Gümüş Suyu Nedir? Gümüş Suyu Faydaları Nelerdir?

gümüş suyu faydaları nedir

Gümüş suyu,  üst solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı rahatsızlıkları,  virütik hastalıkların yanı sıra,  kanser hastalığı üzerindeki iyileştirici etkisinden dolayı alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Gümüş suyu faydaları,   halk arasında çok yaygın bilinmemesine rağmen, son yıllarda doğal tedavi olarak tercih edilmektedir. Uzun yıllar antibiyotik olarak kullanılmıştır. Peki gümüş suyu nedir?

Kolloidal gümüş suyu nedir?

Kimyada kolloid olarak adlandırılan maddeler çok küçük partiküllerdir.  19. yüzyılda kolloidal gümüş suyu olarak adlandırılan,  sudaki gümüş partiküllerinden elde edilen doğal ilaçlar hazırlanarak  birçok hastalıklar tedavi edilmekteydi.(*)  Günümüzde ise doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır.  Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ve virütik enfeksiyonlarda çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Gümüş suyunun etkili olduğu hastalıklar

Gümüş suyu,  günümüzde özellikle bakteriler üzerinde son derece etkilidir.  Üst solunum yolları enfeksiyonları ile antibakteriyel özelliğinden dolayı yanık ve yaraların tedavisi,  cilt bakımı,  zona,  siğil gibi virütik hastalıkların tedavisinde de etkili bir yöntemidir.

Gümüş suyunun faydaları nelerdir?

Gümüş suyu günümüzde,  doğal tedavi olarak tercih edilen bir ilaçtır.  Birçok hastalığın tedavisinde etkilidir.  Bu hastalıklar;  sinüzit,  enfeksiyona açık yanık ve yaralar, enfeksiyon hastalıkları,  virütik hastalıklar, kanser,  herpes,  zona,  siğil,  konjonktivit adı verilen gözde kirpik dibi enfeksiyonları,  dış kulak egzama ve mantar enfeksiyonları,  soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonları,  zatürre,  gibi çok önemli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanser hastalığında gümüş suyu etkisi

Gümüşün kanser hücreleri üzerindeki etkisi tıp literatüründe rastlanan ve bilinen bir durumdur.  Özellikle kanser hücrelerinin dönüştürülmesi konusunda etkilidir. Gümüş iyonları özellikle hücre çoğalması biçimindeki hastalıklar üzerinde dolayısıyla kanser hastalığında iyileştirme yönünde son derece başarılıdır. Aynı zamanda hücre çoğalmasını durdurduğu tespit edilmiştir.  Gümüşün kanser tedavisinde iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinen ve kanıtlanmış bilimsel bir bilgidir.

Sinüzitte gümüş suyu tedavisi

Üst solunum yolu hastalıklarından biri olarak bilinen ancak geri planında alerjik menşei bulunan sinüzitin tedavisinde gümüş suyu oldukça etkili bir ilaçtır.  Daha çok burun spreyi biçiminde kullanıldığında sonuç çok başarılıdır. Özellikle Kış mevsiminde gribal enfeksiyonlar gümüş suyu ile tedavi edilmektedir.

Yanık ve yaraların iyileştirilmesi

Kolloidal gümüş adı verilen gümüş suyunun hücre yenileyici özelliğinden dolayı özellikle yanık ve yaraların çabuk iyileşmesinde etkilidir. Yara ve yanık sonrası ciltte oluşan lekeler üzerindeki etkisinden dolayı da dermatolojik cilt bakımı ürünlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

İltihap giderici olarak gümüş suyu

Tıpta antienflamatuar olarak bilinen iltihap giderici özellik kolloidal gümüş suyunda fazlasıyla mevcuttur. Antiseptik ve antibakteriyel özelliği,  özellikle yara pansumanlarında kullanılmaktadır.

Virütik hastalıklarda gümüş suyu faydaları

Tıpta viral yollarla bulaşan virütik hastalıklar olarak bilinen grip, akciğer enfeksiyonu yani pnömoni, halk arasında uçuk olarak bilinen herpes ve zona üzerinde kolloidal gümüş suyunun çok ciddi antiviral etkisi vardır.  

Göz ve kulak hastalıklarında gümüş suyu

Tıpta konjuktivit olarak bilinen göz enfeksiyonlarında antiviral etkisinden dolayı gümüş suyu kısa sürede iyileşme gerçekleştirir. Aynı zamanda dış kulakta oluşan egzama ve mantar enfeksiyonlarında  da antibiyotik özelliğinden dolayı etkilidir. Mukozalar üzerindeki kısa süreli etkisi,  konjonktivite yani göz enfeksiyonları, herpes ve zona gibi mukozada bulunan virütik hastalıklardaki etkisi de buradan gelmektedir.

Element olarak gümüş çok geniş,  canlı hücreler üzerinde etkili olan bir maddedir.  Bundan dolayı, hastalıkların tedavisinde ki olumlu etkisi de buradan kaynaklanır.  Genel anlamda bakıldığında gümüş suyu yani kolloidal gümüş suyu virütik ve bakteriyel hastalıklar da antibiyotik etkisi gösterir. Bu nedenle doğal olması,  insan vücuduna zarar vermemesi sebebiyle doğal antibiyotik ve antivirütik olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlaması, gümüş suyunun tedaviler üzerindeki başarısından kaynaklanmaktadır.

Gümüş suyu faydaları yazımızı beğendiyseniz sağlık makaleleri kategorimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment