Evde COVID-19 Olduğunda Kendinizi Korumanın 8 Yolu

Evde COVID-19 olan olan bir kişiyle yaşamak sadece stresli olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi de virüse yakalanma riskine sokar. Beraber yaşadığınız kişiye yardım ederken kendinizi korumanın yolları da var.

Yaşadığınız birinin COVID-19 testinin pozitif çıktığını öğrenmek ikiniz için de endişeye neden olabilir.

Dahiliye doktoru olan Dr. David Hirschwerk Healthline’a , “Bu dikkate alınması gereken önemli bir durum çünkü evlerinde yaşayan biri enfekte olduğunda hane halkının yaklaşık yüzde 50 enfeksiyon riski taşıdığını biliyoruz.” .

Kendinizi güvende tutarken COVID-19 hastasına yardım etmek ve bakımını yapmak için, aşağıdaki sekiz ipucunu göz önünde bulundurun. Evde Covid-19 pozitif vakası varsa bu aşağıdaki maddeleri aklınızdan hiç çıkarmayın.

1. Test Yaptırın

Tıbbi direktör Dr. Scott Braunstein , “Evde COVID-19 testi pozitif biri varsa, mümkün olan en kısa sürede kendiniz için de bir COVID-19 PCR testi yaptırın,.” diyor.

“Ancak, bu negatif olsa bile, viral yükler tespit seviyesinin altında olduğunda, yanlış bir negatif teste neden olduğunda erken enfeksiyonu ortadan kaldırmaz,” dedi. “Testlerin hassasiyetinin, virüse maruz kalındıktan 5 ila 7 gün sonra önemli ölçüde arttığını biliyoruz. Bu nedenle bu süreç sırasında veya sonrasında ikinci bir COVID-19 PCR testi yaptırmak isteyeceksiniz.”

Yakınınızda bulunan test merkezleri için Sağlık Bakanlığı sayfasını ziyeret edin.

Eğer testi yaptıramıyorsanız veya test yaptırmamayı tercih ediyorsanız, herhangi bir semptom geliştirmediğiniz sürece kendinizi 14 gün karantinaya almak diğer seçeneğiniz olacak.

Evde COVID-19 olan kişi ile temasa geçen herkes bilgilendirilmelidir.

Bu nedenle hane halkı üyeleri ve diğer tüm yakın temasların pozitif olduğu varsayılmalıdır.

2. İletişiminizi Sınırlayın

COVID-19’lu birine bakmak için şunları yapmalısınız:

 • COVID-19’u olan kişi, kendisini evdeki herkesten ayırmalıdır.
 • Mümkünse, COVID-19’lu kişi ayrı bir yatak odası ve banyo kullanmalıdır.
 • Evdeki herkes, COVID-19’lu kişiden mümkün olduğunca en az bir buçuk metre uzakta durmalıdır.

Braunstein, COVID-19’lu kişinin semptomların veya pozitif testin başlangıcından itibaren en az 14 gün ve ciddi vakalarda daha uzun süre karantinaya alınması gerektiğini söylüyor.

Northwell Health’in bulaşıcı hastalıklar bölümünde doktor ve yardımcı doçent olan Dr. Bruce E. Hirsch’e göre, dar bir alandaysanız, COVID-19’u olan kişiyi diğerlerinden olabildiğince uzak tutmalısınız.

Hirsch, “Zamanın çoğunu o kişiden ne kadar uzak geçirirseniz, virüse maruz kalsanız bile, daha düşük bir dozda maruz kalacaksınız” diyor.

“Büyük bir viral miktarla enfekte olan kişinin, küçük bir viral yük ile enfekte olan bir kişiden çok daha fazla hasta olduğunu gösteren birçok ilginç bilgi var” diye de ekliyor.

Bununla birlikte, yine de evinizdeki pozitif hastaya bakabilirsiniz, ancak yalnızca temel ihtiyaçlarını yerine getirmelisiniz.

Hirsch, “COVID-19 olan kişiyle yaşayan kişiler, onlara yiyecek getirerek ve odada uzun süreli temastan kaçınarak onlara bakmalıdır” diyor.

3. Evde Covid-19 Varsa Özellikle Pencereleri Açık Tutun

Yaşadığınız evde ısı kaybına neden olsa bile temiz havayı içeri almalısınız.

Hirschwerk, “Bu, özellikle içeride virüsün çok küçük damlacıklar halinde havada kalabileceğini ve potansiyel olarak başkalarına bulaşabileceğini hatırladığınızda daha da önem kazanacaktır” diyor.

4. Maske Takın

Önemli olan bir diğer şey de hasta olan kişinin başkalarının yanındayken maske takması ve onlarla yaşayan herkesin de maske veya yüz maskesi takması gerektiğidir.

Hirschwerk’e göre tüm hane halkı üyeleri arasında, özellikle de enfekte bireyler arasında maske kullanımı kesinlikle atlnamamalıdır. “Maskeler, enfekte kişinin burnundan ve ağzından solunum yolu ile bulaşan virüsleri tutmaya yardımcı olur. Ancak daha yeni veriler, maskelerin bireyleri enfekte olmaktan da koruduğunu destekliyor. “

Hirsch, maske takmak COVID-19’a neden olan virüse karşı yüzde 100 koruma sağlamazken, bunu yapmanın hastalığa yakalnma oranınızı azaltabileceğini söylüyor.

“Cerrahi maske, özellikle iyi kapatılmışsa iyidir. Kumaş bir maske hiç yoktan iyidir, ”diyen Hirsch; “Ve eğer ikisi de yoksa, burnunuzu ve ağzınızı bir sweatshirt ile kapatmak da belirli bir düzeyde koruma sağlayabilir.”

Hirsch, COVID-19’lu kişinin yanındayken gözlük takmak “virüsün doğrudan gözlerin mukus zarlarına bulaşmasını önleyebilir” diye ekiyor.

5. Ellerinizi Yıkayın Ve Yüzeyleri Dezenfekte Edin

El hijyeni oldukça büyük bir önem arz etmekte, özellikle evde covid-19 pozitif varsa daha da fazla. Bunun için;

 • Özellikle hasta olan kişinin yanından ayrıldıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın.
 • Sabun ve su hemen bulunamıyorsa, en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.
 • Yıkanmamış ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Elleri yıkamak oldukça yararlıdır ve etrafınızda bir hasta varsa çok mantıklıdır, ancak hasta kişinin de ellerini yıkaması önemlidir.

Ayrıca masalar, kapı kolları, ışık düğmeleri, kulplar, tuvaletler, musluklar, lavabolar ve elektronik cihazlar gibi “yüksek temaslı” yüzeylerin ve eşyaların da her gün temizlenmesini ve dezenfekte edilmesi önerilir.

Yüzeylerin ve eşyaların mümkünse önce sabun ve suyla temizlenmesi ve ardından ev dezenfektanının kullanılma önerilir.

6. Sağlıklı Beslenin

Takviye almanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun.

Çünkü önemli olan, bu stres ve belirsizlik döneminde sağlıklı bir diyete sahip olmak ve kilo alımından kaçınmaktır. Belirli koşullarının bir kişiyi COVID-19 komplikasyonlarına yatkın hale getirdiğini biliyoruz ve bu sağlık sorunlarının bir kısmı yaşam tarzı değişiklikleriyle giderilebilir.

Altta yatan tıbbi durumlara bağlı olarak yetişkinler için riskler  hastaneye yatış, yoğun bakım ünitesine kabul, entübasyon veya mekanik ventilasyon ve ölümdür.

İnsanların ağır hastalık riskinin artmasına neden olan diyetle ilgili koşullar ise şunlardır:

 • Kalbin durumu
 • obezite
 • şiddetli obezite
 • insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı

Hirsch, “Sağlıklı bir diyet, vücudu metabolik olarak çok daha sağlıklı hale getiriyor ve bu da ciddi bir fark yaratıyor” diyor.

7. Yalnızca Güvenilir Kaynakları Dikkate Alın

Arkadaşların, ailenin ve sosyal medyadakilerin söylediklerini dinlemek cazip olsa da, COVID-19 bilgileri ve önerileri söz konusu olduğunda yalnızca uzmanlar tarafından desteklenen güvenilir kaynakları dinleyin.

Braunstein, “Sosyal medyada ve internette, çok miktarda vitamin almaktan sıcak duş almaya kadar, sizi COVID-19 enfeksiyonundan korumada etkili olduğu söylenen bir çok yanlış bilgi var” dedi. “Bu önerilerin çoğu ya kanıtlanmamış ya da çürütülmüş olabilir, hatta bazıları tehlikeli bile olabilir.”

Her durumda öncelikle aile hekiminize danışabilirsiniz.

8. Bir Yakınınızla Konuşun

Bununla birlikte, arkadaşlarınız ve aileniz, zor zamanlarda sizin en büyük duygusal desteğiniz olabilirler.

Braunstein, “COVID-19 testi yaptırmış ve pozitif sonuç almışsanız korku, kaygı, depresyon ve yalnızlık gibi derin ve zayıflatıcı olabilen çeşitli duyguları deneyimlemek normal ve doğaldır” diyor.

Bir arkadaş veya akraba ile konuşmak ve bu duyguları ifade etmek çok rahatlatıcı olabilir; fiziksel ve duygusal sağlığınızı iyileştirebilir.

Covid-19 hakkında diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

One Thought to “Evde COVID-19 Olduğunda Kendinizi Korumanın 8 Yolu”

 1. […] Peki her şeye rağmen Covid-19 testiniz pozitif çıkarsa ne yapmalısınız. Buradan okuyabilirsiniz. […]

Leave a Comment