D Vitamini Korona Virüsle Savaşıyor

d vitamini korona

-Bazı araştırmalarda D vitamini eksikliği, koronavirüs enfeksiyonu ve daha şiddetli COVID-19 ile ilişkilendirmiştir. Yani d vitamini korona mücadelesinde bize yardımcı oluyor.
-Ancak D vitamini almanın COVID-19 semptomlarına karşı korunmaya yardımcı olup olmayacağı araştırılıyor.
-Araştırmalar tamamlanmasa bile, D vitamini takviyesi almayı düşünmek için geçerli nedenler bulunmakta.

Bağışıklık Sistemi ve D Vitamini

Pek çoğumuz bağışıklık sistemini güçlendirmek ve COVID-19 ile savaşmalarına yardımcı olmak için vitaminlere ve diğer takviyelere yöneliyoruz. Amerikan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü direktörü Dr. Fauci, bağışıklık artırıcı takviyelerin işe yaramadığı konusunda uyarıda bulundu. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi için yararlı olabilecek bir takviye bulunuyor; güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini. Dr. Fauci de Jennifer Garner ile röportajında D vitamini eksikliğiniz varsa, bu enfeksiyona yatkınlığınız üzerinde bir etkiye sahip dedi ve ekledi “Bu yüzden D vitamini takviyesi almayı tavsiye etmekten çekinmem ve bunu kendim de yapıyorum”.

Araştırmalarla D Vitamini Korona İlişkisi

Daha eski araştırmalar D vitamininin COVID-19 dışındaki solunum yolu enfeksiyonları riskini azalttığını gösterdi. sonuçlar farklı olsa da D vitamini takviyesi, D vitamini eksiği olanlar için daha yararlı görünüyordu; Ekvator’dan uzak ülkelerde COVID-19 ölümlerinin daha fazla olma eğiliminde olduğu ve kış aylarında güneş ışığının azalması nedeniyle D vitamini eksikliğinin yaşandığı bulundu. Chicago Medicine Üniversitesi’nde tıp profesörü Dr. David Meltzer, daha düşük D vitamini seviyelerine sahip hastaların COVID-19 pozitif olasılığı daha yüksekti dedi (*). Yine daha yeni araştırmalarda uzmanlar D vitamini eksikliği olan ve COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerin şiddetli semptomlara sahip olma veya COVID-19’dan ölme olasılığının daha yüksek olduğunu buldular (D vitamini eksikliği olan ve COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerin şiddetli semptomlara sahip olma veya COVID-19’dan ölme olasılığının daha yüksek olduğu bulundu). (*). Ancak yine de her şey net değil, İngiltere biyobank çalışmasına göre D vitamini seviyeleri ile koronavirüs enfeksiyonu arasında hiçbir bağlantı bulunamadı.

Aslında tüm bu çalışmalar gözlemseldir, ihtiyaç duyulan şey klinik araştırmanın “altın standardı” olan randomize kontrollü denemelerdir ki bunlardan bazıları zaten yapım aşamasında.


İspanya’da yapılan bir çalışmada araştırmacılar, COVID-19 teşhisi ile hastaneye kaldırılan 50 kişiye aktif bir D vitamini formu olan kalsifediol verdiler ve 26 hastadan oluşan başka bir grup ise D vitamini almadı. Tüm hastalar eşit olarak hidroksiklorokin ve azitromisin ile tedavi edildi. Sonuçlar şaşırtıcıydı; D vitamini verilen hastalardan yalnızca biri yoğun bakım ünitesine girerken, D vitamini verilmeyen hastaların yarısı yoğun bakımın dışında kaldı (*).

Fakat bu çalışmada bazı kusurlar vardı; örneğin çok büyük bir çalışma değil, gruplar arasında bazı küçük dengesizlikler de var ama buna rağmen oldukça etkileyici.

Sonuç Olarak D Vitamini ve Covid-19

Bu çalışmaya göre D vitamini halihazırda COVID-19’u olan kişileri tedavi etmek için kullanılırken, bazı insanların ise hastaneden uzak tutulmasında eşit derecede işe yarar olabileceği görülüyor. Ancak D vitamininin potansiyel faydaları konusunda heyecanlı olunsa da, randomize kontrollü denemeler bitene kadar hiç bir şeyi gerçekten bilemeyeceğimiz de bir gerçek. Buna rağmen D vitamini takviyesi almayı düşünmek için geçerli nedenler var; koyu tenli insanların Dvitamini eksikliği ihtimalinin daha yüksek olduğu biliniyor. Bunun dışında yaş, sınırlı güneşe maruz kalma, obezite ve bazı tıbbi durumlar da D vitamini eksikliği riskini artırıyor. Gıdalardan yeterince D vitamini almanın zor olduğu düşünülürse bir takviye almanız tavsiye edilebilir ancak her zaman öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Covid-19 ile ilgili diğer makalelerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Related posts

2 Thoughts to “D Vitamini Korona Virüsle Savaşıyor”

  1. Buğra

    Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim

  2. […] vitamini ve covid-19 arasındaki ilişki için D Vitamini Korona Virüsle Savaşıyor yazımızı da […]

Leave a Comment