COVID-19 Sırasında Evin Havası Nasıl Temizlenir?

Salgın sırasında kapandığımız kapalı mekanların ya da genel olarak evin havası nasıl temizlenir? İç mekan hava kaliteniz solunum sağlığınızı etkileyebilir.

COVID-19 salgını sırasında içeride daha fazla zaman geçiriyoruz ve uzmanlar iç mekan hava kalitenizi iyileştirmeye odaklanmak için yeterince zaman olduğunu söylüyor.

Fazla toz ve evcil hayvan tüyü, iç mekan hava kalitenizi düşürebilir. Ayrıca kokulu mumlar ve bazı tatil dekorasyonlarında, alerjileri alevlendirebilen ve alerjik reaksiyonlara yol açabilen zehirli dumanlar ve kimyasallar bulunur.

Covid 19 nedeni ile sokağa çıkma yasakları devam ederken iç mekanda daha fazla zaman geçireceğimiz bir kış bizi bekliyor.

Bu kadar içeriye kapanmak söz konusu olduğunda akla gelmeyen şey, yaşam alanlarımızın hava kalitesidir.

Kendimizi ve çevremizdekileri güvende tutmak için evlerimize kapanırken, soluduğumuz havanın iyi olmasını sağlamak için bir şeyler yapıyor muyuz?

Neden İç Mekan Hava Kalitemizin Daha Fazla Farkında Olmamız Gerekiyor?

Alerji, astım ve immünoloji uzmanı Dr. Neeta Ogden , yeterli sayıda insanın iç mekan hava kalitesinin sağlıklı solunuma ne kadar bağlı olduğunu fark ettiğine inanmadığını söylüyor.

Mevsimsel alerjiler ve astım gibi ortak rahatsızlıkları olan, duyarlı solunum sistemi olan kişilerin, özellikle iç mekan hava kalitesinden haberdar olmaları gerekiyor.

Bunun ötesinde, soğuk algınlığı ile mücadele eden bir kişi, evindeki hava kalitesini de göz önünde bulundurmalıdır.

Ogden verdiği demeçte, “Bir alerji uzmanı olarak, insanların ev ortamlarını korudukları, yatak odalarının ve genel olarak evlerinin etrafındaki toz ve toz akarları anlamında her şeyi nispeten temiz tuttuğu konusunda endişeliyim” diyor.

Özellikle mumlardan, sobalardan ve odun yanan şöminelerden çıkan dumanın solunmasıyla ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları düşünmeliyiz.

Kışın pencerelerinizi açıyorsanız veya mevsim nedeniyle sıcaklıkların düşük olduğu günlerde dışarıda yürüyüşe çıkıyorsanız, ruh haliniz ve soğuk havanın ortaya çıkardığı duman ve is kokuları bazı sorunları için tetikleyici etki yapabilir.

Diğer tetikleyiciler, evinizde olabilecek evcil hayvan tüyleri ve duvarlarda oluşabilecek küfler olabilir.

Temel olarak, bunların tümü, yoğun günlük yaşamlarımızda farkına varmak için zaman ayırmayabileceğimiz şeylerdir.

Göğüs hastalıkları uzmanı olan Dr. Reza Ronaghi’ye göre COVID-19, mevcut gerçeklerin yanında aynı anda birden fazla şeyi akılda tutmamızı gerektiriyor: Koronavirüse karşı koruyucu önlemlere bağlı kalırken aynı zamanda solunum sağlığını kontrol altında tutarak içeride geçirilen zaman miktarı.

İyi havalandırılan bir alanda olduğunuzdan emin olmak ve iç mekanda olsa bile sosyal mesafenizi korumak isteyebilirsiniz. İç mekanda ve başkalarına yakın olsanız bile maskeler takılmalıdır. Alerjinin farklı nedenleri olduğunu unutmayın. İçeride toz veya alerjen olmadığından emin olmalı ve alerjiniz varsa inhalatörlerinizi kullanmayı unutmamalısınız.

Solunum Sağlığınızı Neyin Etkilediğini Nasıl Belirlersiniz?

Evinizi araştırın ve neyin nefes alma problemine neden olabileceğini veya rahatsız edici olabileceğini bulmaya çalışın.

Duvarlarınızda biriken nemden küf mü oluşmuş? Evcil hayvanlarınız sonbaharın son günlerinde dışarıda oynarken düşen yapraklardan ve dallardan parçacıklar mı getirmiş?

