Erkek SağlığıKadın Sağlığı

Ezik Yara

Ezik Yara Nasıl Meydana Gelmektedir? , Ezik Yara  Etkileri,Ezik Yaraya İlk Yardım  ve Tedavi 

Ezik Yara Ezik yara gündelik yaşamda başımıza gelen çeşitli kazalar nedeni ile çok farklı yapıda  meydana gelmektedir. Bu yaralanmalar genelde ağrı bir cisimden , uzvun bir yere sıkışmasından kaynaklı oluşmaktadır.  Ezik yara, kas dokusunda ezilme ile meydana gelen yaralanmalardır. Ezilmenin şiddetine bağlı olarak kas dokusunun altındaki kısımlar ,   damarlar ve sinirler ezilebilmektedir. Bu nedenle söz konusu yaranın şiddeti oldukça önemlidir. Tabi bu ezilme büyüklüğüne göre de sıkıntı yaratmaktadır. Eğer alan büyük ise ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Morarma en belirgin gösterge arasındadır.

Ezik Yara Nasıl Meydana Gelmektedir? 

 

Ezik yaralanmalar; trafik kazası, spor kazaları ve doğal afetler nedeni ile meydana gelebilmektedir. Örneğin futbolcular oynadıkları topun darbesi ile buna maruz kalabilirken, depremde göçük altında kalarak ağır yükü bedeni üzerinde hisseden kişilerde de bu tip yaralanmaların görülmesi olasıdır.  Ezik yaralanmalar vucüdunuzda meydana gelen travmalar ve darbeler sonucu görülür. Trafik kazaları, kapıya elin sıkışması veya ağır bir cismin üstünüze düşmesi buna neden olabilmektedir.

Ezik Yara  Etkileri

 

Ezik yaralanmaları eğer hafif düzeyde ise,  genlde hafif morarmalar, kızarıklıklar ile karşınıza çıkarlar ve genelde kremler ile geçirilmesi kolaydırlar. Çok fazla ağrıya neden olmazlar. Diğer yandan  daha ağır hasar almış kısımlarda, sonuçları da daha ağır olmaktadır. İnsan vücudu, deri, kas ve kemik dokularından meydana gelmektedir. Kas ve cilt dokusunun içerisinde kan damarları ve sinirler de bulunmaktadır ve bu nedenle ezilmenin şiddeti aşama aşama kan damarlarını ve sinirleri olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahiptir.   Şiddetli darbeler sonucunda uzuvda kırık meydana gelebilmekte, kişi bir süre ya da belki yaşamı boyunca engelli kalabilmektedir. Ayrıca ezik yaralar uzun süreli ağrılara neden olmakla beraber iç kanama gibi durumları da beraberinde getirmektedir.Ezik Yara Tedavisi

Ezik Yaraya İlk Yardım  ve Tedavi 

 

Öncelikli olarak ezilen bölgenin üzerine buz uygulaması yapılabilir. Sonrasında, bölgede ağrı ve şişme mevcutsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek ezik alanına tedavi uygulanmalıdır.  Tedavi süresince, hekimler belirli ilaçlar verebilmekte, iyileştirme tedavisi önerebilmektedir. Ancak ilk durumda, yaranın düzeyinin daha olumsuz etkilenmemesi için bandaj ile sarma, söz konusu uzvu  çok hareket ettirmeme yararlı olacaktır.

Ezik oluşan bölge, vücutta o bölgede kanın birikmesi ile başlangıçta pembe, daha sonra yeşile doğru bir renk almaktadır. İyileşme sürecine geçildiğinde ise, toplanan kan tekrar vücuda yayılmakta ve mevcut renk değişimi eski haline ulaşmaktadır. Bu nedenle uygun tedavi ve istirahatin varlığı, iyileşme açısından da oldukça önemlidir.

 

Cildimizde meydana gelen ezik yara kadar ciltte meydana gelen çatlaklar ve dövme sildirme işlemlerindeki tahrişlerde bir o kadar can sıkıcı olabilmektedir. Bizler cilt sorunları arasında bulunan bu durumlar hakkında aşağıdaki yazıları sizlere sunarak yardımcı olmaya çalışacağız. Sağlıklı günler dileriz.

Dövme Silme

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close