Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn Hastalığı Nedir

Crohn hastalığı, sindirim sistemindeki organlarda gelişen bir kronik inflamasyondur. Müzmin bir hastalık olması dolayısıyla, kesin tedavisi yoktur; ancak hastanın şikayetlerini azaltacak tedaviler uygulanmaktadır. Hastalık neticesinde ince ve kalın bağırsak iltihaplanır. Hastalık aynı zamanda mide, yemek borusu ve anüste de görülebilir. Crohn hastalığı metabolik bir hastalıktır. Etkilediği organlarda doku kalınlaşmaları ve yaralar oluşur.

Crohn Hastalığı Kanser Değildir

Crohn hastalığının semptomları, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bağırsakta hafif ülserler şeklinde kalabilir ya da tutunduğu sindirim organının duvarlarında harabiyete neden olur. Kimi hastada tedaviye gerek duyulmayacak biçimde hafif seyrederken, bazı hastalarda son derece şiddetli semptomlar görülür.

Crohn hastalığının semptomları; iştahsızlık, karın bölgesinde ağrı ve kramp, eşlik eden ateş, ishal, kusma ve ani kilo kayıplarıdır. Anüs bölgesinde çatlak ve iltihap oluşabilir. Crohn hastalığı, pankreas ve karaciğerle ilgili rahatsızlıkları tetikleyebilir.

İlerlemiş Crohn hastalığı mafsal ağrılarına ve şişkinliklere neden olabilir. Yanı sıra; hastada bitkinlik, ağız yaraları ve göz iltihabı da görülebilir.

Hastalık kanser değildir; ancak kansere dönüştüğü vakalara raslanmıştır.

Related posts

Leave a Comment