Diğer şüpheliler süslemeler olabilir. Yılbaşı ayı ile birlikte süslenen ağaçlar ve bolca kokulu mum kullanılıyor. Ayrıca etkili bir atmosfer için tütsü yakılabiliyor. Mumların, tütsülerin ve bazı süslemelerin, alerjileri alevlendirebilecek ve alerjik reaksiyonlara yol açabilecek zehirli dumanlar ve kimyasallar içerebileceğini unutmayın.

Bunların solunması, solunum semptomlarına neden olabilir. Bu zehirli duman ve kimyasallara sahip olacaksanız, pencereleri açık tutmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir. Yılbaşı ağaçlarının, süslemelerin ve mumların hepsinin solunum semptomlarına neden olabileceğini unutmayın.

Kokulu mumlar parfüm kadar rahatsız edici olabilir, örneğin birinin zaten düzenli astım semptomlarıyla uğraştığı bir evde yakılması ideal değildir. Bu tür mumlardan gelen koku baş ağrısına da neden olabilir.

Okaliptüs dalları veya havayı doğal olarak filtreleyip ilave oksijen sağlayabilen gerçek bir çam ağacı gibi “daha doğal şeyleri” seçmeyi deneyin dedi.

Evinizde bir odada ya da depoda sakladığınız bazı süslemeler veya diğer eşyalar toz veya küf biriktirmiş olabilir.

Bu eşyaları alırken maske veya eldiven takarak yapmayı düşündüğünüz işlemi yapabilirsiniz, daha sonra ellerinizi yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Ek olarak, yemek pişirmenin evinize daha “doğal kokular” getirmenin bir yolu olabileceğini aklınızda tutun.

Kahve veya vanilya çekirdeklerinin kokusu mumdan gelen bazı yapay kokulara karşı iyi bir alternatif sağlayabilir.

Kötü Hava Kalitesi İçin Çareler

Hava kalitesini iyileştirmek için bir şeyler yapmak isterseniz bunun birkaç yolu var.

İç mekanda çok fazla süpürme ve toz almaktan ve tozu ve kiri uçurabilecek fanlardan kaçınmanız gerekiyor.

İnsanların artık iç mekanlarda daha fazla aktivite yaptıklarını göz önüne alarak (düşünün: evinizde dolaşan parçacıkları sürekli olarak soluduğunuz düzenli egzersiz veya yoga seansları), çevrenizden neyin kaldırılacağını ve nelerin ekleneceğini bilmek oldukça önemli.

İyi hava temizleyicilere yatırım yapılması, kapalı alanlarda sıkışmışken, solunum yolları sağlığını korumada oldukça etkili olacaktır. Ayrıca kışın kuruluğunda yatağınızın ucuna koyduğunuz soğuk buharlı nemlendiriciler de etkili olacaktır.

Ayrıca evinizde “burun duşu” adı da verilen salin burun durulama solüsyonu bulundurabilirsiniz.

Mum kokusu veya evcil hayvan kılı ve diğer tahriş edici maddelerin hepsi burnunuza yerleştiğinde, özellikle yatmadan önce, burun deliklerinizi temizlemenin etkili bir yoludur.

Solunum semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için C ve D vitamini takviyeleri almanın her zaman yararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hava temizleyici gibi ürünler ararken en iyileri “HEPA filtreli ticari sınıf” olanlardır ve bunlar, iç havayı temizlemek ve COVID’e karşı korumaya yardımcı olmak için en etkili olanlardır.

Bunlar küçük adımlardır, ancak birlikte güçleniyorlar ve gerçekten bulunduğunuz kapalı alandaki hava kalitesinin artmasına yardımcı olabilirler.

Salgın sırasında evin havası nasıl temizlenir artık biliyorsunuz. Peki başka nasıl önlemler alabilirsiniz? Covid-19 Önlemleri, Soğuk Algınlığı ve Grip yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related posts

One Thought to “COVID-19 Sırasında Evin Havası Nasıl Temizlenir?”

  1. […] ile cildinizde oluşan hasara karşı neler yapabileceğinizi anlattık. Yazımızı beğendiyseniz COVID-19 Sırasında Evin Havası Nasıl Temizlenir? adlı makalemize de göz […]

Leave a Comment