Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz kuruluğu yaşıyorsanız, gözünüzde kızarıklık, batma veya pürüz hissedebilirsiniz.

Göz kuruluğu geçici veya kronik olabilir. Gözyaşı bezleriniz yeterince gözyaşı üretmediğinde veya gözyaşlarınız çok hızlı buharlaştığında ortaya çıkar.

Tedavi edilmeyen kronik göz kuruluğu, çift görmeden enfeksiyonlara kadar çeşitli komplikasyonlara neden olabilir, ancak çaresi mevcuttur.

Bazı insanlar ev çözümleri ve reçetesiz satılan (OTC) ilaçlarla veya reçeteli göz damlalarıyla semptomlarında azalma sağlar. Bunları önleyebilmeniz veya yönetebilmeniz için altta yatan nedenleri anlamak da önemlidir.

İşte kronik göz kuruluğunun 15 yaygın nedeni.

1. Yaşlanma

Herkes göz kuruluğuna sahip olabilse de, bu durum yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Göz kuruluğu, yaşla birlikte gözyaşı üretimi azaldığı için 50 yaşın üzerindeki insanları daha fazla etkileyebilmektedir.

Bu tür bir göz kuruluğu önlenemez, ancak düzenli olarak yapay gözyaşı kullanmak, yaşadığınız göz kuruluğunu hafifletme konusunda size yardımcı olabilir.

2. İlaç

Gözyaşları yağ, su ve mukustan oluşur. Ancak bazı ilaçlar mukus üretimini azaltabilir ve kronik göz kuruluğuna katkıda bulunabilir.

Bunlar, hipertansiyonu tedavi etmek için kullanılan antihistaminikler, antidepresanlar, diüretikler ve beta blokerleri içerir.

Eğer kullanmaya başladığınız bir ilaç sonrasında göz kuruluğu yaşarsanız, doktorunuzla konuşun. Göz kuruluğunuzun azalmasına yardımcı olması için alternatif bir ilaç veya daha düşük bir doz isteyin.

Gözlerinizi yağlı tutmak için ilacınızla birlikte yapay gözyaşı da kullanmak isteyebilirsiniz.

3. Bilgisayar Kullanımı

Bilgisayarda çalışan bazı kişiler göz yorgunluğu ve gerilim tipi baş ağrısı yaşarlar. Bu sorunlara ek olarak, sıklıkla bir bilgisayara bakmak da gözyaşlarınızı etkileyebilir ve kuru göze neden olabilir.

Bunun nedeni, bilgisayar monitöründe çalışan kişilerin daha az sıklıkta göz kırpmasıdır. Sonuç olarak, gözyaşları daha çabuk buharlaşır.

İş için bir bilgisayar kullanıyorsanız, daha sık göz kırparak kuruluğu azaltabilirsiniz. Göz kırpmak, gözlerinizi nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Bu kuruluğu ve tahrişi önleyebilir.

Hala kuruluk yaşıyorsanız, bilgisayarınızda çalışırken suni gözyaşı kullanın. Ek olarak, ara sıra gözlerinizi dinlendirin. Her 20 dakikada bir başka yere bakın ve gözlerinizi yeniden ıslatmak için tekrar tekrar göz kırpın.

4. Lazer Cerrahisi

Bazı kişiler lazer görme düzeltme ameliyatından sonra göz kuruluğu yaşamaya başlar. Bu prosedür korneadaki bazı sinirleri keserek gözlerin daha az yırtık yapmasına neden olur.

Bu tür kuru göz genellikle geçicidir ve birkaç gün veya hafta sonra düzelir. Gözleriniz iyileşene kadar, gözlerinizi nemli tutmak için kayganlaştırıcı göz damlaları kullanın.

5. Menopoz

Hormonlar göz kuruluğunda rol oynayabilir. Bazı kadınlar hamilelik veya menopoz sırasında ya da doğum kontrol haplarını kullanırken göz kuruluğu semptomları yaşarlar.

Hormonlar gözyaşı üretimini uyarır, bu nedenle dengesizlik gözyaşı üretimini azaltabilir.

Hormon replasman tedavisi kuru gözleri iyileştirmiyor gibi görünüyor. Ancak kuruluğu ve tahrişi azaltmak için göz damlaları kullanmanız gerekip gerekmediğini doktorunuzla konuşabilirsiniz.

6. A Vitamini Eksikliği

A vitamini sağlıklı gözleri destekler. A vitamini açısından zengin yiyecekler arasında yumurta, havuç, balık, ıspanak, brokoli ve biber bulunur.

Bu vitamini içeren gıdalarca desteklenmeyen bir diyet, göz kuruluğuna ve gece körlüğü gibi diğer görme bozukluklarına yol açabilir.

Kan testi, A vitamini eksikliğini teşhis edebilir. Göz kuruluğu tedavisinde yaygın olarak kullanılmasa da, doktorunuza A vitamini içeren göz damlalarını kullanma konusunuda danışabilirsiniz.

7. Rüzgara Maruz Kalma

Soğuk iklimler ve şiddetli rüzgarlara maruz kalmak, gözyaşlarının çok hızlı buharlaşmasına ve kronik kuruluğa neden olabilir.

Gözlerinizi korumak için nemlendirici göz damlaları kullanın ve gözlerinizi soğuktan ve rüzgardan korumak için güneş gözlüğü kullanın.

8. Sjögren Sendromu

Sjögren sendromu, beyaz kan hücrelerinin tükürük bezlerine ve gözyaşı bezlerine saldırarak gözyaşı üretimini azaltan bir otoimmün bozukluktur.

Tedavi, OTC ve reçeteli nemlendirici göz damlalarını içerir. Doktorunuz ayrıca bir steroid göz damlası da reçete edebilir.

Kuru gözler, göz damlalarına yanıt vermediğinde, doktorunuz, gözyaşlarınızın bir kısmını korumaya yardımcı olmak için gözyaşı kanallarınıza silikon tüpler yerleştirmeyi içeren bir ameliyat önerebilir.

9. Diğer Otoimmün Durumlar

Diğer semptomlara ek olarak artrit, lupus ve diyabet gibi birçok otoimmün durum da zayıf veya yetersiz gözyaşı üretimine neden olabilir.

Altta yatan durumu teşhis etmek ve tedavi etmek, kuru göz semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bir otoimmün rahatsızlığın tedavisi, bir immünosupresan ilacı veya bir kortikosteroidi içerebilir.

Diyabet, kan şekerinizi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları, diyet ve ilaçlarla yönetmeyi içerir.

10. Blefarit

Blefarit, iç göz kapağınızdaki küçük yağ bezleri tıkandığında ve iltihaplandığında oluşur. Kuru gözlerin yanı sıra, kirpiklerinin etrafında yağlı pullar olabilir.

Bu durumun tedavisi yok. Yine de, birkaç dakika kapalı gözlere ılık kompres uygulayarak ve göz kapaklarınızı bebek şampuanıyla temizleyerek iltihabı azaltabilirsiniz.

Enflamasyon düzelene kadar kuru gözleri ve kızarıklığı azaltmak için yapay gözyaşı kullanabilrsiniz. Belirtileriniz düzelmezse, doktorunuza görünün ve antibiyotikli göz damlası ile tedavi hakkında bilgi alın.

11. Alerjiler

Alerjiler ayrıca kronik göz kuruluğunu tetikleyebilir. Gözleriniz kaşıntılı, kırmızı ve sulu görünebilir. Ağızdan alınan bir antihistamin, alerjilerinizi azaltabilir ancak bu ilaçlar kuru göz semptomlarını kötüleştirebilir.

Yalnızca alerjilerden kaynaklanan göz semptomları yaşıyorsanız, doktorunuza antihistaminik göz damlası konusunda danışın.

12. Hafif Dehidrasyon

Bazen kuru göz, dehidrasyonun veya yeterince sıvı içmemenin bir sonucudur. Dehidrasyonun diğer semptomları arasında koyu renkli idrar, enerji eksikliği, baş dönmesi, hızlı kalp atışı ve idrar yapmama yer alır.

Sıvı alımınızı artırmak ve daha fazla su içmek, hafif dehidrasyonu iyileştirebilir ve kronik göz kuruluğunu hafifletebilir.

