Diş Eti Çekilmesine Bitkisel Çözüm Önerileri!

Binlerce yıldır diş eti çekilmesine bitkisel çözüm yolları denenmiştir. Her ne kadar bu denemeler ve araştırmaların çok büyük bir kısmı klinik ortamlarda test edilmemişse de bazı şifalı bitkilerin gözle görülür faydaları olduğu bilinmektedir.

Sizlere diş eti rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülen bazı şifalı bitkilerden bahsetmek istiyoruz.

10 Maddede Diş Eti Çekilmesine Bitkisel Çözüm Önerileri

Papatya (Matricaria recutita*)

papa

 

Papatyada bulunan e komisyonu diş eti rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde sıkça kullanılmaktadır. Ağız gargarası ve ağız çalkalama sularının olmadığı dönemlerde ve kırsal bölgelerde özellikle yaygın bir şekilde kabul görür. İçerisindeki bazı anti inflamatuar ve antiseptik maddeler papatyanın diş eti tedavilerinde kullanılmasını sağlar.

Papatya özüyle yapılan ağız çalkalama suyunuzu sadece tedavi amaçlı değil, ağız ve diş sağlığınızı korumak için de kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı: Bir su bardağı suyu ve 2-3 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı cezve veya demliğinizde kaynatın. 10 dakika bekledikten sonra tülbent veya beneri bir şeyle papatya posasını süzün. Hazırladığınız karışımı ılıştırdıktan sonra yemeklerin ardından içerek veya ağzınızı çalkalayarak gargara şeklinde kullanabilirsiniz.

Papatya çayı veya papatya suyunuzu kullanırken alerjik veya beklenmedik bir reaksiyonla karşılaşırsanız tekrar kullanmadan önce mutlaka sağlık danışmanınıza başvurun.

Çay (Camellia sinensis*)

Günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz çay benzeri adaçayı gibi kan durdurucu bir etkiye sahiptir. Doğal olarak sahip olduğu bu özellikle diş çürümeleri ve diş eti rahatsızlıklarına yol açan bakterilerin ağız içerisindeki yaşamsal faaliyetlerini zayıflatır.

İçeriğindeki beş farklı antibakteriyel bileşen sayesinde bakteri kaynaklı diş eti çekilmesine bitkisel çözüm sağlar.

Ancak çayı yeter miktardan fazla kullanmak her bitkinin tüketiminde olduğu gibi istenmeyen yan etkiler doğurabilir. Bu yüzden kararında çay tüketmeye özen gösteriniz.

Ekinezya (Echinacea*)

ekinez

Ekinezya bitkisi alternatif tıbbın birçok alanında kullanılmaktadır. İçeriğindeki bağışıklık sistemi güçlendirici bileşenler vücudun her bölgesi için bir koruma kalkanı sağlar.

Aynı zamanda ekinezya anti bakteriyel bileşenler konusunda da zengindir. Ağız çalkalamak için kullandığınız gargara ve ağız çalkalama sularına ekleyeceğiniz 10 damla ekinezya özü diş eti çekilmelerinize iyi gelecektir.

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra*)

Meyan kökü tedavi amaçlı kullanılmasından ziyade şeker yerine kullanabileceğiniz ve diş eti problemlerine yol açmayan doğal ve organik bir tatlandırıcıdır. Bitki çaylarınıza veya benzer içeceklerinize şeker/bal yerine meyan kökü karıştırabilirsiniz.

Aynı şekilde içeriğinde bulunan magnezyum ile dişeti iltihaplarını ve tartarı önlemektedir.

Diğer bitkisel uygulamalar gibi meyan kökükünü de kullanırken miktar konusuna özen göstermelisiniz. Kararında bir kullanım size fayda sağlarken aşırı tüketimi istenmeyen yan etkiler doğurabilir.

Isırgan otu (Urtica dioica*)

Isırgan otu da tıpkı meyan kökü gibi magnezyum açısından zengindir. Bu sayede tartar ve diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre içeriğinde anti-bakteriyel bileşenlerin bulunduğu anlaşılmıştır. Ağız çalkalama sularına ve gargaralara ilave edilerek kullanıldığında ağızdaki plak oluşumunun önüne geçtiği görülmektedir. Isırgan otuyla birlikte ardıç bitkisi de kullanılabilir. Etkisi daha da artacaktır. Ardıç yağının faydaları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Nane (Mentha piperita*)

nane - Mentha piperita

Diş macunlarımızın bir çoğunda tatlandırıcı ve aroma verici olarak nane kullanılmaktadır. Ancak bilinmeyen, gerçek nanenin içerisinde plak oluşumunu engellemeye yardımcı olan anti bakteriyel bileşenler bulunmaktadır.

Bir su bardağına karıştıracağınız 2 çay kaşığı nane ile kendinize bir nane çayı hazırlayabilirsiniz. Bu çayı dilerseniz içebilir dilerseniz gargara olarak ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz taze nane yapraklarını da çiğneyebilirsiniz. Hem ferah bir ağız kokusu kazanacak hem de ağzınızdaki bakterilerle aynı anda savaşmış olacaksınız.

Su teresi (Nasturtium offidnale*)

Özellikle uzakdoğuda yaygın olarak kullanılan su teresi, ağız ve diş bakımında oldukça popülerdir. Su teresini nane gibi çiğneyerek kullanabilirsiniz. Tadı bir miktar farklı gelebilir ancak kısa zamanda alışacaksınız. Diğer bitkilerde olduğu gibi bunun da aşırı tüketiminden kaçınmalısınız.

Çay Ağacı Yağı (Melaleuca*)

Daha önce çay ağacı yağı ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmıştık. Çay ağacının faydaları için daha fazla bilgi almak için o yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Bildiğiniz gibi çay ağacı yağı güçlü bir antiseptiktir. Ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağını bir su bardağına bir iki damla karıştırarak gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Ancak diğer yazımızda belirttiğimiz gibi çay ağacı yağını kesinlikle yutmamalısınız. 

Semizotu (Portulaca oleracea*)

Diş eti hastalıklarının tedavisinde genellikle C vitamini ve magnezyum kullanılır. Şifalı bitkiler arasında c vitamini ve magnezyum açısından zengin bir üye de semizotudur.

Buharda hafif pişirerek veya çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Adaçayı (Salvia offîcinalis*)

Ada çayı Avrupa ve Asya kıtalarında uzun zamandır bilinen antiseptik bir bitkidir. Hoş ve aromatik tadı da yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Yapraklarını çiğneyerek veya diş etlerinizi yapraklarla ovalayarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz çayını yaparak gargara şeklinde de kullanabilirsiniz.

Diğer bitki çayları gibi ada çayını da tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Related posts

3 Thoughts to “Diş Eti Çekilmesine Bitkisel Çözüm Önerileri!”

  1. Metin Gerçin

    Arkadaşımda da diş eti çekilmesi sorunu vardı, özellikle semizotu baya iyi geliyor.

  2. uğur

    Bir akrabamda diş eti çekilmesi vardı. Bu sitede de bulunan ısırgan otunu kaynatıp içti. Kısa süre sonra diş eti çekilmesi sona erdi.

  3. Faruk

    Kendim için deneyeceğim teşekkürler paylaşım için.

Leave a Comment