El Yıkama Sonrası Cildinizi Sağlıklı Tutmanın 7 Yolu

Covid 19 pandemisi nedeni ile hepimiz uzmanların talimatlarını takip ediyoruz. Bunlar içerisinde en önemlilerinden birisi de kuşkusuz el yıkama. Özenli el yıkama mikropları uzak tutabilir ancak cilde de zarar verebilir. Sıcak değil ılık suyla yıkamak ise ellerinizin kurumasını önleyebilir. Elleri silmek yerine kurutmak, sıyrıkların oluşmasını önleyebilir. El dezenfektanı, eller aşırı derecede çatladığında yıkama yerine geçici olarak kullanılabilir.

COVID-19 salgınıyla, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile birlikte sağlık kuruluşunda görev yapan pek çok uzman ve akademisyenler, herkesi ellerini sık sık yıkamaya teşvik ediyor.

İster hızla artan korona salgını isterse herhangi bir grip salgını olsun, el yıkama, enfeksiyonların bulaşmasını önlemenin en etkili yollarından biridir. George Washington Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde dermatoloji profesörü olan Dr. Adam Friedman verdiği demeçte, yoğun sıklıkta sabun kullanılması ve su altında ellerin ovalanması korumaya çalıştığımız diğer şeylere zarar veriyor diyor.

Ellerimizi her zamankinden daha sık ve özenle yıkadığımız için cilt uzmanları, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek ipuçları paylaşıyor.

1. Ilık Suyla Yıkayın

Massachusetts General Hospital’da pediatrik dermatoloji ve yatan hasta dermatoloji direktörü Dr. Daniela Kroshinsky, ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkamanızı tavsiye ediyor.

Kroshinsky, otuz saniye kadar bir süre içerisinde avuç içlerini, ellerin arkalarını, parmakların aralarını, bilekleri ve tırnaklar ile tırnak aralarını ovacak şekilde yıkanmalı diyor.

Ilık suyun sıcaktan çok daha iyi olduğunu belirtiyor.

Çok sıcak, sonunda teninizi kurutur ve üstelik etkinliği artırmakta da ilave fayda sağlamaz.

Cilt uzmanı ve London Premier Laser and Skin Clinics’in kurucusu Lucy Xu, sıcak suyun ellerinizi su geçirmez kalması için ihtiyaç duyduğu tüm doğal yağlardan arındırdığını belirterek ılık su kullanılmasına destek veriyor.

Öyleyse yapabiliyorsanız, bol sabunla ılık su kullanın.

2. Nemlendirici Sabun Kullanın

Birçok sabun cildi soyup kurumasına ve çatlamasına neden olabileceği için ellerinizi nemlendirici sabunla yıkamanızı öneriliyor.

Örneğin, kremsi kıvamda bir sabun kullanabilirsiniz. Ayrıca gliserin ve lanolin gibi maddeler içeren sabunlara da dikkat etmelisiniz. Ayrıca, sabun kalıplarından kaçınmaya çalışın.

Cilt bakımı uzmanı ve estetisyen Renée Rouleau da kalıp sabunlardan uzak durmayı öneriyor.

Bir kalıp sabunu bir arada tutan bağlayıcılar doğal olarak yüksek pH’a sahiptir ve bu da gereksiz kuruluğa neden olur. Rouleau bunun yerine sıvı sabunları tercih edin, çünkü genellikle cildi daha az kurutur diyor.

Ne tür bir sabun kullanıyor olursanız olun, ellerinizi temizlemek için çok agresif olmamaya çalışın.

Ancak acele etmek biraz agresif davranmaya neden oluyor. Cildinizi kötüleştirmemek için nazik olmaya çalışın.

3. Nemlendirici Uygulayın

Yıkandıktan sonra su cilde temas etmezse, elinizi kurutabilir.

Bunun nedeni, suyun bir mıknatıs gibi davranması ve cildin en derin katmanlarından suyu çekilip teninizi kuru bırakarak buharlaşması. Sonuç daha da sıkı ve kuru bir cilttir. Bunun olmasını önlemek için, hemen ardından el kremini uyguladığınızdan emin olun. Hafif bir katman uygulamak bile işe yarar.

Çok fazla su içeriğine sahip olan ve bu nedenle suyun ciltten kaçmasını engellemeyen losyonlar yerine krem ​​veya merhem kullanmak daha tercih edilebilir görünüyor.

