Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?

Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir

Süt geldiği zaman Sütün gelmesinin zaman ve tarzında çeşitli değişiklikler vardır. Genellikle süt bebeğin hayatında üçüncü veya dördüncü gün gelmeye başlar. Daha önce çocuk doğurmuş annelerde bu daha erken gelebilir. Yeni annelerde ise daha gecikebilir.

Bazen süt o kadar ani gelir ki anne bunun saatini bile söyleyebilir. Diğerlerinde bu olay daha ağır ağır olur. Bebeklerin büyük kısmı da doğduklarının üçüncü veya dördüncü günü daha uyanık ve aç olurlar Bu da doğanın her şeyi ne kadar düzgün idare ettiğinin bir örneğidir.

Meme emen bebekler üzerinde yapılan araştırmalar, onların büyük kısmının 3uncü ilâ 16’ıncı günü meme emmeyi istediklerini ve günde 10 – 12 defa meme emdiklerini göstermektedir. (Bebeklerin dışarı çıkmaları da bu günlerde daha sık olmuştur.) Meme vermekte başarılı olmayı isteyen anneler bebeklerin bu kadar sık süt istemeleri karşısında hayal kırıklığına uğramışlardır.

Bundan kendi sütlerinin yetişmediği anlamını çıkarmışlardır. Bu gereksiz bir karamsarlıktır. Bebeğin ciddi bir iş olan beslenme ve büyümeye başladığını, onun gerekli miktardaki sütü sağlamak için göğüsleri tahrik etmekte olduğunu düşünmek daha akla yakın olur.

Zaten ilk haftanın ikinci yarısında göğüsler hormonlar tarafından iyice tahrik edilir (hormon ifrazatı sütün gelmesine neden olur) onun için ilk günlerde göğüslerin bazan fazla dolmasına veya aç bir bebeği doyurmayacak kadar az süt olmasına şaşmamalıdır.

Fakat bu sistem sizin veya benim düzenleyeceğimden çok daha mükemmeldir. Hormon faaliyeti ağırlaşır; bebeğin açlığı göğüslere, sadece ilk, ikinci ve üçüncü hafta değil bunu izleyen aylarda ne kadar süt vermeleri gerektiğini öğretir. Diğer bir deyimle bebek bir kaç aylık olmasına rağmen daha fazla süt istiyorsa annenin göğüslerindeki süt daha da artacaktır.

Related posts

One Thought to “Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?”

  1. Can

    Bebek emzirme konusunda özellikle ilk doğumunu yapan çiçeği burnunda anneler, gereğinden fazla karamsar olabiliyorlar. Ancak yazıda da belirtildiği üzere her şey harika bir sistem tarafından yönetiliyor ve hormonlar, annenin psikolojik durumu, bebeğin emme isteği vb. faktörler süt miktarına doğrudan etki ediyor. Annenin psikolojik olarak stres hissetmesinin süt miktarını olumsuz etkileyebileceği unutulmamalı.

Leave a Comment