D Vitamini İçeren Besinler; 8 Harika Yiyecek

Güneş olmadan da D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için D vitamini içeren besinler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

D vitamini, vücudumuzun hücresel süreçleri, nöromüsküler işlevi ve kemik kemikleşmesini destekleyen serum kalsiyumunu korumak için gerekli olan yağda çözünen kritik bir vitamindir.

Bu vitamin ayrıca bağışıklık tepkisinde önemli bir rol oynar ve osteoporoz, kanser, depresyon, diyabet ve obezitenin önlenmesinde kritik öneme sahiptir.

Hala nüfusumuzun önemli bir bölümünde D vitamini eksikliği var. Ancak güzel haberlerimiz de var; D vitamini almanın birçok doğal ve lezzetli yolu var.

Aslında bu vitaminin günlük dozunu almanın en kolay yollarından biri dışarı çıkmaktır!
Güneş ışığı, vücudun D vitaminini doğal olarak sentezlemesini sağlar. İhtiyacınız olan tek şey, haftada 2-3 kez, güneş kremi olmadan ve sizi tamamen örtmeyen kıyafetlerle 5 ila 15 dakika. Cildinizin zarar görmesini önlemek için güneşin çok güçlü olmadığı sabah veya öğleden sonra geç saatlerde güneşlenebilirsiniz. Güneşe maruz kalma
10 ila 15 dakikayı aşarsa, daima güneş kremi kullanmayı ise unutmayın. D vitamini çok çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunmadığından, bu besini diyetinize almak için ne yemeniz gerektiğini bilmek önemlidir. En iyi kaynaklar arasında hayvan karaciğeri, yağlı balık, yumurta sarısı ve balık yağları bulunur – ancak takviye edilmiş gıdalardan da D vitamini alabilirsiniz (her zaman doğal bir kaynak en iyisi olsa da).

İşte rejiminize eklemeye başlamak için D vitamini içeren besinler arasında en zengin 8 tanesi;

1. Somon

Somon harika bir protein , omega-3 ve D vitamini kaynağıdır. Çiftlik ürünü olmayanları seçin ve çiğ, pişmiş, tavada kızartılmış olarak yiyin veya kolay, daha ucuz bir seçenek için konserve yabani somon balığı seçin.

2. Gökkuşağı Alabalığı

90 gram pişmiş gökkuşağı alabalığı günlük D vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Çok çeşitli vitamin, mineral ve protein içerir. Diğer popüler balıklardan daha düşük cıva içeriğine sahip sahiptir. Çiftlik balığı aramıyorsanız morina yemeyi deneyin.

3. Mantarlar

Mantarlar, birkaç B vitamini ve potasyum da sunan lezzetli bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini seviyeleri, şitaki, portobello, kuzugöbeği ve sarıkız mantarı gibi her mantar türüne göre değişir. Ayrıca ultraviyole ışığa maruz kalmış mantarları daha yüksek D vitamini seviyeleri için tercih edebilirsiniz. Mantarlarla daha yaratıcı olabilir; onları salatalara, omletlere ve makarnalara ekleyebilirsiniz.

4. Yumurta Sarısı

Tüm yumurta yemek için bir başka neden daha! D vitamini yumurtanın sadece sarısında bulunur. Yumurta ayrıca tüm gerekli amino asitleri içerir ve harika bir kolin ve sağlıklı yağ kaynağıdır. 4 ila 6 kat daha fazla D vitamini içerdikleri için her zaman gezen tavuk yumurtalarını ya da organik yumurtaları seçmeye çalışın.

5. Konserve Ton Balığı

Konserve ton balığı, D vitamini almanın kolay bir yoludur. Daha uzun raf ömrü, onu bir protein kaynağı olarak yemeklere katmak için harika bir temel yapar. Mümkün olan en düşük cıva miktarına sahip light ton balığı seçin.  .

6. Sardalya

Sardalya, bol miktarda protein, birçok temel vitamin, mineral ve anti-enflamatuar ile omega-3 sağlayan en besleyici deniz ürünlerinden biridir. Sardalyalar plankton yedikleri için diğer birçok balık gibi ağır metaller ve toksinler taşımazlar, bu nedenle en temiz deniz ürünleri kaynaklarından biridir. Sardalya, taze veya bir konserve olarak satın alınabilir ve hem protein hem de D vitamini için saklanabilir.

7. İsviçre Peyniri

İsviçre peyniri, kemiklerinizi güçlü tutmak için birlikte çalışan kalsiyum ve K vitamini ile birlikte D vitamini almanın başka bir yoludur. İsviçre peynirinin parçalanması ve bir salataya serpilmesi, sebzelere atılması veya ekmek üzerinde pişirilmesi kolaydır. Mümkünse organik, çiğ peynirler almaya çalışın.

8. Morina Karaciğeri Yağı

Morina balığı karaciğeri yağı, D vitamininin en önemli kaynaklarından biridir ve aynı zamanda zengin bir A vitamini ve anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Tadına tahammül etmekte zorlanıyorsanız, kapsül şeklinde alın.

Neden Önemlidir: D vitamini, günlük gıda tedarikimizle karşılanması kolay olmadığı için çoğumuzun eksikliği olan kritik bir vitamindir. Besin değeri yüksek bu yiyecekleri diyetimize eklemeye başlamak önemlidir. Yumurtalı omletinize mantar ilave edin, protein kaynağınız için somon veya sardalya seçin ve sağlıklı D vitamini seviyelerine sahip olduğunuzdan emin olmak için bu yaz birkaç dakika daha güneş ışığının tadını çıkarın!

D vitamini ve covid-19 arasındaki ilişki için D Vitamini Korona Virüsle Savaşıyor yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related posts

2 Thoughts to “D Vitamini İçeren Besinler; 8 Harika Yiyecek”

  1. […] Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? 15 Yiyecek! yazımızı beğendiyseniz D Vitamini İçeren Besinler; 8 Harika Yiyecek yazımız da ilginizi […]

  2. […] zenginleştirilmiş süt veya portakal suyu, konserve ton balığı ve hatta yumurta sarısı, D vitamini seviyenizi artıracaktır. Doktorunuza D vitamini seviyenizi kontrol ettirin, böylece diyetinizde […]

Leave a Comment