COVID-19 Önlemleri, Soğuk Algınlığı ve Grip

Uzmanlar, COVID-19 salgını sırasında riski azaltmak için kullanılan güvenlik protokollerinin sizi bu sonbahar ve kış soğuk algınlığı ve grip salgınından da korumaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19’un damlacık geçişiyle yayıldığı belirtiliyor. Bu yüzden maske takmanın ve fiziksel mesafe bu hastalıklara karşı da işe yarıyor.

COVID-19’u önlemek için alınan önlemlerin aynısı, soğuk algınlığı ve gripten korunmaya da yardımcı olacaktır.

Sağlık yetkilileri, COVID-19 ile çakışacak bir soğuk algınlığı ve grip mevsimine hazırlanırken, uzmanlar halkı yalnızca COVID-19’u değil, aynı zamanda soğuk algınlığı ve gribi de önlemek için iyi el hijyeni, fiziksel mesafe ve maske takmaya devam etmeye teşvik ediyor.

“Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19; hepsi solunum yolu virüsleri. Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. William Schaffner, aralarında nüanslar var, ancak temelde hepsi aynı şekilde aktarılıyor diyor.

Nasıl Bulaşır

Solunum yolu hastalıklarının bulaşması iki kategoriye ayrılır: damlacık geçişi ve havadan bulaşma.

California Davis Üniversitesi’nde pediatrik enfeksiyon hastalıkları şefi Dr. Dean Blumberg, “Fikir, damlacık iletimi yoluyla solunum yayılımının daha büyük, daha ağır damlacıklardan, daha ağır partikül boyutundan kaynaklandığı ve çok uzun süre seyahat etmedikleri. Havada çok uzun süre asılı kalmıyorlar çünkü yerçekimi devreye giriyor ve yere düşüyorlar ve bu yüzden insanlardan 6 fit veya daha uzaktaki sosyal mesafeyle ilgili bu önerileri yapıyoruz.”

Blumberg, “Hava yoluyla bulaşmadan kaynaklanan solunum yolu yayılması, havada daha küçük parçacıklar halinde asılı duran virüsleri ve diğer enfeksiyonları ifade eder” dedi. “Bunlar daha küçük ve daha hafif partiküllerdir, bu nedenle havada asılı kalabilirler ve hava akımlarıyla dakikalar hatta saatlerce taşınabilirler.”

Solunum damlacıkları söz konusu olduğunda boyut önemlidir.

Çocuk doktoru olan Dr. Jaime Friedman: “Soğuk algınlığı, SARS-COV-2 veya grip gibi şeyleri taşıyan normal solunum damlacıkları büyüktür ve tipik olarak doğrudan temas yoluyla veya düştüğü yerdeki kontamine yüzey yoluyla enfeksiyona neden olur,” 

Soğuk algınlığı ve gribin her ikisinin de daha büyük damlacıklar yoluyla bulaştığına inanılıyor.

Ve COVID-19 hakkında öğrenilecek çok şey olmasına rağmen, aynı şekilde yayıldığı düşünülüyor.

Blumberg, “COVID-19 ile, muhtemelen bulaşmanın en az üçte ikisi damlacıklar yoluyla solunum yolundan geliyor” dedi.

Maskeler Neden Önemlidir?

Uzmanlar, damla geçişinde maske takmanın önemli olduğunu söylüyor.

“1 ila 3 metrelik bu solunum bölgesi, virüsün en verimli şekilde bulaştığı yerdir. semptomları olmayan insanlar da virüsü, semptomları olan insanlar kadar bol miktarda atabileceğinden, tüm mantık bu mesafe içerisinde maske takmak üzerinedir ”dedi Blumberg.

Maskeler, daha büyük damlacıkların nefes verildikten sonra başkalarına bulaşmasını engelleyerek yayılma riskini en aza indiren bariyer görevi görür.

