Erkek SağlığıGenelKadın Sağlığı

Faça İzi

Faça İzi Nedir? ,Faça İzi Nasıl Giderilir ? ,Jilet İzi Geçirme Bitkisel !,Faça İzi Gizleme,Faça İzi Tedavisi ,Faça İzi  Geçirme TCA .Faça İzi TCA ile Silme 

Faça izi genelde cilde bilinçli olarak zarar verilmesiyle ortaya çıkmaktadır.  Faça izleri hem kadınlarda, hem erkeklerde hassas cilde sahip olanlarda çok belirgindir ve uzaktan bakıldığında fark edilir. Faça izleri genelde psikolojik sorunları olan insanların gençliğinde yaptıkları ve daha sonra sıkıntısını yaşadıkları durumlardır. Yazımızda faça izi ciltte nasıl oluştuğundan , neden farklı faça izleri bulunduğundan ve tedavisinden bahsedeceğiz.Faça İzi Nedir?

Faça İzi Nedir? 

 

Skar oluşumu, ciltte yaralanma sonrası meydana gelen bir durumdur. Bu skarlar yani yara izleri kazalar, ameliyat , kesikler sonucu meydana gelmektedir. Fakat faça izleri genelde bilinçli bir şekilde yapılan yaralanmalar sonucu oluşmaktadır. Fakat oluş nedeni dışında faça izinin ciltte etkileri ve tedavisi diğer izlerle aynı şekilde meydana gelmektedir.  Faça izleri cam kesiği , jilet kesiği , bıçak kesiği veya porselen parçaları ile atılan kesikler ile meydana gelmektedir. Yaralar, kollajen denilen vücutta doğal olarak oluşan bir kimyasalın aşırı üretimi ile oluşur. Normal iyileşme sürecinde, yara iyileştikten sonra kollajen kesilir ve cilt normale döner. Cildin iyileşmesi gereken zaman, hasar derecesine bağlı olarak değişecektir ve fark edilir bir faça izi ne kadar uzun zaman alırsa o kadar belli olacaktır.  Normal skarlar yara kapanmasından sonraki ilk 48 saat içinde gelişecek ve 3 ay içinde soluklaşabilirken, 18 ay sonra anormal skarlar oluşabilir. Faça izleri genetik durumunuzdan, hormonlarınıza, cildin iyileşme hızından yaranın derinliğine kadar bir çok etki ile farklı görünümde ve derinlikte izler meydana getirmektedir.

Faça İzi Nasıl Giderilir ? 

 

Faça izi tedavileri arasında doktorlar tarafından yapılan lazer tedavisi , kortizon enjeksiyonları ve ameliyat ile faça izi çıkarılması  ile gerçekleşir. Bu yöntemlerin dışında daha ekonomik bir yöntem de, kişinin kendi başına yapabileceği yöntem olan kimyasal asit uygulamasıdır. Bu uygulama faça izini tamamen silmese de azaltmaktadır. Faça izi bakıldığında, ciltten kabarık, çökük ya da farklı renklerde olabilmektedir. Bu nedenle karşıdan bakıldığında dikkat çeker.

Faça izi tedavisi izin sayısı , derinliği ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.  Farklı tedaviler bir arada kullanılmakla beraber, kaç seans yapılacağına hekimler karar vermektedir. Ortalama 5-6 seansta yüzde 50 oranında faça izleri azalabilmekte, 6 ile 12 ayda ise silinebilmektedir. Yine burada yara izinin derinliği ve şekli önem arz etmektedir.

Jilet İzi Geçirme Bitkisel ! Jilet İzi Geçirme Bitkisel ! 

 

Faça izi ve jilet izi geçirmede bitkisel çözümler yazan sayfalar bulunmaktadır. Bitkisel çözümler faça izlerinizi geçirmez bu gibi yazılara itimat etmeyiniz. Sadece bitkisel olarak ciltte uygulayacağınız tedaviye göre örneğin kimyasal peeling sonrası bakım yapmak adına kullanabilirsiniz. Cildinizin daha hızlı iyileşmesi ve nemlendirilmesi için hindistan cevizi yağı, çinko oksit, C vitamini kaynakları kullanabilirsiniz.

Faça İzi Gizleme 

 

Faca izleri olanlar bu izlerini saklamak isterler. Örneğin kollarında ise uzun kollu bir giysi giymeyi tercih ederler. Bacaklarında ise kesinlikle şort giymemeye özen gösterirler. Bu tür faça izleri toplumda yanlış anlamalara sebep olmaktadır. Faça izi olan kişiye jiletçi gibi ifadeler kullanılarak kişi küçümsenir veya dışlanır.  Bundan kaynaklı insanlar izlerini gizlemek isterler ve bu çok doğal bir durumdur.  Fakat artık bunlara gerek yoktur eğer tedavi masraflarından korkuyorsanız son derece ekonomik tedaviler de bulunmaktadır.

Faça İzi Tedavisi 

 

Faça izleri tedavisinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında ;

  • Lazer Tedavisi :   Lazerle hedeflenen bölgelerdeki deri katmanlarının çıkarılmasını içeren bu teknik,  faça ya da jilet  kesiklerinden kaynaklanan izleri tedavi etmek için kullanılır . Bununla birlikte, lazer skar çıkarılması olarak da bilinen lazer yüzey yenileme, keloidler gibi daha yerleşik skarlara karşı etkili olduğu gösterilmiştir.
  • Dermabrazyon: Bu teknik, cildinizin üst katmanlarını fırçalamak için bir döner alet kullanır ve bunu yaparken skar dokusunu giderir. Sadece ölü deri üzerinde etkili olan daha hafif bir seçenek olan mikrodermabrazyon tercih edebilirsiniz . Bununla birlikte, dermabrazyon daha sonra ciddi yara izlerine etkili olmayacaktır.
  • Kortizon Enjeksiyonları: Kortizon enjeksiyonu, cildi yumuşatan ve sert skarların (keloidler ve hipertrofik yara izleri gibi) büzülmesini sağlayan bir steroid enjeksiyonudur. Steroid enjeksiyonları aşamalar halinde yapılır.
  • Cerrahi Tedavi: Bu ironik bir durumdur çünkü ameliyat izleri de bulunmaktadır. Cerrahi skar çıkarılması, skarın çıkarılmasını ve cildin yeniden birleştirilmesini içerir. Temel olarak iyileşme sürecinin bir parçası olur ve sadece skarlaşmanın bir komplikasyonu varsa düşünülmelidir.Faça İzi Tedavisi 

Yukarıda listelenen seçenekler faça izi ile baş etmek için en yaygın tedaviler arasındadır. Ancak, bazen bu tedaviler insanlara pahalı gelmektedir.  Bundan kaynaklı özellikle Avrupa’da yaygın olan kimyasal peeling tedavileri hem doktorlar tarafından hem de evde kendi başınıza uygulanabilir.

Faça izi  Geçirme TCA 

Kimyasal peeling güvenli bir prosedürdür. Kimyasal peeling, cildin üst tabakası çıkarılarak daha sağlıklı, daha canlı ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Bu prosedür, akne, kırışıklıklar, koyu lekeler, sarkma ve yara izi gibi çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılır. Farklı peeling türleri vardır; Alfa hidroksi asit, tedavilerin en hafifidir. Glikolik asit esas olarak  güneş hasarında  ile kullanılır. Trichloroacetic acid ( TCA) genellikle daha derin izlerde kullanılmaktadır. Fenol, kimyasal peelingler arasında  en güçlü çözümdür.

Faça izi TCA ile Silme 

Kimyasal peeling TCA faça izi geçirmede genelde % 50-70 arasında oranlar kullanılarak yapılır, üst tabakayı  çıkararak cildin üst tabakasını soyar. Bir faça izi, cildin yüzeyine yakınsa, TCA, yara izi olan tabakayı çıkaracaktır. Ancak çoğu yara izleri daha derindir. Bu yara izleri için, kimyasal peeling TCA uygulaması , belirli bir süre  – 6 ay kadar- yapılabilir. Birçok kişi görünümlerinde önemli bir gelişme olduğunu bildirmektedir.

TCA faça izlerine özenle bir pamuk çöpü ile sürülmeli 3-5 dk bekletilmeli ve ardından bol su ile yıkanmalıdır. TCA haftada 1 kullanılabilir. Genelde kural sürelerden çok cildinizin iyileşmesi ile alakalıdır. Cildinizin kızaracak kabuk bağlayacak ve bu kabuk kendi kendine soyulacaktır. ( kendiniz soymayın). Bu işlem bitince peeling tekrar yapılır ve faça izlerinizde belirli bir görünüm azalmasına kadar sürer.

 

 

Faça izi kadar lanet bir durum varsa o da zamanında yapılan dövmelerden pişman olmak ve bunları çıkarırken zorlanmaktır. Fakat ne faça izleri ne de dövme sildirme imkansız bir durum olmamakla beraber farklı yöntemler ile geçirilebilmektedir. Eğer dövme sildirme isteği taşıyorsanız  Dövme Silme başlıklı yazımıza bakarak bilgi edinebilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close