Ebevenlerde Yorgunluk ve Mücadele Yolları

Bolca kahve ve bir haftalık şekerleme, yorgunlukla başa çıkmanıza yardımcı olacak gibi görünmediğinde, ne yaparsınız? Yorgunluk ile başa çıkabilmek için ipuçlarını deneyin.

Yorgunluk, çalışmıyor bile olsak kaçamadığımız bir durum. Mesela yeni yürümeye başlayan çocuğunuz yatağına geçti ama aslında içinde kalmayacak. Ya da birkaç çocuğunuz var – biri gece terörüyle mücadele ederken ikincisi uyanıyor ve üçüncüsü yeni doğmuş bir bebek.

Veya salgın ve gerçekleşmeyen rutinler nedeniyle, evinizdeki herkes daha fazla strese giriyor ve daha az uyuyor.

Durumunuz ne olursa olsun, tüm ipuçlarını denediniz. Ama çocuklarınız hala ayakta ve siz hala yorgunluk çekiyorsunuz.

Ayrıca çok sinirli hissediyor olabilirsiniz – ve hatta biraz çaresiz ve umutsuz.

Pennsylvania’da bir psikoterapist olan ve iki çocuk annesi olan Lauren Hartz , “uyku temel bir insan ihtiyacıdır” diyor .

Az uykuyla yetinmek ve yorgunluk nasıl bir şeydir ilk elden biliyor: Hartz, son 9 yıldır en büyük oğluna her 6 saatte bir ilaç veriyor.

Bununla birlikte, özel durumunuz ne olursa olsun, enerjinizi artırmanın ve daha fazla (veya en azından daha dinlendirici) uykunun tadını çıkarmanın birçok yolu vardır. Nasıl yapacağınız burada. Yorgunluk ile mücadelemize başlayalım.

Daha Fazla Uyumaya Çalışın

Öğleye kadar uyuma günleri başka bir yaşamın kalıntıları olsa da, biraz düşünceli stratejilerle nihayet daha fazla uyuyabilirsiniz

Uykunun Gücünü Anlayın

Genellikle uykunun önemli faydalarını bir kenara bırakırız, bu da bizi sosyal hayatlarımızda geç saatlere kadar gezinmeye ya da evin içinde birşeylerle uğraşmaya yöneltir. LA merkezli terapist ve anne Sharon Yu , uykusuzluğun sizi gerçekten nasıl etkilediğini düşünmeyi öneriyor – ve bu, ertesi gün halsizliğinin ötesine geçiyor.

Yu, “Odaklanmanızı, çocuklarınızın ihtiyaçlarına iyi uyum sağlama becerinizi ve gün içindeki küçük aksaklıklara karşı toleransınızı, dayanıklılığınızı etkiler” diyor Yu. “Kümülatif olarak, motivasyonu, kendinizle ve başkalarıyla olan bağlantıları ve [sizin] günden güne keyif alma genel yeteneğinizi yok ediyor.”

İç karartıcı görünse de, parlak bir yanı da var: Uykunun önemini fark etmek, kendinizi önceliklendirmenize yol açar, bu da daha az önemli olan görevleri ve aktiviteleri bırakmanıza yardımcı olur.

Öyleyse zorunlu olmayan işlerinizi, okumalarınızı ve izlemelerinizi bırakın ve mümkünse biraz daha erken gözlerinizi kapatın.

Sırayla Uyumayı Deneyin

Yu, ebeveynleri roller, sorumluluklar ve dış kaynak kullanımı ile ilgili tüm seçenekleri değerlendirmeye teşvik ediyor.

Örneğin, daha önce gece uyanmaktan sorumlu olan ebeveyn, artık çalışan ebeveynle geceleri değiştiriyor. Kaliforniyalı terapist ve anne Catherine O’Brien , hastaları en az 5 ila 6 saat kesintisiz uyumaya ve hafta sonları dönüşümlü olarak kestirmeye veya uyumaya teşvik ediyor.

Destek Sisteminizle Strateji Oluşturun

Destek sisteminiz daha fazla uyumanıza veya dinlenmenize yardımcı olabilir mi? Örneğin kısa bir şekerleme yapmanıza izin vermek için bir saatliğine uğrayabilecek bir aile üyesi, arkadaş veya komşu var mı?

Yeterince güvendiğiniz bir arkadaşınızdan çocuğunuzla evinizin yakınlarında bir saatlik bir tur atmasını isteyin.  Ya da belki sevdiğiniz bir aile üyesi, okul öncesi çocuğunuzla birlikte kitap okumak için bir görüntülü sohbet planlayabilir. Siz aynı odada kalabilir ve bir süre eğlenceyi başkası hallederken gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

İyi Uyuma Şansınızı Artırın

Uyku saatlerinizi artıramıyorsanız uykunuzu dinlendirici hale getirebilir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olacak şeyler üzerinde çalışabilirsiniz.