Gidenlere karşı korurlar. Bunda gerçekten mükemmeller. Gelenlere karşı korumada idare ederler. Ama gidenlere karşı korumada gerçekten çok etkililer ”dedi. “Cerrahları düşünün. Yüz maskesi takmalarının nedeni, ağızlarındaki ve burundaki mikropların ameliyat yarasına düşmemesidir. Yani eğer herkes maske takarsa kendilerini korurlar, ama daha da önemlisi etraflarındaki herkesi korurlar ve eğer bunu hepimiz yaparsak bu virüsün bulaşma yeteneği sıfıra düşmeyecektir, ancak çok büyük ölçüde yok olacaktır”.

Uzmanlar maske takmanın COVID-19 önleme önlemleri dışında bu kış grip vakalarının sayısını azaltmaya yardımcı olacağından umutlu.

“Aynı hususlar influenza ve COVID-19 için de geçerlidir. Maske takmak ve sosyal mesafe koymak en önemli iki şey… İnsanlar COVID-19 için maske takmaya devam ederse grip vakaları da bu yıl bir mola verebilir ve daha az grip görebiliriz ” diyor Blumberg.

Maske Nasıl Takılır

Uzmanlar, etkili bir maskenin, çok katmanlı cerrahi maskeler gibi iki veya daha fazla katmana sahip olduğunu söylüyor.

Bir maskenin takılma şekli de önemlidir.

Friedman, “En iyi maske burna ve ağza kişinin kamusal alanda olduğu tüm süre boyunca doğru bir şekilde takılan maskedir” dedi.

Maskeler ayrıca yanakların etrafına ve çene altına sıkıca oturmalıdır.

Schaffner, yalnızca COVID-19’a karşı değil diğer birçok enfeksiyona karşı koruma sağlamak için maske takmanın daha yaygın hale gelmesi gerektiğini söylüyor.

“Bu uygulamaları genel olarak Batı dünyasında benimsemeye başladığımızı düşünüyorum” diyor. “Sosyal açıdan mesafeli kalmaya yardımcı oluyor. Çok sayıda iyi el hijyeni de yardımcı oluyor. Ek olarak, gribe karşı yapabileceğimiz bir şey daha var tabii, aşı olmak. “

Güvenlik Protokollerini Birlikte Kullanmak

Güney Yarımküre, grip mevsiminden çıkıyor ve Blumberg, orada görülen modellerin, maske takma gibi COVID-19 önlemlerinin yaygın faydalarının göstergesi olduğunu söyledi.

“Tayvan’da, maskeleme ve sosyal mesafe yönergelerine bağlı olarak gripte yüzde 75 azalma oldu. Maskeleme ve sosyal mesafe için bu yönergeleri izleyerek birçok farklı enfeksiyonda düşüşleri görebilirsiniz ”dedi.

Uzmanlar, grip aşısı yaptırmanın yanı sıra, halkı soğuk algınlığı ve grip mevsimi başladığında enfeksiyon önleme tedbirlerini sürdürmeye çağırıyor.

Friedman, “Halka açık alanlarda sosyal mesafeye devam edin, maske takmaya devam edin, ellerinizi yıkamaya ve sık dokunulan yüzeyleri dezenfekte etmeye devam edin, büyük iç mekan toplantılarından kaçınmaya devam edin” diyor.

Schaffner, insanlar maske takmayı benimserse, halk sağlığına ve sağlık sistemine faydalarının önemli olacağını söylüyor.

“Bunu tutarlı bir şekilde yapmamız birçoğumuzu can sıkıcı hastalıklardan kurtarır, nispeten küçük azınlık çok ciddi hastalıklardan kurtulur ve tabii ki sağlık sistemi üzerindeki yük önemli ölçüde daha az olur ve kelimenin tam anlamıyla milyonlarca dolar tasarruf edilebilir.”

Elbette bu korunma yöntemlerinin her birinin faydası var, hepsi sağlığımızı korumaya katkıda bulunuyor. Ancak hiçbiri mükemmel değil, birkaçını aynı anda kullanırsak, o zaman savunmamız güçlenir ve her biri diğerindeki zayıflıkları telafi eder.

Peki her şeye rağmen Covid-19 testiniz pozitif çıkarsa ne yapmalısınız. Buradan okuyabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment