Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları binlerce yıldır insanlar tarafından bilinmektedir. Ev temizliğinden, insan sağlığına ve gıdaya kadar bir çok alanda hala popülaritesini koruyan bir üründür.

Birçok elma sirkesinin önemli sağlık problemlerine iyi geldiğini düşünmektedir. Tabi ki siz bu konudaki araştırmaların sonuçlarını merak edip incelemeli ve ona göre kendi kararınızı vermelisiniz.

Evde yapılmış organik elma sirkesinin içeriğinde antimikrobiyal ve antioksidan etkiler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar kilo kaybına yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kan şekerini düzenlemek ve diyabet semptomlarını tedavi etmek gibi faydalarının olduğunu gösteriyor.

Ancak bahsi geçen araştırmaların sayısı elma sirkesini alternatif bir tedavi olarak önermeye yetecek kadar fazla değildir.  Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Biz bu makalemizde sizlere elma sirkesinin faydalarını başlıklar altında anlatmaya çalışacağız. Elma sirkesinin faydaları nedir konusuna girmeden önce kullanacaımız elma sirkesinin kalitesinin çok önemli olduğunu hatırlatmalıyız.

Elma sirkesinin organik olması ve özellikle marketlerde bekletilmemiş ve içeriğine koruyucu eklenmemiş sirkelerden kullanmalıyız. Hatta en sağlıklısı elma sirkesi yapımının çok kolay olmasından dolayı, sirkeyi evde kendimizin yapmasıdır.

Faydalarını sıralamadan önce evde elma sirkesi nasıl yapılır buna bakalım.

Ev yapımı elma sirkesi

Adım Adım Elma Sirkesi Yapımı

Organik elma sirkesi yapımımız için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

 • 5-6 Litrelik cam kavanoz
 • 2 kg Organik bahçe elması
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı sofra tuzu
 • Bir kaç tane nohut veya küçük bir parça ekmek

Öncelikle elmalarımızı küçük küp parçalara bölüyoruz. Fakat elmanın kabuklarını soymuyoruz. Elma kabuklarının etrafındaki bakteriler nohut veya ekmekle birlikte mayalanmaya yardımcı olacaklar. Bu yüzden elmalarımızı çok fazla yıkamıyoruz.

Böldüğüm elma dilimlerindeki çekirdekleri çıkartıyoruz. Ardından kavanozumuza elmalarımızı yerleştiriyoruz. Elmaların üstüne nohut veya ekmeğimizi koyuyoruz. Üzerlerini geçecek kadar içme suyu ile dolduruyoruz. Çıkacak gazlar için kavanozda boşluk kaldığından emin olunuz

1 çay kaşığı şeker ve tuzumuzu da ekleyerek tahta bir kaşıkla karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra kavanozumuzun ağzını tülbent geçirerek kapatıyoruz. Tülbent sayesinde karışımımız mayalanmak için hava alacaktır.

30-40 gün boyunca kuru, serin ve ışık almayan bir ortamda bekletilir. Bu süre boyunca ara sıra kavanozu açarak hava almasını sağlayabilir ve yine tahta bir kaşıkla biraz karıştırabilirsiniz.

Sirkemizin yüzeyinde sirke sinekleri belirince bozulmaya başlayan elmalar ve posasını süzebilirsiniz. Bunun için tülbent kullanabilirsiniz. Posayı çıkardıktan sonra aynı miktarda şeker ve tuz atarak tekrar karıştırmalısınız.

Aynı şekilde karanlık ve serin bir ortamda tekrar bekletmeye başlayabilirsiniz. Kısa bir süre sonra sirkemizin yüzeyinde maya belirmeye başlayacaktır. Bu mayaya sirke anası da denilir. Şeffaf, hafif beyaz ve halka biçimindeki bu maya ev yapımı organik sirkemizin artık hazır olduğunu gösterir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesi Sağlık Açısından Zengin İçeriklere Sahiptir

Evde elma sirkesi yapımı için yukarıda sizi bilgilendirmiştik. Aynı şekilde fabrikasyon elma sirkeleri de 2 aşamalı şekilde yapılmaktadır.

Birinci aşamada üretici elmaları ezerek püre haline getirir. Ezilen elmaları mayalar. Bu mayalanma işlemi sayesinde elmanın içeriğindeki şekerler fermente olur ve alkole dönüşür. Alkol daha da fermente edilmelidir. Bunun için firmalar dışarıdan faydalı bakteriler eklerler ve sirkenin asıl bileşeni olan asetik asit elde edilmiş olur.

Elma sirkesine o ekşi ve keskin kokusunu veren hatta aromalandıran asetik asittir. Araştırmalara göre elma sirkesinin faydaları özellikle bu asitten gelmektedir. Elma sirkeleri ortalama %5 ile %6 civarında asetik asittir.(*)

Evde yapılmış organik elma sirkeleri, filtrelenmediği için marketlerden alınanlara kıyasla daha bulanık görünür. Bu bulanıklığı daha önce bahsettiğimiz sirke anası protein, enzim ve yararlı bakterilerden oluşur. Marketlerden alacağınız sirkelerde sirke anası maalesef ya çok az bulunur ya da bulunmaz.

