Erken Menopoz Hangi Sebeplerden Meydana Gelir

Erken Menopoz Hangi Sebeplerden Meydana Gelir

Bütün canlılarda olduğu gibi, doğal yaşamın bir parçası olan kadının da üreme dönemini geride bırakması durumuna menopoz denir. Regl dönemleri kesilir, üreme organları işlevini yitirmez; ancak yumurtalıklar fonksiyonunu tamamlar ve kadınlık hormonları çok düşük düzeylerde salgılanmaya başlar.

30’lu yaşların sonuna doğru düzensizleşen progesteron ve östrojen hormonları üretilemez hale geldiğinden, dolaşım bozuklukları, ciltte kırışma, sarkmalar, kemik dokusunda yıpranma gibi yaşlanma belirtileri görülmeye başlar. Kalsiyum kaybı nedeniyle görülen osteoporoz, yani kemik kütlesinin azalması sonucu kemik yapısında bozulma yaşanır. Osteoporoz kadınlarda, erkeklere oranla daha çok görülür.

Erken menopoza yol açan en önemli etken, kalıtsal özelliklerdir. Akrabalarda osteoporoz ve erken menopoza yatkınlık olması risk sebebidir. Genelde anne – kızın menopoza girme yaşı paralellik gösterir. Günümüzde, başta stresli yaşam olmak üzere, birçok olumsuzluğun kadınlarda erken menopozu tetiklediği bilinmektedir. Doğum yapmamış kadınlarda daha çok görülür.

Alkol, sigara ve aşırı kahve tüketimi; düzensiz yaşam ve beslenme bozukluklarının erken menopoza yol açtığı bilinmektedir. Kanser hastalarına uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavisi, bağışıklık sistemine ait bazı hastalıklar, rahim ve yumurtalık ameliyatları da menopoz yaşını erkene çeken faktörlerdir.

Related posts

Leave a Comment