Covid Belirtileri Genellikle Bu Sırayla Görülür

covid belirtileri

Covid belirtileri ve az görülen koronavirüs belirtileri için ayrıntılı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda ise bilinen corona belirtilerinin hangi sırayla gözlemlendiğini araştıracağız.

  • University of Southern California’nın (USC) yaptığı bir araştırmaya göre Covid-19 belirtileri genellikle belli bir sırayla ortaya çıkar.
  • Araştırmaya göre sezonluk grip genellikle öksürükle başlarken Covid-19 ateş belirtisiyle başlar.
  • Ancak bir çok araştırmacının söylediği gibi Coronavirüs öngörülemez belirtilerle birlikte de gelebilir.

Corona belirtisi olan ateş ve öksürük malesef diğer yaygın hastalıkların belirtilerine çok benzemektedir.

Grip sezonunun gelmesiyle birlikte önemli bir soru da popülerliğini arttırıyor. Acaba grip yüzünden mi ateşlisiniz yoksa Covid-19 mu? Yeni bir çalışmayla birlikte Covid-19’un bilinen semptomlarına ışık tutuluyor. Bu sayede öksürüğünüzün normal bir öksürük mü yoksa daha kötü bir şeyin işareti mi anlayabileceğiz.

USC’nın yaptığı araştırmanın sonucuna göre Covid belirtileri belli bir sıraya göre gözlemlenir.

Bu gözlemler Covid-19’a yakalananların kendilerini daha çabuk izole etmelerine ve tedaviye başvurmalarına yardımcı olabilir.

Bu sıralama grip gibi benzer hastalıklarla karıştırılmaması açısından önemlidir. Sıralamayı gözlemleyen doktorlar kısa sürede ayrımcı teşhiste bulunup erken aşamalarda tedaviye başlayabilirler.

Çin’de Toplanan Bilgiler Kullanıldı

Araştırmacılar covid belirtilerinin sıralamasını bulmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı 55.000 Çinli hastanın verisini kullanmışlar.

Covid-19 belirtileriyle sezonluk grip belirtilerinin sıralamasını karşılaştırmak adına 2000’den fazla hastanın 1994 ve 98 yılları arasındaki bilgileri de Kuzey Amerika, Avrupa vb yerlerden toplanmıştır. Aynı şekilde Çin’den de 1100 Covid-19 hastasının verisi alınmıştır.

USC’dan Joseph Larsen’in söylediği gibi “Belirtilerin sırası önemlidir.” Farklı hastalıklardaki benzer belirtiler farklı sıralamalarla ortaya çıkabilir ve bu bizim onları ayırmamıza yardımcı olur.

Covid Belirtileri Sıralaması

Araştırmanın sonuçlarına göre hastalarda görülen sıralama şu şekildedir:

  1. ateş
  2. öksürük ve kas ağrıları
  3. bulantı ve kusma
  4. ishal

Araştırmaya göre sezonluk gribe yakalananlar genellikle ateşten önce öksürükle hastalığa giriş yaparlar. New York Lenox Hill Hastanesi acil servis doktoru Dr. Robert Glatter’a göre “Grip, sırt ağrısı, kuru öksürük, titremeyle birlikte kendini gösterdiğinden ayırmak zor olabiliyor.”

Özellikle yoğun hasta trafiğinin olduğu kliniklerde bu bulgular hayati değer taşımaktadır.

Bu bilgilere göre kalabalık yerlere girmeden önce yapılan ateş kontrolü de çok yerinde bir uygulama olarak görünüyor.

Geniş Belirti Yelpazesi

Glatter Covid-19 hastalarının tedavisinde edindiği tecrübeleri paylaşıyor.

Söylediğine göre ateş Covid-19’un en önemli belirtisi olsa da hastanede karşılaşılan durumlar çok daha çeşitli olabiliyor. Örneğin bazı hastaların kendilerini çok iyi hissetmelerine rağmen sadece tat ve koku kaybı yaşadıklarını belirtiyor. Aynı zamanda bazı hastalarda kızarıklık veya ciltte mora çalan renk bozuklukları görülmektedir. Üstelik diğer belirtilerin hiçbiri görülmeyedebilir.

Glatter’ın gözlemlerine göre bazı hastalarda inme’ye benzer şekilde başağrıları, baş dönmesi gibi belirtiler üst solunum yollarıyla alakalı belirtiler olmadan da gözlemlenmiş.

Bazı hastalarda sadece göğüs ağrıları gözlemlenmiş ancak solunum yollarında başka bir problem görülmemiş.

İşin özü sağlık çalışanları ve kendi sağlığından endişe duyanlar normalde olduklarından daha açık fikirli olup hastalıkla ilgili belirtileri yakalamak için daha fazla özen göstermeliler. Yeni karşılaştığımız bu hastalıkla ilgili kuralına uyulması gereken bir kitap bulunmuyor.

Belirtilerin İlerleyişini Anlamak Önemli

Hastalığın belirtilerini incelemek ve ilerleyişini anlamak onu durdurmak ve virüsün vücut içinde yayılmasını önlemek açısından önemlidir. Influenza’dan 2 3 kat daha bulaşıcı olan bir virüs için bu adımlar çok önemlidir.

İlk semptomları bilmek sadece erken test yapılması için değil aynı zamanda bu belirtileri gösteren kişilerin kendilerini sosyal mesafe kurallarıyla daha çabuk izole etmelerine yardımcı olacaktır.

Diğer genel belirtilere ek olarak derideki renk değişimi, koku ve tat kaybı da önemli covid belirtileridir.

Grip Sezonu Covid-19 Sürecini Zorlayabilir

İnsanların hem Covid-19 hem de sezonluk gribe yakalanmaları mümkündür. Bu öldürme ve yayılma hızına roket etkisi yapacaktır. Bu yüzden erken test ve teşhis her zamankinden daha önemli hale geldi demektir.

Influenza ve Covid-19’un beraber “twindemic” yaratma ihtimali olabileceği belirtiliyor.

Basit bir grip virüsü ve koronavirüs’ün birleşmesi hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden sosyal mesafe ve hijyen kurallarına kış aylarında daha da özen göstermemiz gerekiyor. Eve geldiğinizde elinizi yıkamak ölümle kalım arasındaki seçiminiz olmuş olabilir.

Sonuç

50.000’den fazla hastada yapılan araştırmaya göre Covid-19 belirtilerinin belli bir sırada ortaya çıktığı belirlenmiştir.

Bu bilgi covid-19 hastalarıyla grip hastalarını birbirinden ayırmaya yardımcı olabilir ve Covid-19 için daha erken tedavi süreci başlayabilir.

Uzmanlar bu bilgilerin her durumda doğru olmadığını ama genel kullanımda oldukça faydalı olacağı inancındalar. Ancak gelen grip sezonunun da büyük bir tehdit olduğunun altını çiziyorlar.

Corona Belirtileri

Related posts

One Thought to “Covid Belirtileri Genellikle Bu Sırayla Görülür”

  1. […] Covid Belirtileri Genellikle Bu Sırayla Görülür yazımızı da […]

Leave a Comment