Depresyonun Fiziksel Belirtileri

Depresyonun fiziksel belirtileri genelde es geçiliyor. Depresyonu genellikle fiziksel acıyla eşleştirmeyiz, ancak araştırmalar bu rahatsızlığın gerçekten acıtabileceğini gösteriyor.

Depresyon acıtır. Ve bu akıl hastalığını sık sık üzüntü, ağlama ve umutsuzluk duyguları gibi duygusal acıyla birleştirirken, yapılan bir araştırma depresyonun fiziksel acı olarak da ortaya çıkabileceğini gösterir.

Depresyonu genellikle fiziksel acı olarak düşünmesek de, acıtabilir. Zihinsel sağlık hakkında konuşmanın tabu olduğu kültürlerde ise daha çok fiziksel belirti görülebilir.

Örneğin Çin ve Kore kültürlerinde depresyon bir efsane olarak kabul edilir. Bu yüzden hastalar, fiziksel ağrının psikolojik bir sıkıntı belirtisi olabileceğinin farkında olmadan, depresyonu tarif etmek yerine fiziksel semptomlarını tedavi etmek için doktorlara gider.

Ancak bu fiziksel semptomları akılda tutmak, duygusal etkiler kadar önemlidir.

Fiziksel belirtiler, depresif bir dönem başlamak üzere olduğunda sinyal verebilir veya depresyon yaşayıp yaşamadığınıza dair ipucu verebilir.

Öte yandan, fiziksel belirtiler, depresyonun aslında çok gerçek olduğunu ve genel refahımıza zararlı olabileceğini göstermektedir.

İşte depresyonun en yaygın fiziksel belirtileri:

Yorgunluk Veya Sürekli Düşük Enerji

Yorgunluk, depresyonun yaygın bir belirtisidir. Bazen hepimiz daha düşük enerji seviyeleriyle karşılaşırız ve sabahları yataktan kalıp işe gitmek yerine televizyon seyretmeyi umarak halsiz hissedebiliriz.

Sıklıkla yorgunluğun stresten kaynaklandığına inanırken, depresyon da yorgunluğa neden olabilir. Bununla birlikte, günlük yorgunluğun aksine, depresyonla ilişkili yorgunluk da konsantrasyon sorunlarına, sinirlilik duygularına ve ilgisizliğe neden olabilir.

Klinik Araştırma Programı Direktörü Dr. Maurizio Fava, depresif bireylerin çoğu kez onarıcı olmayan uyku yaşadıklarına, yani tam bir gece dinlendikten sonra bile halsizlik hissettiklerine dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, enfeksiyonlar ve virüsler gibi birçok fiziksel hastalık da yorgunluğa neden olabileceğinden, yorgunluğun depresyonla ilişkili olup olmadığını anlamak zor olabilir.

Yorgunluk bu rahatsızlığın bir belirtisi olsa da, depresyonda olduğunuzda üzüntü, umutsuzluk ve anhedoni (günlük aktivitelerden zevk almama) gibi diğer belirtiler de mevcut olabilir.

Azalan Ağrı Toleransı

Hiç sinirleriniz yanıyormuş gibi hissediyorsunuz ve yine de ağrınız için herhangi bir fiziksel neden bulamıyor musunuz? Görünüşe göre, depresyon ve ağrı sıklıkla birlikte var oluyor.

2015 yılında yapılan bir araştırma, depresyonda olan kişiler ile ağrı toleransının azalması arasında bir korelasyon olduğunu gösterirken, 2010 yılında yapılan başka bir araştırma , ağrının depresyondaki insanlar üzerinde daha büyük bir etkisi olduğunu gösterdi.

Bu iki semptomun net bir neden-sonuç ilişkisi yoktur, ancak özellikle doktorunuz ilaç öneriyorsa, bunları birlikte değerlendirmek önemlidir.

Bazı araştırmalar antidepresan kullanmanın sadece depresyonu hafifletmeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda ağrı ile mücadele eden bir analjezik görevi de görebileceğini öne sürüyor.

Sırt Ağrısı Veya Her Yerde Ağrıyan Kaslar

Sabahları kendinizi iyi hissedebilirsiniz, ancak işte olduğunuzda veya okul masasında oturduğunuzda sırtınız ağrımaya başlar. Stres veya depresyon olabilir. Genellikle kötü duruş veya yaralanmalarla ilişkili olsalar da, sırt ağrıları aynı zamanda psikolojik bir sıkıntı belirtisi olabilir.

Bir araştırma çalışması 1.013 Kanadalı üniversite öğrencisi arasında ‘de depresyon ve sırt ağrısı arasında doğrudan bir ilişki buldu.

Daha yeni çalışmalar vücuttaki inflamasyon beynimizdeki nöro devrelerle bir ilgisi olabileceğini söylüyor. İnflamasyon beyin sinyallerini kesintiye uğratabilir bu nedenle depresyonda rolü olabilir. Elebtte tedavisinin de depresyonda önemi olacaktır.

Baş Ağrısı

Hemen hemen herkes ara sıra baş ağrısı yaşar. O kadar yaygındırlar ki, genellikle ciddi bir şey olarak görmüyoruz. Bir iş arkadaşıyla çatışma gibi stresli durumları bu baş ağrılarını tetikleyebilir.

Ancak, günlük baş ağrısına geçiş fark ederseniz, bu bir depresyon belirtisi olabilir.

Dayanılmaz migren ağrılarının aksine, depresyonla ilişkili baş ağrıları kişinin dengesini mutlaka bozmaz. Gerilim tipi baş ağrıları olarak tanımlanan baş ağrısını özellikle kaş çevresinde, hafif zonklama gibi hissedebilirsiniz.

Bu baş ağrılarına reçetesiz satılan ağrı kesiciler yardımcı olurken, genellikle düzenli olarak yeniden ortaya çıkarlar. Bazen kronik gerilim tipi baş ağrıları, majör depresif bozukluğun bir belirtisi olabilir.

Ancak baş ağrısı, ağrınızın psikolojik olabileceğinin tek göstergesi değildir. Depresyonu olan kişiler genellikle üzüntü, sinirlilik hissi ve azalmış enerji gibi ek semptomlar yaşarlar.

Göz Sorunları Veya Azalan Görüş

Dünyanın bulanık göründüğünü mü düşünüyorsunuz? Depresyon dünyanın gri ve kasvetli görünmesine neden olabilirken, Almanya’da 2010 yılında yapılan bir araştırma çalışması, bu akıl sağlığı sorununun aslında kişinin görüşünü etkileyebileceğini öne sürüyor.

80 kişinin katıldığı bu çalışmada, depresif bireyler siyah beyaz farklılıkları görmekte zorluk yaşadılar. Araştırmacılar tarafından “zıtlık algısı” olarak bilinen bu durum, depresyonun neden dünyayı puslu gösterebileceğini açıklayabilir.

Karında Mide Ağrısı Veya Huzursuzluk

Midenizdeki batma hissi, depresyonun en belirgin belirtilerinden biridir. Bununla birlikte, karnınıza kramp girmeye başladığında, onu gaz veya adet ağrısı sanmak kolaydır.

Özellikle stres ortaya çıktığında kötüleşen ağrı, depresyon belirtisi olabilir. Aslında, Harvard Tıp Okulu araştırmacıları, kramplar, şişkinlik ve mide bulantısı gibi mide rahatsızlığının kötü ruh sağlığının bir işareti olabileceğini öne sürüyor .

Harvard araştırmacılarına göre depresyon, iltihaplı bağırsak hastalığı veya irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıklarla kolayca karıştırılan ağrı ile iltihaplı bir sindirim sistemine neden olabilir (veya bunun bir sonucu olabilir).

Doktorlar ve bilim adamları bazen bağırsakları ” ikinci beyin ” olarak adlandırırlar, çünkü bağırsak sağlığı ile zihinsel esenlik arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Midelerimiz iyi bakterilerle doludur ve iyi bakteri dengesizliği varsa, anksiyete ve depresyon belirtileri ortaya çıkabilir.

Dengeli bir diyet ve probiyotik almak kişinin bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve bu da ruh halini iyileştirebilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sindirim Sorunları Veya Düzensiz Bağırsak Programları

Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Genellikle gıda zehirlenmesi veya gastrointestinal virüslerin neden olduğu, bağırsak rahatsızlığının fiziksel bir hastalıktan kaynaklandığını varsaymak kolaydır.

Ancak üzüntü, endişe ve bunalım gibi duygular sindirim sistemimizi bozabilir. 

Acı, Beyninizin İletişim Kurduğu Başka Bir Yoldur

Üzüntü, öfke ve utanç gibi duyguları tanımlarken ve bunlardan bahsederken rahatsızlık hissederseniz bu, duyguların vücutta farklı şekilde tezahür etmesine neden olabilir.

Bu fiziksel semptomlardan herhangi birini uzun bir süredir yaşıyorsanız, doktorunuzdan randevu alın. 

Depresyon; genetik, çocukluk çağı stresi veya travmaya maruz kalma gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Depresyonu olan kişiler, tamamen iyileşmek için genellikle psikoterapi ve ilaç gibi profesyonel yardıma ihtiyaç duyar.

Randevunuzda, bu depresyonun fiziksel belirtileri yüzeysel seviyeden daha fazla gibiyse , depresyon ve anksiyete taraması yapılmasını isteyin. 

Ana sayfaya dönmek için buradan lütfen.

Related posts

One Thought to “Depresyonun Fiziksel Belirtileri”

  1. […] Bozukluğun Sebepleri yazımızı beğendiyseniz belki Depresyonun Fiziksel Belirtileri yazımıza da göz atmak […]

Leave a Comment