COVID 19 Bağışıklığı Ne Kadar Sürüyor? Ne Biliyoruz?

  • COVID-19’dan iyileşenler için yeni araştırmalar virüse karşı bağışıklığın en az 5-7 ay hatta belki çok daha uzun sürebileceğini gösteriyor.
  • Bağışıklık sistemimizin virüse nasıl tepki verdiğini anlamak, aşı geliştirmede önemli bir adımdır.
  • Gelecek vaat eden aşılar etkisini gösterene kadar bulaşmayı azaltmak için fiziksel mesafe ve maske takma gibi araçlar kullanmalıyız.

Covid 19 bağışıklığı ne kadar sürüyor, bu konuda araştırmalar neler diyor?COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, SARS-CoV-2 virüsüne karşı bir aşı geliştirme yönünde yoğun bir çalışma vardı. Bilim adamları bunu hızlı bir şekilde yapabilirlerse ve biz hastalığın yayılmasını yavaşlatırken, sürü bağışıklığı sağlayarak ölümleri sınırlayabileceğimize inanılıyor.

Bilim adamları virüsü anlamak ve onun için kontroller geliştirmek için birçok cephede çok çalışsalar da, COVID-19’dan iyileştikten sonra bağışıklık hakkında ne kadar sürdüğü de dahil olmak üzere hala bilmediğimiz çok şey var.

Covid 19 bağışıklığı ne kadar sürüyor? sorusunun cevabı, aşılama protokollerinin oluşturulmasında önemlidir.

COVID 19 Bağışıklığı Hakkında Şu Anda Bildiklerimiz

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde immünoloji alanında araştırmacı olan Dr. Lauren Rodda‘ya göre, henüz yeterince çalışma yapılmadığı için insanların yeniden enfeksiyona karşı bağışık olup olmadıklarını kesin olarak bilmiyoruz.

“Bu, önemli sayıda insanın yeniden maruz kalmasının izlenmesini ve hastalanıp hastalanmadıklarının belirlenmesini gerektirecektir” diyor.

Bununla birlikte, Salı günü Immunity dergisinde yayınlanan bir araştırma, hafif COVID-19 vakalarından bile iyileşen kişilerin enfeksiyona karşı en az 5 ila 7 ay koruduğuna ve çok daha uzun sürebileceğine inanılan antikorlar ürettiğini buldu.

Arizona Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir immünobiyolog olan Deepta Bhattacharya liderliğindeki araştırmacı ekibi, raporlarında “Nötralize edici antikorların, SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra en az 5-7 ay boyunca stabil bir şekilde üretildiği sonucuna vardık” dedi. .

Ekip, koronavirüs için bir kan testi geliştirdikten kısa bir süre sonra yaklaşık 30.000 kişiyi test etti.

Araştırmanın bulguları umut verici olsa da, araştırmacılar test ettikleri kişilerden herhangi birinin virüse tekrar maruz kalıp kalmadığını ve ürettikleri antikorların onları yeniden enfeksiyondan korumak için yeterli olup olmadığını kontrol etmediler.

Rodda, bu son testten önce, araştırma ekibinin yanı sıra diğerlerinin de virüse karşı antikorların en az 3 ay korunduğunu gösteren çalışmaların yapıldığını söyledi.

Çalışmaları ayrıca bağışıklığın çok daha uzun sürebileceğini öne sürdü.

Rodda, hafif COVID-19’dan kurtulan kişilerin hafıza B hücrelerine ve “işlevsellik özelliklerine sahip” hafıza T hücrelerine sahip olduklarını bulduklarını söyledi.

Hafıza hücreleri, bağışıklık sistemimize önceki mikrobiyal istilacıların hafızasını vererek, onlarla bir sonraki karşılaşmamızda daha hızlı ve daha güçlü bir tepki vermesini sağlar.

Bunun anlamı, eğer insanlar virüse yeniden maruz kalırlarsa, bu hücreler, antikorlarla birlikte, muhtemelen insanları semptomlardan ve daha fazla bulaşmadan koruyacaktır.

Rodda, kızamık gibi diğer hastalıklara karşı bağışıklık hafızasının yıllarca sürebileceğini söyledi, belki bu COVID-19 için de geçerli olabilir.

The New England Journal of Medicine’de yayınlanan farklı bir çalışmada, İzlanda’daki araştırmacılar COVID-19’dan kurtulmuş ve antiviral antikorlar için pozitif test edilmiş 1.107 kişiyi inceledi.

4 aylık bir süre boyunca, COVID-19’a karşı bu antiviral antikorların azalmadığını buldular.

Bilmediklerimiz

Bununla birlikte, Hackensack Üniversitesi Tıp Merkezi bulaşıcı hastalıklar bölümü geçici şefi Dr. Steven Sperber, uzmanların SARS-CoV-2 hakkında bilmediği “çok şey” olduğuna dikkat çekti.

Cevaplanması gereken sorular arasında şunlar olduğunu söyledi:

  • Enfeksiyondan sonra korunuyor musunuz? Koruma ne kadar sürer?
  • Hastayla ilgili (yaş gibi) bağışıklığı etkileyen faktörler var mı?
  • Bağışıklığı etkileyen virüs enfeksiyonu ile ilgili faktörler (hastalığın şiddeti gibi) var mı?
  • Bağışıklığı ölçmenin en iyi yolu nedir? Antikorları ölçerek mi? Ölçülecek spesifik bir antikor türü var mı?
  • Aşıdan sonra koruma ne kadar sürer?

Sperber ayrıca, daha fazlasını anlayana kadar, iyileştikten sonra bile fiziksel mesafe ve maske takma gibi önlemleri almaya devam etmenin en iyisi olduğunu söyledi.

Pozitif Antikor Testi Bağışık Olduğum Anlamına Mı Gelir?

Sperber, şu anda, pozitif bir antikor testi yaptırmanın virüse karşı bağışıklığınız anlamına gelip gelmediğini gerçekten bilmediğimizi söylüyor.

Antikorların varlığı sadece geçmişte virüse maruz kaldığınız anlamına gelir.

Sperber, bazı enfeksiyonlar için antikorların yeniden enfeksiyona karşı koruma sağlayabileceğini açıkladı.

Diğerleri için yeniden enfeksiyonu önleyemeyebilirler, ancak semptomlar daha hafif olabilir.

Yine başka durumlarda, antikorlar hiçbir şekilde koruma sağlamayabilir.

Ek olarak, bazı test sonuçları “yanlış pozitif” olabilir: Bir kişi, testte de tespit edilen benzer bir virüse maruz kalmış olabilir, ancak bu antikorlar yeni koronavirüsten koruyucu etkiye sahip değildir.

Son olarak, Sperber, bu noktada elde edilen herhangi bir korumanın ne kadar süreceğini bilmediğimizi belirtiyor.

Sürü Bağışıklığı Nedir Ve Neden Önemlidir?

Rodda’ya göre, “Sürü bağışıklığı, enfeksiyondan bağışıklık kazanarak veya bir aşı alarak yeterli sayıda insanın enfeksiyondan korunması durumunda, bağışıklık kazanmayan bir kişinin hastalığa yakalanma şansının son derece düşük olması kavramıdır.”

“Bu önemlidir çünkü toplumda aşı olamayan insanlar (bebekler, yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar) var ve geri kalanlarımızın onları korumak için önlem aldığımıza güvenmeleri gerekiyor” dedi.

Ancak Rodda, sürü bağışıklığına daha hızlı ulaşma çabasıyla hastalığın kontrolsüz bir şekilde yayılmasına izin vermenin kötü bir fikir olacağını da sözlerine ekledi.

“COVID-19 her yaş grubunda ölümcül olabilir” diye açıkladı ve “insan yaşamına etkileri hiçbir şekilde kabul edilemez.”

Rodda’ya göre bir aşı, sürü bağışıklığına ulaşmanın ideal yoludur.

Sperber, aşıların ileriye dönük en iyi yol olduğu konusunda Rodda ile hemfikir, aşıların yaygın kullanımının anahtar olduğunu düşünüyorlar.

“Etkili aşıların yetersiz kullanılması, sürü bağışıklığının gelişmesini engelleyebilir ve enfeksiyonun sürekli yayılmasına neden olabilir” diye belirtiyor Rodda..

Sonuç

Uzmanlar, COVID 19 ile mücadelenin en iyi yolunun SARS-CoV-2 virüsüne karşı etkili bir aşı geliştirmek olduğunu söylüyor.

Aşı, sürü bağışıklığı yaratarak virüsü kontrol etmemize yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sistemimizin virüse nasıl tepki verdiğini anlamak ise, aşı geliştirmede önemli bir adımdır.

Henüz bilmediğimiz çok şey olsa da, virüse karşı en az 5-7 ay bağışıklık geliştirebileceğimiz anlaşılıyor.

Gelecek vaat eden aşılar mevcut, ancak etkilerini görene kadar, bulaşmayı azaltmak için fiziksel mesafe ve maske takma gibi araçlar kullanmalıyız.

Covid 19 hakkında daha fazla okumak için tıklayın.

Related posts

One Thought to “COVID 19 Bağışıklığı Ne Kadar Sürüyor? Ne Biliyoruz?”

  1. […] COVID 19 Bağışıklığı Ne Kadar Sürüyor? Ne Biliyoruz? yazımızı da […]

Leave a Comment