Corona Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs Belirtileri Sizde Var mı?

Covid 19 kaptınız mı? Herkes kendine sürekli bu soruyu soruyor olmalı. Google’ın yayınladığı verilere güre şu anda Türkiye’de en çok aranan soru corona belirtileri nelerdir sorusu. Biz de bu makalemizde sizlere güncel ve bilimsel verilere dayanarak kabul edilmiş koronavirüs belirtilerini grip ve soğun algınlığı gibi semptomları benzer olan diğer hastalıklarla karşılaştıracağız.

 • Uzmanlara göre yeni coronavirüs, grip ve alejilerin farklı semptomları var.
 • Coronavirüs’ün ana semptomarı ateş, halsizlik, öksürük ve nefes darlığıdır.
 • Alerjilerin esneme, hırıltılı nefes alıp verme ve sürekli öksürük gibi daha kronik belirtileri vardır.
 • Sezonluk grip ile coronavirüs semptomları benzerdir. Bunlar ateş, vücut ağrılarıdır. Fakat sezonluk gribe sebep lan influenza virüsü nefes darlığına sebep olmaz.

Burnunuzun akması veya gözlerinizin kaşınması illa yeni koronavirüse yakalandığınız anlamına gelmiyor.

Abcak öksürük, halsizlik ve ateşiniz varsa büyük ihtimalle Covid-19’a yakalanmış olabilirsiniz. Paniğe kapılmadan önce unutmayın bu belirtiler sezonluk griple aynıdır.

Bütün semptomlar coronavirüse yakalandığınızı gösterse de influenza virüsüne alerjik tepkiler veriyor da olabilirsiniz. Paniğe kapılmadan önce semptomlarınızı iyice inceleyip bir sağlık kuruluşu aracılığı ile test yapabilirsiniz.

Uzman Eczacı Ramzi Yacoub‘a göre bir çok farklı virüs bener ve aynı semptomlara sebep olabiliyor. Ancak koronavirüs için ayırıcı bir belirti var. Bu da nefes darlığı. Corona belirtileri içerisinde en ayırt edici olan ve yaygın görülen nefes darlığı hastalığın ilk evresinden itibaren gözlemlenebiliyor. Grip veya soğuk algınlığında ise genellikle görünmeyen bir durumdur.

Covid 19 bulaştıktan sonra 5-10 gün içerisinde nefes darlığına yol açmaktadır.

Hapşırmak Corona Belirtileri Arasında Değildir

Burun ve geniz akıntısı, yüz ağrıları, göz kaşınması alerji ve sezonluk gribin yaygın belirtilerindendir. Tek başlarına covid belirtisi sayılmazlar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre (*) en yaygın koronavirüs belirtileri ateş, halsizlik ve kuru öksürüktür. Bazı vakalarda vücut ve kas ağrıları, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda kuruluk ve ishal de gözlemlenmektedir.

Hastalığın merkezi ve orjinal çıkış yeri olan Çin’den gelen raporlarda 1000 hastada yapılan bir araştırmaya göre hastaların sadece 5%’inde burun tıkanıklığı gözlenmiştir.

Covid belirtileri virüs bulaştıktan sonra 2 ila 14 gün arasında ortaya çıkmaktadır.

Amerika’da CDC (Salgın Hastalıkları Önleme Merkezi)’nin bildirdiğine göre (*) yaygın olarak bilinen 11 corona belirtisi şu şekildedir:

 1. Ateş veya titreme
 2. Öksürük
 3. Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
 4. Halsizlik
 5. Kas veya vücut ağrıları
 6. Baş ağrısı
 7. Boğaz ağrısı
 8. Tat veya koku kaybı
 9. Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı
 10. Mide bulantısı ya da kusma
 11. İshal

WHO’ya (Dünya Sağlık Örgütü) göre bazı hastalarda hiçbir semptom gözlemlenmediği de oluyor. Hiç hasta görünmeseler de bu insanlar virüsün yayılmasına sebep verebiliyorlar.

Alerji Kronik Semptomlara Sahiptir

Coronavirüs, sezonluk grip ve soğuk algınlığı gibi akut bir hastalıktır. Bunun anlamı virüs bulaşmış olsa da semptomları ortaya çıkana kadar hasta olduğunuzu farketmezsiniz, bir anda yeni semptomlar ortaya çıkmaya başlar.

Alerjiler ise genellikle kronik belirtilerle varolur. Şikayetleriniz zaten haftalardır, aylardır belki de yıllardır var olan belirtilerdir.

Özellikle bahar aylarında alerjisi azanlar bu semptomları karıştırmamaya, her yıl aynı zamanda karşılaştıkları şikayetleri not etmeye özen göstermelidir.

Doktorların söylediğine göre alerjiler genellikle ateş ve vücut ağrılarına sebep olmaz.

Astım hastalarında hırıltılı nefes almaya sebep olan yine alerjilerdir.

Çevre koşullarını iyileştirerek veya alerji ilaçlarıyla alerjik reaksiyonlarınız kontrol altına alınabilir. Eğer ilaçlara cevap vermiyorsanız bunlar korona belirtileri de olabilir.

Corona Bir Tür Grip Değildir

Covid-19 grip değildir.

Coronavirüs yapısı itibariyle sezonluk gripten çok soğuk algınlığına benzer.

Uzmanlar korona ve grip semptomlarını birbirinden ayırmanın zor olduğu için herkesin grip aşılarını olarak en azından influenza’yı masadan kaldırmamız gerektiğini söylüyorlar.

Corona belirtileri ve benzer diğer hastalıkları ayırt edebilmeniz için sizlere bir tablo hazırladık:

corona belirtileri

Belirtiler Hayati Önem Taşıyor

Hafif corona vakaları ortalama 2 hafta sürüyor. Yakalanan insanların çoğu da bu hastalığı hafif atlatıyorlar.

Nezleden kimse ölmüyor ve alerjilerin bir çoğu da hayati tehlike yaratmaktan uzak.

Ancak grip yani influenza ölümcül rakamlara sahip. Örneğin Amerika’da her yıl 12 ila 60 bin arasında insan sezonluk grip yüzünden hayatını kaybediyor.

Covid-19’un bu rakamların üstüne çıkacağı düşünülüyor çünkü çok daha kolay bulaşıyor, insanların bağışıklığı yok ve diğer hastalıklarla birleşince çok tehlikeli olabiliyor.

Eğer kendinizi kötü hissediyor veya covide yakalandığınızı düşünüyorsanız kendinizi 2 haftalığına karantinaya almalısınız.

Coronavirüs’ün bazı belirtileri acil medikal yardım gerektirir. Nefes almada zorlanma, göğüs kafesinde baskı, kafa karışıklığı, dudaklarda ve yüzde morarma gibi durumlarda acil yardıma başvurmalısınız.

Covid-19’a yakalanan her altı kişiden birisinin hastalığı çok tehlikeli şekilde geçirdiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından duyurulmuştur. Özellikle yakalanan yaşlı nüfus hastalığı şiddetli geçirmektedir.

Coronavirüs nedir, nasıl bulaşır, nasıl korunuruz gibi sorulara cevap vermeye devam edeceğiz.

Related posts

4 Thoughts to “Corona Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs Belirtileri Sizde Var mı?”

 1. […] Konu: Corona Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs Belirtileri Sizde Var mı? […]

 2. […] boğaz ağrıları ve nefes darlığı gibi problemler dışında belirtilerde görülebilir. Corona Belirtileri adlı yazımızda bu belirtilerin tüm listesine […]

 3. […] Makale: Corona belirtileri, gripten ve alerjiden farkları […]

Leave a Comment