Erkeklerde Cinsel İstek Hangi Enzim Tarafından Kontrol Edilir?

cinsel istek

Araştırmacılar erkek beyninde cinsel istek üzerinde etkisi olan ve aromataz enziminin bulunduğu bir bölgeyi keşfettiler. Frederick Ulusal Kanser Araştırmaları Laboratuvarı ve Northwestern Medicine’den bir grup araştırmacı bu enzimin beyin üzerindeki etkilerini ortaya koydular. Yapılan araştırma Endocrinology dergisindne yayınlandı, ingilizcesi olanlar ve merak edenler detaylarına bakabilirler. Biz sizlere konuyla ilgili özeti aktarmaya çalışacağız.

Beyin içerisinde testesteron hormonları aromataz enzimi sayesinde değişime uğrar ve estradiol adı verilen östrojen türevi bir hormona dönüşür.

Bilim insanları östrojen hormonunun hem kadında hem de erkekte üreme fonksiyonlarını kontrol ettiklerini belirtiyorlar. Ayrıca beyin gelişiminde ve yetişkin davranışlarının oluşmasında östrojen beyin içerisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Aromataz ve erkeklerde cinsel istek

Aromatazın etkilerini görebilmek için araştırmacılar laboratuvar ortamındaki farelerde aromatazdan yoksun fareler geliştirdiler.

Bu farelerin cinsel aktivitelerinde yaklaşık 50% oranında bir düşüş gözlemlendi. Bu cinsel aktivite düşüklüğü normal farelerden çok daha fazla testesteron olan erkek farelerde de gözlemlendi. Özellikle hiç aromataz üretemeyen farelerde (beyin dahil vücudun tamamında üretim olmayanlarda) hiçbir cinsel aktivite gözlemlenemedi.

Northwestern University Feinberg School of Medicine’den Dr. Hong Zhao’nun söylediklerine göre “Erkek fareler cinselliğe olan ilgilerini kısmen kaybettiler”.

Dr Zhao’ya göre Östrojen hem erkeklerde hem de kadınlarda belli rollere sahip. Erkeklerde cinsel istek oluşması için vücutta bulunan testesteronun aromataz enzimi aracılığıyla östrojene dönüştürülmesi gerekiyor.

Araştırmada yer alan bir Türk  olan Dr. Serdar Bulun, normal şartlar altında erkek farelerin dişi farelerin peşinden koştuğunu ve sürekli cinsel istek duyduklarını söylüyor ve ekliyor:

“Eğer aromataz genini beyinden çıkartırsanız, farelerdeki cinsel istek gözle görülür şekilde düşüyor. Cinsel birleşme sıklığı düşüyor ve erkek fare ilgisini kaybediyor.”

Bu durumun sonucu olarak “Testesteronun cinsel arzu üzerindeki etkisini de ortaya konmuş oluyor.”

 

“Testesteronun östrojene dönüşmesinin cinsel istek ve aktivitenin sürdürülmesi için önemini ilk defa ortaya koyduk. Bunu Aromataz gerçekleştiriyor.”

– Dr. Serdar Bulun

Bu bilgi ne işe yarayacak?

Araştırmacılar sonuçların beyindeki aromataz enzimiyle oynayarak cinsel istek üzerinde değişiklik yapılabileceğini gösterdiğini belirtiyorlar. Bu bilgi cinsel isteksizlik sorunlarıyla ilgili yeni tedavilerin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Erkekler için aromatazı hedefleyen ilaçlarla cinsel isteğin kontrolü sağlanabilir.

Örneğin hypoaktif cinsel istek bozukluğu ya da bilinen adıyla cinsel isteksizlik yaygın bir durumdur.

Cinsel isteksizlik çokça kullanılan ilaçları yan etkisi olabilir. Örneğin serotonin destekleyen antidepresanların bir çoğu bu sonucu doğurmaktadır. Bu yan etkilere maruz kalan insanların aromataz seviyeleri yükseltilerek tedavi edilmeleri mümkün olacaktır.

Bu tarz bozuklukları tedavide kullanılan hali hazırda bir aromataz inhibitörü bulunmakta. Ancak Osteoporosis adı verilen bir kemik hastalığı yan etki olarak ortaya çıkmakta. Bu da sadece beyinde bulunan aromatazları hedefleyemediğimizden kaynaklanıyor.

Araştırmacılar yeni sonuçların daha hedefli ve beyine odaklanmış ilaçlar geliştirmeye yardımcı olacağını belirtiyorlar. Bunu başarmaları erkeklerin cinsel isteksizlik sorunlarının yan etkisiz bir şekilde son bulması anlamına gelebilir.

Benzer makaleler için sağlık makaleleri bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment