Germe Egzersizi Kalp Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Araştırmacılara göre, 12 haftalık pasif germe egzersizi kan akışını iyileştirebileceği gibi kalp sağlığınızı da iyileştirebilir. Germenin bir kişinin damar sistemindeki sorunları ile kalp krizi ve felç gibi olayların riskini de azaltabileceğini belirtiliyor.

Uzmanlar, aerobik egzersiz, kilo kaybı ve düşük tansiyonun da kalp sağlığını iyileştirmenin yolları olduğunu söylüyor.

Yeni bir araştırmaya göre, sadece 12 haftalık pasif germe egzersizi, vasküler sisteme yardımcı olabilir ve kan akışını iyileştirebilir .

İtalya’daki Milan Üniversitesi’nden araştırmacılar, pasif germe uygulayanların arterlerinde kan akışını artırdığını ve arter sertliğinde azalma olduğunu buldular.

Çalışmanın yazarlarına göre, 12 haftalık pasif germe egzersizi sonrası kan basıncı düşürüldü, merkezi ve periferik arter sertliği azaldı ve vasküler fonksiyon arttı.

Bu tür bir germenin bir kişinin kalp sağlığını iyileştirebileceğini belirtiyorlar.

Pasif germe, bir dış kuvvetin germe sağladığı bir esnemedir. Bu germe aksesuarları veya yerçekimi yoluyla olabilir.

Aktif germe, harici bir kuvvet içermez.

Çalışma Neyi Ortaya Çıkardı

Araştırmacılar 39 sağlıklı erkek ve kadını seçti ve onları iki gruba ayırdı.

Bir gruba 12 hafta boyunca haftada beş kez bacak germe yapması talimatı verildi ve diğer grup herhangi bir germe yapmadı.

Gerilmiş olanlar damar sistemlerinde bir iyileşme gördüler. Araştırmacılar, bunun kalp krizi ve felç gibi kan akışında değişiklikler içeren hastalıklar için etkileri olabileceğini söylüyor.

Kaliforniya’daki Palo Alto Veterans Affairs Health Care System’deki Egzersiz Araştırma Laboratuvarı’nın direktörü bilim insanı Dr. Jonathan Myers , ” Bu Kan akışındaki artışa yanıt olarak bir arterin genişleme yeteneği olarak düşünülebilir.” dedi.

Myers, “Bu çalışmadan elde edilen yeni bir bulgu, vasküler işlevde sadece pasif germe ile oldukça dikkat çekici değişikliklerdi” dedi.

Bu, pratisyenlerin vasküler hastalığı olan hastalar için düzenli aerobik egzersize ek olarak rutin olarak germe önermesi gerektiğini gösteriyor. Germe ile arteriyel fonksiyondaki olumlu değişiklikler, genel olarak aerobik egzersizlerinde oluştuğu düşünülen kadar büyük değildi, ancak pasif germenin aerobik egzersizi ne ölçüde tamamlayabileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. “

Çalışmanın bulguları vasküler hastalığı olan kişilerde tekrarlanırsa, araştırmacılar pasif germenin damar sağlığını iyileştirmek için uygun bir tedavi olup olmadığını belirleyebilirler. “Egzersiz, sağlıklı atardamarların en etkili yollarından biridir, ancak en çok çalışılan egzersiz türleri, koşma, yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi kardiyovasküler odaklıdır. Kaliforniya Santa Monica’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde kardiyolog olan Dr. Nicole M. Weinberg, bu çalışma heyecan verici çünkü kardiyo dışı antrenman da benzer faydalar gösteriyor” dedi.

Damar Rahatsızlığının Tehlikeleri

“Vasküler rahatsızlık”, arterlerin veya kan damarlarının herhangi bir anormal durumunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bir yetişkindeki damar sistemi, 100.000 mil (161 km) kan damarından oluşur. Bu sistem içinde meydana gelen sorunlar ciddi olabilir ve ağrıya, sakatlığa veya ölüme neden olabilir.

İnme, kan pıhtısı (pulmoner emboli) ve kalp krizi, kan akışı hasar görmüş veya iyi çalışmayan arterlerden etkilendiğinde ortaya çıkabilir.