Henüz ciddi bir araştırma yapılmamış olmasına rağmen insanlar sirke anasının mucizevi etkileri olduğunu düşünmektedir.

Özellikle marketlerden alınan sirkelerde çok fazla mineral ve vitamin bulunmaz. Buna karşın az bir miktar potasyum içerir. Kaliteli markalarda ve ev yapımı olanlarda amino asitler ve antioksidanlar da bulunur.

Zararlı Bakterileri Öldürür

Elma sirkesinin içeriğindekiler zararlı bakteriler ve patojenlerin öldürülmesine yardımcı olur.(*)

İnsanoğlu binlerce yıldır bitleri, siğilleri, kulak enfeksiyonlarını ve tırnak mantarını tedavi etmek için ve dezenfektasyon yapmak amacıyla elma sirkesi kullanmıştır.

Hipokrat, yani modern tıbbın babası bundan 2000 yıl önce yaraları temizlemek için elma sirkesinden faydalanırdı.

Sirke gıdaların korunmasında da kullanılmaktadır. Bazı araştırmaların gösterdiği gibi elma sirkesi E-Coli gibi bakterilerin gıda içinde büyümesini ve gıdanın bozulmasını engellemektedir.(*)

Gıdalarımızı korumak için en doğal yol olarak elma sirkesini tercih edebilirsiniz.

Sivilcelerle mücadelede su ile seyreltilen elma sirkesinin yardımcı olabildiği gözlemlenmiş fakat bunu doğrulayacak yeterli araştırma henüz yapılmamıştır.

Elma Sirkesi Kan Şekerini Düşürür, Diyabetle Savaşır

Elma sirkesinin faydaları arasında bugüne kadar en çok öne çıkan tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılmasıdır.

Tip-2 Diyabet, vücudun insülin direncinin olmasından ya da insülin üretemiyor oluşundan kaynaklı meydana gelen yüksek kan şekeri seviyesidir.(*)

Diyabet hastalarıyla birlikte, diyabetsiz insanlar da kan şekerlerini normal seviyelerde tutmak için elma sirkesinden faydalanabilirler. Araştırmalar yüksek kan şekeri seviyesinin hızlı yaşlanma ve birçok kronik hastalığın nedeni olduunu göstermektedir.

Elma sirkesi kullanmanın yanında rafine yani işlenmiş karbonhidrat ve şekerden uzak durarak ta kan şekeri seviyenizi düzenleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre elma sirkesinin kan şekeri ve insülin seviyeleri için şu faydaları sağlamaktadır:

 • Yapılan küçük bir araştırmaya göre yüksek karbonhidratlı bir yemek esansında tüketilen elma sirkesi insülin duyarlılığını %19 – %34 civarında iyileştirebilmektedir.(*)
 • Başka bir araştırma sonucunda 50 gr beyaz ekmek tüketiminden sonra kullanılan sirke kan şekerini %30 civarında düşürmüştür.(*)
 • Gece yatmadan önce alınan 2 yemek kaşığı elma sirkesi sabah uyandığınızda açlıktan kaynaklı olan kan şekerinizi %4 düşürmektedir.(*)
 • Yapılan başka birçok araştırma yemeklerden sonra alınan elma sirkesinin insülin fonksiyonunu iyileştirdiğini ve kan şekeri seviyesini düşürebildiğini kanıtlamaktadır.(*)

Sağlık dünyası modern tıp tedavilerinin kesinlikle kanıtlanmamış alternatif tedavilerle değiştirilmemesi gerektiğini vurgular. Bu yüzden şeker düşürücü herhangi bir ilaç alıyorsanız, sirke tüketiminizi arttırmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Kilo Vermede Elma Sirkesinin Faydaları

Kilo vermek çağımızın sorunları arasında yer alırken basit elma sirkesinin kilo vermeye katkısı şaşırtıcıdır.

Sirke tüketimi doygunluk hissini arttırmaktadır. Bu da daha az kalori almanıza ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada yüksek karbonhidrat tüketen bir gruba elma sirkesi de verildi. Doygunluk hissinin artmasıyla birlikte araştırmaya katılanlar günün geri kalanında 200 ile 275 arasında daha az kalori aldılar.(*)

Bir başka araştırma da obezite hastası 175 kişi üzerinde yapılmıştır. 3 ay süren bu deneyin sonuçları uzun vadede daha etkili olacaktır. Araştırma sonuçlarına göre:

 • Günlük 1 yemek kaşığı elma sirkesi tüketerek 1.2 kg
 • Günlük 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketerek 1.7 kg verildiği gözlenmiştir.(*)

Tabi bu araştırmalara ek olarak bilinmelidir ki sadece elma sirkesi kullanımı kilonuz üzerinde güçlü bir etki yaratmaz. Kalıcı kilo vermek yaşam tarzınıza ve bütün yeme alışkanlıklarınıza bağlıdır.