13. Düşük Nem

Kuru hava da göz kuruluğuna katkıda bulunur. Evinizde düşük nemli bir hava varsa veya bir havalandırma deliğinin yanında uyuyorsanız veya çalışıyorsanız da bu durumu yaşayabilirsiniz.

Havanın doğrudan gözlerinize üflenmemesi için yatağınızı veya masanızı hareket ettirmek semptomları iyileştirebilir. Ayrıca havayı nemlendirmek ve gözyaşının buharlaşmasını önlemek için bir nemlendirici kullanmak isteyebilirsiniz.

14. Duman

Sigara içmek veya ikinci el dumana maruz kalmak da gözlerinizi kurutabilir.

Dumanlı ortamlardan kaçının ve sigara içiyorsanız, bırakmak için adımlar atın. Nikotin replasman tedavisi kullanın veya doktorunuzdan sigaraya karşı iştahınızı azaltmak için reçeteli bir ilaç isteyin.

15. Kontakt Lensler

Uzun süreli kontakt lens kullanımı, kronik göz kuruluğu için başka bir risk faktörüdür. Bunun nedeni, bazı lenslerin korneaya giden oksijeni engellemesidir.

Gözleriniz yeterince yağlanmazsa, gözlüğünüzü değiştirin ve göz doktorunuzdan kuru gözler için özel olarak yapılmış lensler hakkında bilgi alın. Bu lensler gözlerinizin nemi tutmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Rahatlama İçin İpuçları

Göz kuruluğunun tedavisi, nedeninee bağlıdır. Genel olarak aşağıdakilerden kaçınmak yardımcı olabilir:

  • Sigara ve ikinci el sigara
  • Çöller ve uçaklar dahil kuru yerler
  • Saç kurutma makineleri veya yüzünüze üfleyen fanlar

Daha fazla rahatlama için şunları deneyebilirsiniz:

  • Göz damlası kullanmak
  • Nemlendirici kullanarak
  • Gözlerinizi dinlendirmek için bilgisayarınızdan veya kitabınızdan uzağa bakmak
  • Rüzgarı engellemek için gözlük veya göz koruması takmak
  • Kuru gözleri olan kişiler için tasarlanmış kontakt lensler kullanmak
  • Kuruluğun nedenine bağlı olarak reçeteli ilaçlar almak

2019’daki araştırmaya göre, omega-3 yağ asidi takviyeleri de kuru göz semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, bir 2020 çalışması, trehaloz (bir şeker) ve keten tohumu yağı içeren yapay gözyaşlarının kuru göz tedavisinde etkili olabileceğini buldu. Ancak bu tedavi ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Belli bir ilaç gözlerinin kurumasına neden oluyorsa, doktorunuzla başka bir ilaca geçme konusunda konuşun. Ayrıca kuruluğa neden olabilecek diğer altta yatan sağlık koşullarının tedavisine de yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, gözyaşlarınızı göz çevrenizde tutmak için gözyaşı kanallarınıza tıkaçların yerleştirilmesinden yararlanabilirsiniz. Doktorunuz bunu geçici veya kalıcı bir prosedür olarak gündeme getirebilir.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmeli

Gözleriniz kuruysa, kızarırsa veya uzun süre ağrırsa, doktorunuzla konuşun. Evde tedaviler yardımcı olmuyorsa da randevu almalısınız.

Doktorunuz, kuru gözlerinizin nedenini keşfetmek ve en iyi tedaviyi önermek için sizinle birlikte çalışabilir. Bu önemlidir çünkü kuru gözler enfeksiyon, iltihaplanma veya gözlerinizde hasar gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Sonuç

Kronik göz kuruluğunu rahatlatmanın ilk adımlarından biri, semptomlarınıza neyin sebep olduğunu anlamaktır.

İlaçlı göz damlası ve birkaç basit yaşam tarzı ayarlamasıyla, gözlerinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu, göz kuruluğu komplikasyonları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi yazımızı beğendiyseniz Endişeli Hissettiğinizde Denenecek 8 Nefes Egzersizi yazımız da ilginizi çekebilir.

Related posts

One Thought to “Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi”

  1. Sürekli bilgisayar başında olduğum için bu sorunu yaşama ihtimalim çok .Şİmdilik bi sorun yok umarım ilerde onu yaşamam.

Leave a Comment