‘Nemlendirici’ terimi çok bilimsel anlam ihtiva etmiyor aslında, cilde su eklenmiyor. Nemlendiriciler, topikal tedavilerde ve cilt bariyerini bozan bozuklukların giderilmesinde etkilidir.

Nemlendiricilerin cilt bakımına yardımcı olurlar çünkü:

  • Epidermisin bariyer işlevini eski haline getirir
  • Koruyucu bir film sağlar
  • Ölçekler arasındaki küçük boşlukları doldurur
  • Epidermisin su içeriğini artırır
  • Cildi yatıştırır
  • Cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirir

Cildi korumaya yardımcı olan topikal nemlendiricilerdeki bileşenler şunları içermektedir:

  • Tıkayıcılar: lanolin asit, stearik asit, kaprilik / kaprik trigliseritler, mineral yağ, parafin, vazelin, siklometikon, dimetikon, skualen
  • Nemlendiriciler: sodyum pirrolidin, karboksilik asit, laktat, üre, gliserin, bal, sorbitol
  • Yumuşatıcılar: siklometikon, dimetikon, izopropil miristat, oktil oktanoat

Her yıkamadan sonra, yatmadan önce ve cildinizi her kuru hissettiğinizde nemlendirici kullanmanız tavsiye ediliyor.

4. Eldiven Giyin

Yıkadıktan sonra nemli cilde nemlendirici sürmenin yanı sıra, ellerinizi 5 dakika boyunca sade suda bekletebilir, ardından ellerinize bir nemlendirici sürerek ve 1-2 saat eldiven giyebilirsiniz.

Bu, yüzey neminin gitmesi gereken yere ulaşmasını sağlayacaktır.

Ciddi şekilde çatlamış eller için, bir gece elleri kalın kremle yoğun bir şekilde nemlendirebilir ve ardından pamuk eldivenler kullanabilirsiniz. Böylece nemi cildinize hapsedersiniz, ayrıca uyurken eldiven kullanmanız sizi daha az rahatsız edecektir.

Yüz maskesi gibi, eldivenler de ellerinizi 6 ila 8 saat nemlendirecek ve ellerdeki cildin gerekli TLC’yi almasına izin verecek.

Soğuk ve rüzgarlı günlerde eldiven kullanmak da rüzgarın kuru cilde daha fazla zarar vermesini önleyeceği için unutmamanız gereken bir tedbirdir.

5. Cilt Kremi Kullanın

Egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarından muzdaripseniz ve kuru cildinizin daha fazla yıkamaya bağlı olarak gittikçe daha kuruduğunu veya çatladığını fark ederseniz vazelin gibi bir cilt balsamını kullanmanızı ve hatta bunu doğrudan yaralara veya çatlak bölgelere uygulamanızı öneririz.

Bu, hem yıpranmış olan bölgeyi rahatlatacak hem de daha fazla hasardan koruyacak, Özellikle de çok fazla dışarıda zaman geçiriyorsanız cildinizin yıpranma olasılığı da artacaktır.

Parmakların yanlarında sıklıkla meydana gelen derin çatlaklarınız varsa, sıvı ya da sprey yara bandı kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Sıvı yara bandı, yaranın iyileşmesini hızlandırmak için fissürün kenarlarını bir arada tutmanın etkin ve basit bir yoludur.

6. Sabun Yerine El Dezenfektanı Kullanın

Elleriniz yıkanamayacak kadar çatlamışsa, geçici olarak el dezenfektanı kullanabileceğinizi unutmayın.

El dezenfektanı, cilt iyileşene kadar el yıkamayı sınırlamak için başka bir seçenektir, ancak yemekten önce, tuvaletten sonra veya eller gözle görülür şekilde kirlendiğinde gene de el yıkamayı tercih etmelisiniz.

7. Kurulayın

Ellerinizi kuruturken, ciltte mikro aşınmaları önlemek için ıslak mendil kullanmayın.

Kağıt havlular en iyisidir, ancak eğer bez kullanırsanız, evdeki herkesin kendi havlusu olmalıdır ve havlular 3 günde bir temiz havlularla değiştirilmelidir. Mikroplar ıslak ellere daha kolay bulaştığı için ellerin iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

El yıkama nedeni ile cildinizde oluşan hasara karşı neler yapabileceğinizi anlattık. Yazımızı beğendiyseniz COVID-19 Sırasında Evin Havası Nasıl Temizlenir? adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment