Eve Sıkıştığınız Günlerde Çocuklar İçin Etkinlik

çocuklar için etkinlik

Hasta olabilirsiniz, hava uygun olmayabilir ya da yeniden pandemi dönemini yaşıyor olabilirsiniz. Nedeni ne olursa olsun, normal rutininizden uzakta bir gün, evde de kapalı kalınca biraz stresli olabilir – özellikle okul veya kreş kapalıysa. Bu durumda evde stresi azaltmak için olmazsa olma olan şey çocuklar için etkinlik düzenlemek olacaktır.

Çocukların evdeyken öğrenmesini, büyümesini ve gelişmesini sağlayacak etkili faaliyetlerin peşindeyseniz çocuklar için etkinlikler oluşturmalısınız. Aşağıdaki listeye göz atın. Her yaştan çocuklar için etkinlik önerileri ve onları meşgul tutmak için 12 fikir topladık.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Etkinlik

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz anaokuluna veya gündüz bakımına alışmışsa, beklenmedik bir tatil günü, her gün takip ettiği rutini özlemesine neden olabilir. Onları meşgul ve mutlu tutmak için okul günlerini tekrarlamanıza gerek yok – bunun yerine, şekerleme zamanından önce ve sonra onları meşgul etmek için aşağıdaki etkinlikleri deneyin.

Bir Şeyler Pişirin

Pek çok çocuk mutfakta oynamayı sever. Bütün gün evde olduğunuzda, kesinlikle hazırlamanız gereken yemekler olacak. Çocuğunuzu siz yemek yaparken meşgul tutmaya çalışarak stres yapmak yerine onu yemek pişirmeye davet ederek beraber yemek hazırlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Çocuklarınız plastik veya silikon kaseler ve mutfak eşyaları ile aşağıdaki gibi şeylerin yapılmasına yardımcı olabilirler:

 • meyve ve sebzeleri yıkamak
 • kuru ve ıslak malzemeleri karıştırmak
 • kepçe kullanarak malzemeleri başka bir kaba almak
 • muz gibi yumuşak malzemeleri ezmek

Baloncukları Patlat

Çocuklar için baloncuk patlatmaktan daha eğlenceli çok az şey var. Varsa bahçeye çıkın veya parka ya da balkona gidin ve bebeğinizle köpüklü eğlencenin tadını çıkarın.

Kendi baloncuklarınızı yapmak için:

 • 1/2 su bardağı mısır şurubu
 • 3 su bardağı su
 • 1 bardak bulaşık sabunu

Önce mısır şurubunu suya karıştırın. Ardından bulaşık deterjanı ile yavaşça karıştırın ve işlem sırasında kabarcık oluşturmamaya çalışın!

Kabarcık için çubuklar kullanın veya evinizin içinde neler bulabileceğinize bakın – tuvalet kağıdı ruloları, mutfak aletleri ve pipetler iyi seçeneklerdir.

Boyama

Pek çok çocuk boya ile oynamayı, özellikle sizin en değerli eşyalarınızı boyamaya bayılır. Boyayabilecekleri çeşitli nesneler sağlayarak etkinliği genişletin. Yaprakları, pamuklu çubukları, çatalları ve hatta kendi parmaklarını deneyebilirler!

Engelli Parkur Oluşturun

Özellikle yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar genellikle tırmanmayı, sürünmeyi, zıplamayı ve yuvarlanmayı severler. Kapalı alanda engelli bir parkur oluşturarak onların fiziksel yönleriyle meşgul olmalarına ve motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olun.

İsterseniz adım taşları satın alarak da bu etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Küçük çocuğunuzun engellerin üzerinden, altından, çevresinden ve içinden geçmesi için fırsatlar yaratmak için ev eşyalarını bunlarla birlikte kullanabilirsiniz, ya da sadece bunlarla bir parkur da oluşturabilirsiniz.

5 – 7 Yaş Arası Çocuklar İçin Etkinlik

Bu yaş aralığındaki çocuklar yeni şeyler keşfetmeyi severler. Aşağıdakiler gibi fikirler sunarak çocuğunuzun heyecan duymasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir Şeyleri Arayıp Bulacakları Bir Oyun Yaratın

Bu yaştaki çocuklar bu tür oyunları çok sever! Böyle bir oyun geliştirmek korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak ayrıntılı ipuçları bulmaya veya evinizin etrafında özel nesneleri gizlemeye gerek bile yok.

Bunun yerine, çocukların “kırmızı bir şey”, “yumuşak bir şey” veya “okumayı sevdikleri bir şey” bulmaları için açık uçlu bir oyun yaratın.

İnşa Etmelerine İzin Ver

Çocukların inşa etmek için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmaları çok fazla özel malzeme gerektirmez. Başlamak için bir sepet veya kutuyu şununla doldurun:

 • yapıştırıcı
 • boş mendil kutuları veya ayakkabı kutuları
 • tuvalet kağıdı ruloları veya kağıt havlu ruloları
 • ahşap hurda
 • dondurma çubukları
 • diğer ev eşyaları

Onları bir şehir, bir kasaba, bir ev veya kendi hayal güçlerinden bir şey inşa etmeleri için görevlendirin!

Ev İşlerinde Yardımlarını Alın

Çoğu yetişkin için ev işleri eğlenceli görünmese de çocuklar genellikle yetişkin işlerine girmekten ve onlara yardım etmekten zevk alır. Çocuğunuzun süpürmeyi, bulaşık makinesini doldurmayı veya yatağını yapmayı öğrenmesine yardımcı olacak bir fırsat geçti elinize.

Çamaşırları kategoriye veya renge göre ayırma konusunda yardım isteyerek onları meşgul edin. Ayrıca çorapları eşleştirmeye ve havluları katlamaya yardımcı olabilirler.

Harekete Geç!

Bir ebeveyn için enerjisini harcayamayan bir çocuktan daha yorucu bir şey yoktur. Bütün gün enerjilerinin birikmesine izin vermek yerine, biraz harekete geçmek için sessiz oyun, okul çalışması gibi etkinliklerle ekrana ara vermelerini sağlayın.

5 dakikalık hareket oyunlarının bir listesini yapın ve çocuğunuzun biraz harekete ihtiyacı olduğunda bunları gün boyunca serpin.

8 – 10 Yaş Arası Çocuklar İçin Etkinlik

Çocuklar ilkokul çağının üst yaş aralığına doğru büyümeye başladıkça, genellikle daha bağımsız hale gelirler ve kendi başlarına oynamaya veya çalışmaya hazır hale gelirler.

Ancak ailedeki küçük çocuklardan daha bağımsız olmaları, henüz kendi günlerini kendi başlarına planlamaya hazır oldukları anlamına gelmez. Bazı yaratıcı fikirler için aşağıdaki etkinliklere göz atın!

Bir Mektup Yazsınlar

Okul dışında olduklarında ve arkadaşlarıyla etkileşimde bulunmadıklarında, özellikle büyük çocuklar sosyal olarak biraz izole hissetmeye başlayabilirler. Sevdikleri birine bir mektup yazarak, çocuğunuzu arkadaşları ve sevdikleriyle iletişim halinde kalabilmek için teşvik edin. Yabancı dilini de geliştirebilmesi için yabancı bir öğrenci ile mektup arkadaşı olması işe yarayabilir.

Herhangi bir kalem ve kağıt işe yarayacak olsa da, bir kırtasiye seti sunmak bu aktiviteyi ekstra özel hissettirebilir.

Bir Çizgi Roman Yaratmalarını Sağlayın

Çizgi roman yazmak, çocuğunuzun okuma ve yazma pratiği yaparken hayal gücünü geliştirmesi için harika bir yoldur.

Çocuğunuzun bir hikayenin genel hatları üzerinde beyin fırtınası yapmasına yardımcı olun veya geçmişte beğendiğiniz çizgi roman örneklerini gösterin. Sonra geri çekilin ve kendi çizgi romanlarını yaratmalarına izin verin.

Doğa Yürüyüşüne Çıkın

Mümkünse, çocuğunuzla kısa bir gezintiye çıkın. Bu aktiviteyi yapmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Kendi mahallenizde neler bulabileceğinizi görün.

Yürürken, çocuğunuzu adlarını bildikleri ağaçları, bitkileri ve böcekleri göstermeye teşvik edin.  Eve gittiğinizde, çocuğunuzun yürüyüşünüzde gördükleri şeyleri araştırmak için biraz zaman harcamasını sağlayın.

Ebeveynler İçin İpuçları

Evde bir veya iki gün kolay gibi görünebilir, ancak daha uzun süreler biraz zorlanmaya başlayabilir. Birkaç gün veya daha uzun süre normal rutininizden uzaktaysanız, bu ipuçlarını uygulamayı deneyin.

Çocukları İçin Etkinlik Rutini Oluşturun

Çocuklarınız okuldan uzaktaysa veya normal aktivitelerine katılamıyorlarsa, günlük bir rutin oluşturmak, mümkün olduğunca normal hissetmelerine yardımcı olacaktır. Günlük bir uyanma saati ayarlayın ve ardından farklı türden etkinlikler için günü bloke edin.

 • evde etkinlik zamanı
 • açık hava zamanı
 • okul ödevi – eğitim zamanı
 • yaratıcı oyun veya el sanatları
 • atıştırmalık ve öğle yemeği

Küçük Şeylere Takılmayın

Evinizin dağınık olduğunu, çocukların öğle saatlerinde hala pijama giydiğini görmek zor olabilir. Bu durumun geçici olduğunu ve sonunda her şeyin normale döneceğini unutmayın.

Küçük şeylerin canınızı sıkmaması için elinizden gelenin en iyisini yapın ve çocuklarınızla geçirdiğiniz uzun süre içinde neşe bulmaya çalışın.

Sonuç Olarak

Program ve rutin değişiklikleriyle uğraşmak zor olsa da, bunun sonsuza dek sürmeyeceğini bilin.

Çocuklarınızla eğlenceli ve ilgi çekici aktiviteler planlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak kendinizi de biraz gevşetin. Çocuklarınızla bolca güzel anı biriktirin.

Bu kategorideki diğer yazılar için şöyle buyrun.

Related posts

2 Thoughts to “Eve Sıkıştığınız Günlerde Çocuklar İçin Etkinlik”

 1. […] enerjilerini etkin bir şekilde kullanabilmeleri ise için bu yazımıza göz […]

 2. Ebru

  çok teşekkürler

Leave a Comment