Kadın Sağlığı

Folikül Kisti Nedir ?

Folükül Kisti Nedir, Foliküler  Kistlerin Belirtileri, Foliküler Kistlerin Nedenleri ,Folekül Ksitleri için Risk Faktörleri ,Folikül Kisti Teşhisi ,Folikül Kistlerin Tedavisi 

Genellikle gençlerde görülen folikül kisti ve tedavisi  hakkında size bir yazı derledik.  Genç hanımların ergenlik dönemlerinde yumurtalıklarda oluşan bu kistlerin korkulacak derecede büyümemesi halinde tehlikeli kistler olmadığı söylenmektedir. Ortama büyüklüğü 2 ile 4 santim olması gereken bu kistler bu ölçülerin dışında bir büyüme gösterdiğinde tedavi edilmesi gereken zararsız sıvı keseleridir. Bu keselerin hamile kalma oranını etki ettiği düşündüğü de bilinmektedir. Bundan kaynaklı önem arz eden bir durumdur.   Bundan kaynaklı aşağıda folikül kisti belirtilerine, ne olduğuna ve tedavisine değineceğiz.

Folükül Kisti Nedir? 

Folükül Kisti Nedir? Foliküler kistler ( korpus luteum) de iyi huylu yumurtalık kistleri veya fonksiyonel kistler olarak bilinir. Esasen, yumurtalıklarınızda veya üzerinde gelişebilen sıvı dolu doku cepleridir. Genellikle yumurtlamanın bir sonucu olarak üreme çağındaki kadınlarda görülürler. Prepubesan kızların foliküler kist geliştirmesi nadirdir. Genellikle menopoz sonrası kadınlarda görülmezler. Fakat menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkan herhangi bir kist değerlendirilmelidir. Çoğu foliküler kist ağrısız ve zararsızdır. Folikül kistleri  kanserli değildirler. Sıklıkla birkaç adet döngüsünde kendi başlarına çözülürler. Foliküler kistin olduğunu bile farketmezsin genelde.Nadir durumlarda, foliküler kistler tıbbi dikkat gerektiren komplikasyonlara yol açabilir.


Foliküler  Kistlerin Belirtileri 

Çoğu foliküler kist herhangi bir semptom göstermez. Büyük veya kopuk olan bir foliküler kist varsa, aşağıdaki bulgular ortaya çıkabilmektedir.

 • alt karın bölgesinde ağrı
 • alt karın bölgesinde basınç veya şişkinlik
 • mide bulantısı ya da kusma
 • memelerinizde hassasiyet
 • adet döneminizin uzunluğundaki değişiklikler

Özellikle karın veya mide bulantısı eşlik ederse, alt karnınızda keskin veya ani bir ağrı hissederseniz derhal doktora  başvurun. Rüptüre foliküler kist veya daha ciddi tıbbi acil bir belirtisi olabilir. En kısa sürede doğru bir teşhis almak önemlidir.

Foliküler Kistlerin Nedenleri Foliküler Kistlerin Nedenleri 

Foliküler kistler normal adet döngüsünün sonucu olarak gelişir. Üreme çağındaki fertil bir kadınsanız, yumurtalıklarınız her ay kist benzeri foliküller geliştirir. Bu foliküller önemli hormonları, östrojen ve progesteronu üretir.  Bir folikül yumurtalarını patlatmaz veya salıvermezse, bir kist olabilir. Kist büyümeye ve sıvı ya da kanla dolmaya devam edebilir.

Folekül Ksitleri için Risk Faktörleri 

Foliküler kistler, prepubesan kızlara göre üreme çağındaki kadınlarda çok daha yaygındır.

 • geçmişte yumurtalık kistleri varsa
 • düzensiz adet döngüsü varsa
 • İlk adet döneminizi geçirdiğinizde 11 yaşında veya daha küçüktseniz
 • hormon dengesizlikleriniz varsa
 • özellikle vücudunuzun etrafında fazla vücut yağı bulunuyorsa
 • yüksek stres düzeyine sahipseniz daha çok riske sahipsiniz demektir.

Oral kontraseptifler veya doğum kontrol hapları kullanıyorsanız foliküler kistleri geliştirme olasılığınız da azalır. Bazen bu ilaçlar yumurtalıklarınızın bir folikül ve yumurtlama oluşturmasına izin vermez. Bir folikül olmadan, foliküler kist gelişemez.

Folikül Kisti Teşhisi 

Çoğu foliküler kist asemptomatiktir ve tedavi olmaksızın kendi başlarına temizlenir. Bazı durumlarda, doktorunuz rutin fizik muayenede foliküler kist olduğunu öğrenebilir. Eğer doğurganlık çağındaysanız, aksi takdirde sağlıklıysanız ve herhangi bir semptom sergilemiyorsanız, doktorunuz kistin kendi başına çözülmesini bekleyecektir. Büyümediğinden emin olmak için rutin kontroller sırasında izleyebilirler. Bazı durumlarda, bir vajinal sonogram veya başka bir test de önerebilir.

Alt karın bölgesinde veya başka semptomlarınızda ağrı yaşıyorsanız, doktorunuz nedeni teşhis etmek için bir pelvik muayene yapabilir. Semptomlarınıza ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, bir ultrason, CT veya MRI taraması veya başka testler de önerebilirler. Doktorunuzun doğru bir teşhis yapması önemlidir. Rüptüre bir kistin semptomları genellikle apandisit ve diğer bazı durumlara benzerdir.Folikül Kistlerin Tedavisi 

Folikül Kistlerin Tedavisi 

Foliküler bir kist keşfedilirse, ancak herhangi bir belirtiye neden olmazsa, doktorunuz  herhangi bir işlem yapmamayı  tavsiye edebilir. Çoğu zaman bu kistler kendi kendine geçerler. Doktorunuz rutin kontroller sırasında kolayca izleyebilir. Kistin büyümediğinden emin olmak için pelvik bir ultrason almanız tavsiye edilebilir. Eğer ağrıya ya da fallop tüplerine veya yumurtalıklarınıza kan akışını engelleyecek kadar geniş bir foliküler kist geliştirirseniz, doktorunuz ameliyatı önerebilir. Menopozdan geçtikten sonra herhangi bir kist geliştirirseniz ameliyat önerilecektir. Gelecekteki kistleri önlemeye yardımcı olmak için, doktorunuz hormon seviyenizi yönetmek için kontraseptif veya diğer tedavileri  size önerebilir.

Folikül kistleri hakkında size hazırladığımız yazımızın yararlı olduğunu umuyoruz. Tıbbi konularda doktorların en güvenilir kaynaklar olduğunu unutmayınız ve eğer sizde folikül kistinden şüphe ediyorsanız doğrudan doktorlara başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close