Gece Daha Güzel Rüya Görmek İçin 12 İpucu

Hepimiz rüya görüyoruz. Rüyalarımızı kontrol edebilseydik ve daha güzel rüya görmek için bir şeyler yapabilseydik harika olmaz mıydı? Tahmin edebileceğiniz gibi, rüyaları incelemek ve onlar hakkında kesin sonuçlar çıkarmak inanılmaz derecede zordur. Geniş popülasyonlarda görülen belirli temalar olsa da, rüyalar çok bireyseldir ve çoğu zaman akılda tutulması zor deneyimlerdir.

Aslında hepimiz güzel rüya görmek istiyoruz ancak rüyalarımızı tamamen kontrol edemeyiz. Rüyalarımız günlük hayatımızdan ve en derin düşüncelerimizden parçalarla doludur. Ancak uykuyu iyileştirmek ve stresi yönetmek için yapabileceğimiz şeyler var, bu yüzden geceleri daha güzel rüya görmek daha olası.

Nasıl Daha İyi Rüyalar Görürüm

Hiçbir şey güzel rüyalar görmemizi garanti edemez. Ama burada daha iyi uyumak, stresi azaltmak ve daha tatmin edici rüyalar görme şansını artırmak için bazı ipuçları var.

1. Kaliteli Uyku İçin Yeteri Kadar Uyuyun

Yetişkinlerin genellikle her gece 7 saat veya daha fazla uykuya ihtiyacı var. İyi uyumakta sorun yaşıyorsanız bu ipuçlarını deneyin :

 • Her gün yatma ve uyanma saatlerini aynı yapmaya çalışın.
 • Yatak odanızı uygun bir sıcaklıkta tutun.
 • Gece lambaları dahil tüm ışıkları kapatın. Parlayan saatleri görüş alanınızdan uzaklaştırın. Işık pencerelerden içeri giriyorsa, odayı karartan perdeler alın.
 • Uyku kaçtığında, saate bakarak kendinize yalan söylemeyin. Yataktan kalkın ve rahatlatıcı bir şeyler yap. Uykulu hissetmeye başladığınızda yatağınıza geri dönün.

2. Egzersiz

Gün içinde düzenli egzersiz yapmak, geceleri daha iyi uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Ancak uyku saatinize çok yakın bir saatte egzersiz yaparsanız uykuya dalmakta sorun yaşayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

3. Uyuduğunuz Yeri Uygun Halde Tutun

Yatak odanızdaki dağınıklığı temizleyin. Parlayan ve bip sesi çıkaran TV, bilgisayar, akıllı telefon ve diğer elektronik cihazları çıkarın. Yatak odanızda bir çalışma alanınız olması gerekiyorsa, yatma vaktinde onu gözden uzak tutmak için bir oda ayırıcı, perde vs. kullanın.

Yatak odanızı dış dünyadan uzak kalmak için bir sığınak yapın.

4. Yatmadan Önce Stresi Azaltın

Yatmadan önceki bir saatinizi sizi rahatlatan şeylerle stres atmak için ayırın, örneğin:

 • Meditasyon veya derin nefes alma
 • Aromaterapi
 • Duş alıyorum
 • Okuma

Bu süre boyunca şunlardan kaçının:

 • İş
 • Yorucu egzersiz
 • Yeme ve içme
 • Ekran ZAMANI

5. Gece İçkisini Atlayın

Alkol ilk başta sizi uykulu hale getirebilir, ancak uyku döngünüze müdahale eder. Sisteminizde alkol varken, kabuslar görme olasılığınız daha yüksektir.

6. Uyku Pozisyonunuzu Değiştirin

Hoş olmayan rüyalara yatkınsanız, normal uyku pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin.

2004 yılında yapılan küçük bir çalışmada, sol tarafının üzerinde uyuyan insanlar, sağ taraflarında uyuyanlara göre daha fazla kabus gördüklerini bildirdiler. Ve 2012’de yapılan araştırma yüzüstü uyumanın, boğulma, kilitlenme veya hareket edememe gibi rahatsızlık verici rüyaların ya da cinsellik ile ilgili rüyaların görülme sıklığını artırdığını gösteriyor.

7. Melatonin İçeren Yiyecekler Yiyin

Melatonin, vücudunuzun doğal olarak ürettiği ve uyku kalitesini artıran bir hormon, Melatonin ayrıca aşağıdaki gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur:

 • Yumurtalar
 • Balık
 • Et
 • Süt
 • Kuru Yemiş
 • Bazı tahıllar
 • Filizlenmiş baklagiller veya tohumlar
 • Mantarlar

8. Melatonin Takviyelerini Deneyin

Bir 2013 meta-analizi melatoninin uyku başlangıç ​​gecikmesini azalttığı, toplam uyku süresini artırdığı ve etkileri mütevazı olsa da genel uyku kalitesini iyileştirdiği sonucuna varmıştır.

2018’de araştırmacılar gece halüsinasyonları yaşayan üç kişiye ait vakaları araştırdılar. Katılımcılar 5 mg melatonin aldıklarında halüsinasyonlar azaldı.

Melatonin herkesi farklı etkileyebilir. Bazı insanlar melatoninin rüyaları iyileştirdiğini söylerken, diğerleri daha gerçekçi ve potansiyel olarak daha korkutucu rüyalar görebilir.

Melatonin bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Uyumakta güçlük çekiyorsanız veya kötü rüyalar görüyorsanız, melatonin takviyesi almanın yararları ve riskleri hakkında bir doktorla konuşun.

9. Kaygıyı Yönetin

2014 yılındaki bir çalışmaya göre 55 yaşın üzerindeki kişiler arasında, genel anksiyete bozukluğu olanların daha fazla kötü rüya gördüğü gözlendi. Araştırmacılar ayrıca bilişsel davranışçı terapinin anksiyeteli kişilerin kötü rüyaları azaltmalarına yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar.

10. Bir Rüya Günlüğü Oluşturun

Rüyalar, gündüz düşüncelerinizin ve deneyimlerinizin bir karmaşasıdır. Kötü rüyalar sizi strese sokan şeyleri yansıtabilir. Hissettiğiniz duygular da dahil olmak üzere, uyanır uyanmaz rüyalarınızın detayları hakkında yazmaya çalışın.

Bu egzersiz, rüyalarınızı gerçek yaşam durumlarına bağlamanıza yardımcı olabilir. Uyanık hayatınızdaki sorunlarla yüzleşmek, rüyalarınızdaki hayatı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

11. Bilgisayar Oyunları Oynamaya Başlayın

2019’da yapılan bir araştırmaya göre , fiziksel olarak etkileşimli oyun oynamak, lucid (berrak) rüya frekansı ile pozitif bir korelasyona sahipti. Genel oynanış, oyun içeriğinin hayallerinize girme olasılığını artırır ve lucid rüya görmeyi artırabilir.

12. Lucid Rüya Görmeyi Uygulayın

Berrak rüya, rüyadayken rüyada olduğunuzu bildiğiniz rüyalardır. Ve berrak rüya görmeyi öğrenebilirsiniz. Bir rüyada gerçekliği test etmek için kendinizi eğiterek, rüyanın nasıl ilerlediği ve buna nasıl tepki vereceğiniz konusunda belirli bir kontrol elde edebilirsiniz.

Gündüz uykularınızdan verim almak istiyorsanız Rahatlatıcı Bir Kısa Süreli Uyku İçin Klavuz yazımızı da okuyabilirsiniz

Related posts

Leave a Comment