşamaktadır. Cildiniz hassassa, tetikleyicilerinizin neler olduğunu bulmaya çalışmalı, böylece onları önleyebilmelisiniz.  Birçok olası neden vardır, ancak çoğu zaman belirli cilt bakım ürünlerine cevap verir.

Tüm cilt tiplerinde geçerli olan şey; cilt temizleme , cildi güneşten koruma,  cildinize uygun maske ve bakımlar yapma ve cildinizi nemlendirmedir. Bu adımlar ile cildiniz daha sağlıklı olacaktır.   Cilt bakımı yaklaşık iki saat sürer. Bu iki saat içerisinde cilde tonik temizliği, peeling, ozon ve buhar işlemi, serum ve ampul ile yüz masajı, maske ve kremleme işlemi uygulanarak cilt temizlenir gözenekler açılır, cilt ölü hücrelerden arındırılır, kan dolaşımını hızlandırarak taze ve canlı bir görünüm ortaya çıkarılır. Cilt bakımı alışkanlık haline getirilmelidir, cilt bakımı konusunda sabırlı olunmalıdır. Yaptırılan ya da kendi yaptığımız cilt bakımı zamanla etkisini gösterecektir. Her bayan sağlıklı ve kalite yaşlanma ister bu yüzden cilt bakımı bir disiplin ve geleceğe yönelik bir yatırımdır.

Cilt Bakımını Neden Yapmalıyız ? 

 

Cilt Bakımını Neden Yapmalıyız ? Fiziksel görünüşünüz hakkında endişeleriniz varsa doğru cilt bakımı önem taşımaktadır. Sağlıksız cilt, yağsız ve donuk görünme eğilimindedir, oysa sağlıklı ciltler tam ve canlı görünür. Sağlıksız ciltlerde kırışıklıklar daha kolay bir şekilde gelişir ve cildiniz dehidrate ve sağlıksız ise  lekelenmeler, sivilce ve diğer bir çok sorun oluşmaktadır. Cilt sağlıksız olduğunda elastikiyetini kaybeder, bu da sarkmasını ve ince görünmesini sağlar. Cilt bakımının önemi buradan da anlaşılacağı üzere fark edilir bir fark yaratmaktadır.

Cilt bakımının size neden yapmanız gerektiği ise aşağıdaki açıklamalar ile anlaşılacaktır.

 • Doğru cilt bakımı sadece cildi  iyi görünmesini sağlamaz aynı zamanda sağlıklı kalmakla ilgilidir. Kötü cilt bakım alışkanlıkları döküntü, yara, sivilce ve kırışıklıklara yol açabilir. Sağlıksız cilt hastalığa, enfeksiyona daha yatkındır. Bundan kaynaklı cilt bakımına önem vermek gerekir.
 • Cilt sürekli büyür ve değişir, bunun için dikkatli olmanız gerekiyor. Gün boyunca bol su içerek cildinizi nemlendirin ve cildinizin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamak için dengeli bir diyet yapın. En iyi sonuç için taze meyve ve sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinde  oluşan bir diyet izleyin. Dışarıda vakit geçirecekseniz daima güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun.
 • Cilt bakımının önemi kadar düzgün cilt bakımı da önemlidir, bu  düzgün bir şekilde cildi temizlenme, nemlendirme  anlamına gelir. Cildin hayatta kalmak için neme ihtiyacı vardır, bu yüzden yüzünüzün yıkanması sırasında sıcak su kullanmaktan kaçınınız çünkü ısı cildinizden nemi emer. Ayrıca, sert veya kimyasal-ağır sabunlardan kaçının, cildi nemlendirirken kirletir. Yüzünüze birkaç dakika içinde losyon uygulayarak cildinizi nemlendirin. Kuru cilt ile ilgili bir sorununuz varsa, sorunlu bölgede günde birkaç kez yağ bazlı losyon kullanın.
 • Cilt bakımın önemi en çok gebelik döneminde hissedilmektedir. Uygun cilt bakımı, hamilelik sırasında sağlık ve görünüm için önemlidir.  Özellikle gebelik döneminde çatlak oluşumları fazla olmaktadır. Bundan kaynaklı cilt bakımınıza gebelik  döneminde özen göstermeli ve gebelik sonrası çatlak ve kırışıklıklar ile uğraşmak zorunda kalmamalısınız.

Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? 

Cilt bakımı normal bir süreç içersinde cilt tipine de uygun olarak, hafatalık ve günlük olarak yapılabilmektedir. Fakat eğer ciltte bir sorun varsa; akne, cilt lekesi, kırışıklık gibi cilt bakımı önemi daha da artmaktadır ve daha sık cilt bakımı ve profesyonel cilt bakımları yaptırmalısınız.

 

Cilt bakımı oldukça önemli ve uzun bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizler elimizden geldiği kadar sizlere bilgiler vermeye çalışıyoruz. Umarım yararlı olmuşuzdur. Aşağıdaki yazılarımıza da merak eden okurlarımız bakabilirler. Sağlıklı günler dileriz.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Cilt Bakımı için Karbonat Maskesi

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close