Gözden Kaçabilecek Koronavirüs Belirtileri

koronavirüs belirtileri

Yeni coronavirüs etkisini sürdürmeye hızla devam ederken semptomlarını listelemek ve hastalığı erken teşhis etmek te çok önem taşıyor. Bazı koronavirüs belirtileri diğerlerinden daha zor farkedilebiliyor. Bu yazımız gözden kaçırabileceğiniz ve az görülen Coronavirüs belirtilerini ele alıyor.

  • Uzmanlar hala hastalığın yeni semptomlarını araştırmaktalar.
  • Koku kaybı, baş dönmesi ve döküntü Covid-19’un gözden kaçabilecek belirtileri arasında.
  • Kan pıhtılaşması ve kalp damar rahatsızlıkları da az görülen corona belirtileri arasında.

Bu yazımızdaki veriler yayınlanma tarihini esas alınarak belirtilmiştir. Sizin bu yazıyı okuduğunuz zaman ile arasında farklar oluşmuş olabilir.

Covid-19 dünya genelinde ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi semptomlarıyla birlikte solunum yolu hastalığı olarak kabul görmüştür.

Ancak coronavirüs ile ilgili tek belirtiler bunlar değil. Bazı hastalarda bulantı, zihinde bulanıklık, su çiçeğine benzer lezyonlar vb. belirtiler de gözlemlenmiştir.

Daha çok solunum yolları ile ilgili belirtiler görülse de diğer organları ve sistemleri ilgilendirebilen vakaların olduğu belirtilmektedir.

Bazı hastalarda tipik belirtiler olan ateş, kas ağrıları, boğaz ağrıları ve nefes darlığı gibi problemler dışında belirtilerde görülebilir. Corona Belirtileri adlı yazımızda bu belirtilerin tüm listesine ulaşabilirsiniz.

Unutulmamalı ki çok az bir kesimde de olsa bazı hastalar hiç bir belirti göstermeyebilirler.

Daha az rastlanan koronavirüs belirtileri nelerdir öğrenmek sizi ve çevrenizdekileri korumanıza yardımcı olabilir.

Tat veya Koku Kaybı

CDC‘nin yayınladığı koronavirüs belirtileri listesinde yeni oluşan koku veya tat alma kaybı da yer alıyor.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacıların bir çalışmasında 59 Covid-19’lu hastanın 2/3’ünden fazlasında tatk veya koku kaybı görüldüğü kaydedilmiş.

Koku veya tat alma kaybı başka rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Ancak yaşadığımız dönemde bu semptomların öncelikli olarak Covid-19’u işaret edebileceğini unutmamalıyız.

Bulantı, Kusma veya İshal

CDC bu tarz sindirim sistemi sorunlarını henüz Covid-19 belirtileri listesine eklemedi. Ancak yapılmakta olan araştırmalar sindirim sistemindeki problemlerin bir çok Covid-19 hastasında görüldüğünü ortaya koyuyor.

Yakın zamanda Stanfod Medicine firması adına yapılan bir araştırmada 116 Koronavirüs hastası üzerinde çalışılmış. Bu hastaların yaklaşık üçte birinde sindirim problemleri, iştah kaybı, bulantı, kusma veya ishal gözlemlenmiş.

Döküntü, Kurdeşen, Su Çiçeği Benzeri Lezyonlar

İtalya’da dermatologlar tarafından bir araştırma yapılmış. Covid-19 testi pozitif çıkan 88 hastanın beşti birinde deri problemleri gözlemlenmiş. Araştırmanın detaylarını incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Gözlemlenen bu deri sorunlarının arasında deri döküntüsü, deride lezyonlar ve ilerlemiş kurdeşen/ürtiker yer alıyor.

İlk bakışta deri problemlerini andıran bu rahatsızlıklar aslında Covid-19 belirtisi olabilirler.

Bilinçte Bulanıklık, Baş Dönmesi ve Kas Zayıflığı

Kafa karışıklığı, bilinçte bulanıklık ve başka nörolojik belirtiler bazı Covid-19 hastalarında kayda alınmıştır.

Tat veya koku kaybı, baş ağrızı, kas zayıflığı veya benzer hafif nörolojik sorunlar hastalığın ilk aşamalarında ortaya çıkabilir. Hastalık ilerledikçe daha ciddi nörolojik sorunlara dönüşebilirler.

Kardiyovasküler Belirtiler

Eldeki mevcut verilere göre Covid-19 kan pıhtılaşması sorunlarındaki riski arttırmaktadır.

Eğer pıhtılar uzuvlarda bulunan küçük kılcak damarlardaysa deri problemlerine yol açabilir.

Ancak bu pıhtılar kalp, ciğerler veya beyin gibi önemli organlarda oluşursa kalp krizi, inme gibi ölümcül sonuçlar doğurabilirler.

Eğer virüs kalp içerisine sızarsa kalp kası iltihabı gibi enfeksiyonlara sebep olabilir. Bunun belirtisi olarak göğüs ağrısı, kalpte ritm bozukluğu ve hatta daha ciddi kalp sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Oksijen Yetmezliği

Bazı koronavirüs hastalarında doktorların mutlu hipoksi olarak adlandırdıkları oksijen yetmezliği sorunu gözlemlenmiştir.

Bu hastalarda kandaki oksijen seviyesi tehlikeli seviyelere kadar düşer ve bu bilinç kayıplarına yol açabilir. Ancak hastalar bu durumun farkına genellikle varmazlar.

Bu tarz hastalarla karşılaşan doktorlar “monitörlerden izlediğimizle, gözlerimizin gördüğü hasta aynı değil” gibi demeçler veriyorlar.

Bazı doktorlar akciğerlerdeki kılcal damarlarda oluşan pıhtılaşmaların buna sebep olduğunu söylerken bunun henüz araştırılmakta olan bir hipotez olduğunu vurgulayalım.

Virüs Kafasına Göre Takılıyor

Virüsün çok fazla belirtisinin olması doktorlar için sürpri değil. Çünkü bu yeni virüsle vücudumuz ilk defa karşılaşıyor ve bir bağışıklık geliştirmemiş.

Bunun sonucu olarak virüs vücudumuzda istediği gibi dolaşabiliyor. Özellikle ciğerlere ulaştıktan sonra kan hücreleriyle birlikte vücudumuzun herhangi bir noktasına kolaylıkla taşınıyor.

Virüs bazı sistemlerimizi direk etkiler ve bozarken bazı sistemleri de dolaylı olarak etkiliyor ve bozuyor. Bu yüzden semptom sayısı bu kadar fazla.

Koronavirüs Belirtilerini Takip Edin Yayılmayı Durdurun

Belirtilen bu kadar koronavirüs belirtisine rağmen bir çok hasta virüsü taşıdığının farkında değil.

Vakaları hemen karantinaya almak çok önemli olduğu için testlerin efektiflikleri kısa zaman içerisinde geliştirilmeli.

Bazı doktorlara göre insanlar rutin bir şekilde sık sık taramalardan geçirilmeli ve bulaşma durumunda hemen hane halkıyla birlikte karantinaya alınmalı.

Herkes düzgün bir şekilde test olana kadar işyerine veya okula gitmek kesinlikle güvenli değil.

Tanı koyma konusunda ciddi adımlar atana kadar sosyal ve fiziksel mesafeyi korumak hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek.

 

Related posts

Leave a Comment