California Orange Coast Tıp Merkezi’nde MemorialCare Kalp ve Damar Enstitüsü’nden kardiyolog Dr Sanjiv Patel, “İyi kan akışı, sistem içindeki basıncın düşmesine yol açarak arter duvarında daha az hasara yol açar. Arter/ arterlerin uyumlu olmaması nedeniyle kan akışında azalma, yüksek kan basıncına neden olabilir ki bu da inme ve kalp krizi riskini artırabilir.” 

Kan akışı, oksijenli kanın vasküler sistemden vücuttaki dokulara gitmesine izin verir. İyi kan akışı olmazsa vücuttaki organlar risk altındadır.

Weinberg “İyi akış, oksijenli kanın tüm dokularımıza taşınmasına yardımcı olur. Tüm organların düzgün çalıştığından emin olmak için iyi kan akışına sahip olmak çok önemlidir. Buna müdahale eden şeyler arteriyel sertlik ve tıkanma ile ilgilidir. Sertlik ve tıkanma, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve iltihaptan kaynaklanır ” diyor.

Ona göre “Arteriyel sertlik tehlikelidir, çünkü bir kez ortaya çıktığında, tersine çevirmek zor olabilir. Bunu erkenden ele almak ve damarların esnekliğini artırmak umuduyla esneme gibi mekanizmalar üzerinde çalışmalısınız”.

Arterlerinizi Nasıl İyileştirirsiniz

NYU Langone Kadın Sağlığı Merkezi’nin direktörü ve kardiyolog Dr. Neica Goldberg , arterlerin esnek ve sert olmamasının önemli olduğunu söyledi.

“Arterlerin, egzersiz sırasında veya büyük bir yemekten sonra abdominal arterlere daha fazla kan vermek için kalp kası ve kaslarına daha fazla kan vermesi gerekiyor. Eğer genişleme yeteneğini kaybederlerse, periferik arter hastalığı olan kişilerde bacaklarda ve göğüste ağrıya veya ağrı semptomlarına neden olabilir ”dedi.

Aerobik egzersiz, kilo kaybı ve yüksek tansiyonu tedavi etmek arterlerdeki sertliği azaltabilir. 

Düzenli egzersiz yapmak ve risk faktörlerini kontrol altında tutmak, atardamarların sağlıklı kalmasını sağlamak için yapılabilecek en önemli şeylerdir. Hastalık mevcut olduğunda ilaçlar, arterleri genişletmek ve semptomatik periferik vasküler hastalık varsa ağrıyı en aza indirmek için yardımcı olabilir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar aynı zamanda gerilmenin vasküler fonksiyonu iyileştirdiğini de göstermektedir.

“Bu önemli, çünkü genel izlenim uzun zamandır aerobik tip egzersizlerin genellikle arterlerin sağlığını olumlu bir şekilde etkilemek için gerekli olduğu yönünde olmuştur.”

İtalyan doktor Emiliano Cè, gerinmenin COVID-19 nedeniyle uzun süreli hapis cezalarında vasküler sistem için faydalı olabileceğini belirtiliyor.

Ce, bir basın bülteninde, “Bu yeni germe uygulaması, özellikle kalp rahatsızlıklarını, felci ve diğer koşulları iyileştirmek ve önlemek için egzersiz yapma olasılığının sınırlı olduğu salgın dönemi için özellikle etkili olacaktır” diyor.

Ancak Goldberg, vasküler sistemin ihtiyaç duyduğu germe konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor.

“Şu anda, germe çalışması umut verici, ancak kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve diğer vasküler hastalığı olan kişilerde daha fazla veriye ihtiyaç var” diyor.

“Germe, sadece bu çalışmaya göre kalp hastalığını önlemek için yeterli değil.”

Egzersiz yaparken maske kullanımını hakkındaki yazımız için buradan buyrun.

Related posts

3 Thoughts to “Germe Egzersizi Kalp Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?”

  1. Ebru

    Teşekkürler emeğinize sağlık

  2. […] Kat Merdiven Çıkmak Kalp Sağlığı Testi Olabilir mi? yazımızı beğendiyseniz Germe Egzersizi Kalp Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir? yazımızı da […]

  3. […] spor yapmak ilginizi çektiyse Germe Egzersizi Kalp Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir? yazımıza da göz […]

Leave a Comment