Enfekte Kıl Dönmesi Nasıl Belirlenir, Tedavi Edilir ve Önlenir

Enfekte olmuş bir kıl dönmesi, cilde kıvrılan ve enfekte olmuş bir kılın sonucudur. Tekrarlayan vakalara bazen folikülit denir.

Normalde yeni kıl, doğrudan kıl köklerinizden çıkar. Bu foliküller deri içinde bulunur. Kıl olgunlaştıkça cilt yüzeyinden çıkar ve uzamaya devam eder. Ancak bazen kıl deriden çıkma şansı bulamadan eğri uzar veya geri kıvrılır. Buna batık kıl ya da kıl dönmesi denir.

Kıl dönmesi yaygındır ve etkilenen bölge enfekte olsa bile genellikle evde tedavi edilebilir. Enfeksiyon ve iç içe geçmiş kıllar tedavi edilmeden bırakılmadıkça komplikasyonlar olası değildir.

Semptomların ne olduğunu ve kıl dönmesinin nasıl düzeltileceğini öğrenmek için okumaya devam edin, ayrıca gelecekteki kıl dönmesi vakalarını önlemek için ipuçları.

Enfekte Bir Kıl Dönmesinin Nedenleri

Deri yüzeyinde çok fazla ölü deri hücresi olduğunda bazı batık tüyler oluşur. Bu hücreler yanlışlıkla kıl köklerini tıkayabilir.

Batık tüyler en çok yüz, bacaklar, koltuk altları ve kasık bölgesi gibi epilasyon yapılan bölgelerde yaygındır. Sakallarını tıraş eden erkeklerde daha sık görülür. Tıraş ve ağda, ciltte hapsolma eğiliminde olan daha keskin tüyler oluşturur.

Kıllarınız doğal olarak gür veya kıvırcıksa, iç içe geçmiş kıllar ve ilgili enfeksiyonlar için yüksek bir risk altında olabilirsiniz. Bu tüy tiplerinin, epilasyondan sonra uzarken cilde geri dönme olasılığı daha yüksektir.

Enfekte Kıl Dönmesi Nasıl Belirlenir

Çoğu zaman, iç içe geçmiş bir kıl enfeksiyonu kırmızı bir yumru olarak başlayabilir. Enfeksiyon ilerledikçe, irin görebilirsiniz ve yumru büyüyebilir.

Enfekte olmuş kılların etrafındaki alan ayrıca:

 • Kırmızı ve tahriş olmuş görünür
 • Kabarma görülür
 • Kaşıntı oluşur
 • Dokunulduğunda sıcak hissedilir

Enfekte Kıl Dönmesi Tedavisi

Enfeksiyonunuz hafifse veya seyrekse, ev ilaçları kullanabilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

 • Saçın folikülden gevşemesini ve ciltten çıkmasını teşvik etmek için alanı yıkamak ve hafifçe fırçalamak
 • Enfeksiyonu hafifletmek ve daha da kötüye gitmesini önlemek için çay ağacı yağı uygulamak
 • Tahriş olmuş cildi yatıştırmak için yulaf ezmesi bazlı losyonlar kullanmak

Enfeksiyonunuz evde tedavi ile iyileşmezse, doktorunuza görünün. Enfeksiyonu tedavi etmek ve kılı gevşetmek için ilaç yazabilirler. 

Kronik olarak enfekte kıl dönmesi geliştirirseniz, doktorunuz ilk etapta batıklıkları önleyen ilaçlar önerebilir. Retinoid kremler, batık tüylere katkıda bulunabilecek ölü beceri hücrelerinin uzaklaştırılmasında etkilidir. Ayrıca eski enfeksiyonların izlerini azaltmaya da yardımcı olabilirler.

Enfeksiyonun kana ve iç organlara yayılma riski varsa, doktorunuz oral steroidler ve antibiyotikler reçete edebilir.

Batık Kıl Ve Staph Enfeksiyonu: Bir Bağlantı Var Mı?

Staphylococcus (staph) enfeksiyonları, kıl büyümesi ile ortaya çıkabilir. Staph cilt floranızdaki normal bir bakteri olmasına rağmen, ciltte bir kırılmaya girmedikçe enfeksiyona neden olamaz. Ancak, büyümüş bir kılla ilişkili her yara, stafilokok enfeksiyonuna dönüşmeyecektir.

Boyut olarak artmaya ve rahatsızlığa devam eden büyük kırmızı bir yumru varsa, doktorunuza görünün. Ölçülü veya daha agresif yönetimin uygun olup olmadığını belirleyebilirler. Staph enfeksiyonları, kan enfeksiyonu gibi diğer ciddi komplikasyonları önlemek için antibiyotiklerle tedavi edilir.

Enfekte Kıl Dönmesini Alma

Batık tüyler genellikle alınmadan kendiliğinden düzelir.

Bazen iç içe geçmiş bir tüy, sterilize edilmiş cımbız veya iğnelerle alınabilir – ancak yalnızca tüy cilt yüzeyine yakınsa. Kılları kazmak yalnızca enfeksiyon riskini artırır.

İç içe geçmiş bir tüyü çıkarmaya çalışmak özellikle enfekte olduğunda risklidir çünkü enfeksiyonu yayabilirsiniz. Enfekte bir kıl dönmesi veya kıl büyümesi de komplikasyon riskinizi artırır.

Bunun yerine, alanı ılık su ve sabunla nazikçe fırçalayın. Bu, iç içe geçmiş kılların ciltten kendi kendine çıkmasına yardımcı olabilir.

Diğer Olası Komplikasyonlar

Enfekte kıl dönmesi, aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

 • Traş sonrası kabarma
 • Hiperpigmentasyon (Ciltte pigment bozukluğu)
 • Kalıcı yara izi
 • Saç kaybı
 • Saç kökü yıkımı

Bu komplikasyonların çoğu, batık tüyleri önlemek için önlemler alarak ve herhangi bir enfeksiyonu derhal tedavi ederek önlenebilir.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz

Hafif iç içe geçmiş kıl enfeksiyonları genellikle tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, enfeksiyon birkaç gün içinde kötüleşirse veya düzelmezse doktorunuzu görmelisiniz.

Doktorunuz, cildin fiziksel muayenesi yoluyla enfekte olmuş kılları tespit edebilir. Teşhis için tipik olarak başka testlere gerek yoktur.

Ağır vakalarda antibiyotikler verilebilir. Bunlar, büyük, irin dolu veya açık yaralarınız varsa kullanılır. Doktorunuz ayrıca kıl dönmesi olasılığınızı azaltabilecek yaşam tarzı değişiklikleri için ipuçları sağlayabilir.

Görünüm

İç içe geçmiş kılları toplamak veya patlatmak sadece enfeksiyon riskinizi artıracaktır çünkü folikülü bakterilere maruz bırakır. Deriyi deşmek de yara izlerine neden olabilir.

Batık tüyler bazen rahatsız edici olabilse de, en iyisi kendi haline bırakmaktır. Çoğu vaka herhangi bir müdahale olmaksızın kendiliğinden düzelir. Hafif enfeksiyon vakaları birkaç gün sonra kendiliğinden düzelebilir, ancak ciddi vakalar birkaç hafta sürebilir. Enfeksiyon temizlendikten sonra, birkaç ay sürebilen bir yara veya renksizlik olabilir.

Gelecekteki Enfeksiyon Veya Kıl Dönmeleri Nasıl Önlenir

İlk etapta batık tüyleri önlemek, ilgili enfeksiyon riskinizi azaltabilir. Tıraş veya ağda yaparken aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

 • Bakterilerin cilde girmesini önlemek için önce cildi yıkayın.
 • Sık sık jilet değiştirin.
 • Kör bıçaklardan kaçının.
 • Tüyleri uzama yönünde alın.
 • Tıraş jeli ve ılık su kullanın.
 • Daha sonra bölgeye losyon sürün.

Yüz gibi aynı bölgeye kıl dönmesi bulaştırmaya devam ederseniz, evde tüy almayı bırakmayı düşünebilirsiniz. Lazerle cilt tedavilerinden ve diğer uzun süreli tüy alma yöntemlerinden yararlanıp yararlanamayacağınızı doktorunuzla konuşun.

Ana sayfaya dönmek için buradan buyurun.

Related posts

Leave a Comment