Bunu yapmak sizi sakin ve rahat hissettiren aktivitelerle kısa bir “uyku zamanı” rutini oluşturabilir, stres yaratan görevlere bu rutin için ara verebilirsiniz.

Bu bazılarımız için çaylarını yudumlarken sevdiği bir programı izlemek anlamına gelebilir. Bazılarımız için ise sıcak bir banyo ve iyi bir kitap olabilir.

Günlük Yorgunluğu Yönetmek

Enerjinizi artırmak karmaşık stratejiler gerektirmez; küçük ve basit uygulamalar – aşağıdakiler gibi – çocuklarınızla birlikte kalmanıza, işleri halletmenize ve iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Temel İhtiyaçlarınızı Karşılayın

En temel ihtiyaçlarınızı karşılamanın önemini unutmayın; susuz kalmak ve yeterince besleyici yiyeceklerin tüketilmemesi enerjinizi elbette düşürecektir. Su içmeyi veya yemeyi unutmamak için telefonunuzun alarmlarını ayarlayın.

Bardağını Doldur

Uyku eksikliği enerjinizi tüketecektir. Enerjinizi yeniden kazanmanın yollarını bulmalısınız.

Kendinizi gergin veya bunalmış hissettiğinizi fark ederseniz, kendinize şu anda daha iyi hissetmek için ne yapabilirim diye sorun.

Örneğin, sevdiğiniz müzikle dans edebilir veya “zihinsel berraklığı geliştirdiği ve enerji seviyelerini yükselttiği bilindiği” için kulaklarınıza ve şakaklarınıza nane yağı uygulayabilirsiniz. Ayrıca en iyi arkadaşınıza mesaj atabilir veya bir dakikalığına gözlerinizi kapatabilirsiniz.

Gününüzü Yeniden Değerlendirin

Gününüzü kolaylaştırmak için programınızdan neleri çıkarabileceğinizi düşünün. Şu soruları düşünün:

  • Bugün kesinlikle yapmam gerekenler neler?
  • Neler isteğe bağlı?
  • Neyi erteleyebilrim?

Dışarı Çık

Çıplak ayakla çimenlerde durabilir ve etrafınızı izleyebilirsiniz: güzel bir ağaç, bulutlu bir gökyüzü veya cildinizdeki güneşin sıcaklığı.

Bunlar sadece bir dakikanızı alır ama büyük bir fark yaratabilir.

Elbette dışarı çıkmak, huzursuz çocukları meşgul etmek ve sakinleştirmek için de harikadır.

Nefesinizi Kontrol Edin

Enerjimizi artırmak için farklı nefes alma teknikleri kullanabiliriz. Örneğin, Lion’s Breath’i veya hızlı, ritmik Kundalini yoga pratiği Breath of Fire‘ı deneyebilirsiniz.

Vücudunu Hareket Ettir

Fiziksel eforun enerji seviyelerini yükselttiği ve ruh halini iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca bazı insanların daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olarak uyku kalitesini de artırıyor.

Vücudunuzu hareket ettirmenin 30 dakikalık resmi bir rutin olması gerekmez.

Güne birkaç yoga pozu uygulayarak başlayabilirsiniz. Gerçekten zamanınız kısıtlıysa, aşamalı kas gevşemesini deneyin: derin, yavaş nefesler alırken ayaklarınızdan başınıza kadar farklı kas gruplarını gerin ve gevşetin.

Sessiz Zaman

Çocuklarınızla evde iseniz (şekerleme yapmayanlar), sessiz zamanı günün bir parçası yapın. Örneğin, siz günlük tutarken, yatağınızda dinlenirken veya sizi sakinleştiren her şeyi yaparken, çocuklarınız odalarını boyayabilir, okuyabilir veya sessizce oynayabilir.

Sonuç Olarak

Yeterince uyumamak berbat ve hatta düpedüz moral bozucu olabilir. Bununla birlikte, biraz yaratıcılık, başkalarından yardım ve öz bakım ile enerjinizi artırabilir, etkili bir şekilde dinlenebilir ve daha iyi hissedebilirsiniz.

İşin sırrı, her şeyden önce, duygusal, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için kritik olan uykunun programınızda önemli bir yeri hak ettiğini fark etmektir.

Çocuklarınızın enerjilerini etkin bir şekilde kullanabilmeleri ise için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Related posts

2 Thoughts to “Ebevenlerde Yorgunluk ve Mücadele Yolları”

  1. […] Yorgun ebeveynler için hazırladığımız yazımıza da göz atabilirsiniz. […]

  2. […] Bu süreç içerisinde siz de çocuklarınız için uykusuz kalabilirsiniz. Bu durumda “Ebevenlerde Yorgunluk ve Mücadele Yolları” yazımıza göz atmak […]

Leave a Comment