Özetle elma sirkesi tokluk hissini arttırarak insülin seviyelerinizi azaltır ve kan şekerinizi düşürür. Bu sayede kilo vermenize de yardımcı olur. Ayrıca bir çorba kaşığı elma sirkesi sadece 3 kalori içerir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kalp sorunları var olan ölüm nedenlerinin arasında ilk sıralarda yer alır.(*)

Biyolojik bir çok etmen kalp hastalığı riskinizle doğrudan bağlantılıdır.

Yapılan araştırmalar, sirkenin bu biyolojik faktörlerin bazılarını iyileştirebildiğini göstermektedir. Fakat bu çalışmalar çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Hayvanlarda yapılan bu araştırmalara göre elma sirkesi kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmekte ve diğer bazı kalp rahatsızlığı riskini de azaltmaktadır.(*)

Fareler üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre elma sirkesi kan basıncını düşürerek böbrek problemlerinin ve kalp rahatsızlığı problemlerinin önüne geçmektedir.(*)

Bu çalışmaların tamamına yakını hayvanlar üzerinde olduğu için, elma sirkesinin insanlarda kalp sağlığına iyi geldiğini söyleyebilmek daha fazla araştırma yapıldıktan sonra mümkün olabilir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Cilt bakımında elma sirkesi oldukça sık kullanılmaktadır. Egzama ve cilt kuruluğu gibi bazı cilt rahatsızlıklarında sıkça kullanılmaktadır.

İnsan cildi asidik bir yapıya sahiptir. Organik elma sirkesi kullanarak cildin pH seviyesini dengeleyebilir ve cildin koruyucu yapısını geliştirebilirsiniz.

Cilt rahatsızlığı olanlar sabun ve kimyasal temizleyiciler kullanarak egzamalarını tahriş edebilir veya ciltlerini daha da kurutarak zarar görebilirler.(*)

Elma sirkesi antibakteriyel bir yapıda olduğu için doğal olarak egzama ve benzeri cilt enfeksiyonlarına karşı yardımcı rol oynar.

Bazı cilt uzmanları seyreltilmiş elma sirkesiyle yüz yıkamayı önerirler. Ciltte yer alan bakterileri öldürerek olası lekelerin önünce geçmek hedeflenir.

Ancak egzama problemi olan 22 kişide uygulanan bir araştırmada, elma sirkesi ile cilt yıkamaların cildi ve cilt bariyerini iyileştirmediği, aksine ciltte tahribata yol açtığı ortaya çıkmıştır.(*)

Bu yüzden özellikle hasarlı ve sorunlu ciltlerinizde sirke ile uygulama yapmadan önce doktorunuzdan uzman görüşü isteyiniz. Elma sirkesinin faydaları bilinmekle birlikte birçok alandaki uygulamaları henüz kanıtlanmış faydalar sağlamamaktadır.

Elma Sirkesi Nasıl ve Ne Kadar Kullanılır?

Elma sirkesini günlük diyetinizde kullanmanın en pratik ve sağlıklı yolu gıda olarak tüketmektir. Bunu salata sosları, mayonez, turşu gibi gıdalara ek olarak yapabilirsiniz.

Sirkeyi su ile seyrelterek doğrudan içmek te bir yöntemdir. Yaygın kullanılış biçimleri, büyük bir su bardağına 1-2 çay kaşığı sirke eklemek ile 1-2 yemek kaşığı sirke eklemek arasındadır.

Dozaj her şeydir. Fazla su bile insanı zehirleyebilir. Bu yüzden elma sirkesi için de küçük dozlarla başlamak ve büyük miktarlardan uzak durmak önemlidir. Oral yoldan fazla tüketilen elma sirkesi diş minesine zarar verebilir veya başka ilaçlarla etkileşime girmek gibi yan etkiler doğurabilir.

Diyetisyenler sirke anası içeren evde yapılmış organik elma sirkesi tavsiye ederler.

Elma Sirkesinin Faydaları Hakkında Sonsöz

Birçok doğal sağlık uzmanı, alternatif tıpçı ve internet sitesi elma sirkesinin mucizevi etkilerinden bahsediyor ve bir çok hastalığa iyi geldiğini iddia ediyor.

Fakat malesef, özellikle sağlıkla ilgili bu iddiaların çoğunluğu bilimsel araştırmalarla desteklenmemiş ve kanıtlanmamıştır.

Bazı araştırmalar, diyabet ve kilo verme gibi konularda başarılarının olduğunu da kanıtlıyor.

Elma sirkesinin ev içinde temizlik, saç bakım ürünü gibi benzer başka alanlarda da kullanıldığını unutmayalım.

Bu yüzden aşırıya kaçmadan tüketilmesinde fayda var diyebiliriz.

Related posts

One Thought to “Elma Sirkesinin Faydaları”

 1. […] bal, limon, sarımsak, elma sirkesi ile yapılan karışım kandaki trigliserit oranını ciddi seviyede düşürmektedir. Bu kür 7 […]

Leave a Comment