GenelGüzellik

Çuha Çiçeği Yağının Cilt Faydaları

Çuha Çiçeği Yağı Nedir ,Çuha Çiçeği Yağının Cilde Faydaları  ,Çuha Çiçeği Yağı Cilde Kullanımı

Oldukça hoş bir görünüme sahip olan çuha çiçekleri sağlık açısından bizlere bir dizi avantaj sunmanın yanında bahçelerimizi de süsleyebilmektedir. Ayrıca kozmetik dünyasında çuha çiçeği yağı olarak saç ve cilt bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bizlerde bu yazımızda kozmetik açıdan kullanılan bu yağımız cilt bakımındaki avantajlarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Çuha Çiçeği Yağı Nedir?

Çuha Çiçeği Yağının Cilt FaydalarıÇuha çiçeği, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde narin sarı çiçek üreten küçük bir bitkidir. Çuha çiçeği yağı, bu bitkinin tohumlarına presleme yöntemi ile çıkarılır. Bu yağ, emziren etkileriyle, göğüs ağrısı, baş ağrısı, şişkinlik, sivilce vb. gibi PMS semptomlarının giderilmesiyle bilinir. Ayrıca kozmetik endüstrisinde sabun ve şampuanların ana bileşenlerinden biri olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.  Bu yağın bilimsel adı;  Oenothera biennis’tir.  Çuha çiçeği bitkisi, özellikle İngiltere, Kuzey Amerika ve Avrupa’ya özgüdür. Yağ, güzel bir altın sarısıdır ve hafif bir kokusu vardır. Cilde çok yavaş emilen kalın bir kıvama sahiptir. Bu yağın genel raf ömrü 6 aydır, ancak buzdolabında daha uzun süre saklanabilmektedir.

Çuha Çiçeği Yağının Cilde Faydaları 

  • Topikal olarak uygulandığında, bu yağ yüz ve vücut için besleyici bir ışıltı oluşturur. Sadece bu değil, aynı zamanda sivilce, koyu pigmentasyon, kızarıklık, iltihap ve kuru cilt gibi cilt problemlerini önler ve tedavi eder. Aşağıda tüm cilt faydaları ayrıntılı.
  • Çuha çiçeği yağı, cildin genel sağlığı için mükemmeldir. Bu sihirli yağın harika bir nemlendirici olduğu bilinmektedir. Sadece cildi yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi genç ve kusursuz görünmesini sağlayarak gerekli besinleri ve sağlıklı yağları da sağlar.Bu yağın iltihap önleyici özellikleri aynı zamanda derideki şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve döküntüleri azaltmaya da yardımcı olur.
  • Çuha çiçeği yağı vücuttaki hormonal dengesizliği tedavi etmek için bilinir. Bu da, yüzdeki sivilce ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Her gün yüzünüze 2-3 damla bu yağı uygulayın ve sivilceleriniz normalden daha hızlı temizlenmeye başlayacaktır.
  • Çuha çiçeği yağı, cilt kuruluğu, kaşıntı, şişme ve ciltte sert lekeler ile karakterize bir cilt durumu olan egzamayı tedavi ettiği bilinmektedir. Bu yağın topikal olarak veya kapsül şeklinde kullanılması, egzamayı birkaç hafta içinde iyileştirdiği bilinmektedir.
  • Çuha çiçeği yağı cildi aydınlatır ve hiperpigmentasyonu veya koyu lekeleri azaltır. Bu yağı günde iki kez kapsül şeklinde tüketebilirsiniz. Ya da eşit miktarda çuha çiçeği yağını argan yağıyla birleştirin ve karışıma birkaç damla limon suyu ekleyin. Düzgün olmayan cilt tonunu ve istenmeyen karanlık noktaları tedavi etmek için her gece etkilenen bölgelere uygulayın.

Çuha Çiçeği Yağı Cilde Kullanımı

Çuha çiçeği yağı, cildin sağlığını artıran ve cildin gençleşmesini sağlayan ideal bir nemlendiricidir. Kızarıklık, iltihap ve kaşıntıyı yatıştırıcı bir nemlendirici için, bu yağı eşit oranda shea yağı ile birleştirin ve karışımı karışımdan önce cilde gece boyunca uygulayın.

Olgun cilt üzerinde kullanım için ideal olan doğal bir yüz yağı için, aşağıdaki malzemeleri küçük bir kapta birleştirin: 12 ml (0.40 oz.) çuha çiçeği taşıyıcı yağı, 20 ml (0.70 oz.) avokado yağı, 16 ml ( 0.55 oz.) pirinç kepeği yağı, 2 ml (0.10 oz.) E Vitamini yağı, 4 damla neroli esansiyel yağı ve 4 damla buhur yağı. Bu nemlendiricinin düzenli olarak uygulanmasının cildin sıkılaşmasını teşvik ettiği bilinmektedir, bu da kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.

Cildi beslemek, yumuşatmak için gece yüz serumu olarak uygulanabilecek bir formül için, koyu renkli bir bardakta avokado  yağı, 2 yemek kaşığı çuha çiçeği yağı, 1 çorba kaşığı nar çekirdeği yağı ve yaşlanma karşıtı etkilere sahip olduğu bilinen her türlü uçucu yağın 10 damlası karıştırılır. Önerilen yağlar,  papatya veya buhur yağı olabilir. Ardından, yüzü temizleyin ve yumuşak, temiz bir bezle kurulayın. Bu harmandan 2-3 damla, her gece yatmadan önce yüze ve boynunuza uygulayın.

 

Bitkisel yağlar cilt ve saç bakımında oldukça etkili bir şekilde kullanılmaktadır ve yukarıdaki yağ yazımız umarım size bu açından yarar sağlamıştır. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close