Kadın Sağlığı

Hamile Olduğunuzu Gösteren 7 Belirti

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar,Erken Gebelik Belirtileri ,Hamilelikte İlk Haftalarda  Belirtiler, Gebelikte Genel Belirtiler

Hamilelik belirtileri her kadının merak ettiği konulardan bir tanesidir. Genelde ilk haftalar gebelik belirtisi önemlidir. Bundan kaynaklı hamilelik belirtileri ne zaman başlar, erken gebelik belirtileri nelerdir ve ilk haftalar hamilelik belirtileri nasıl vuku bulmaktadır sizlerle paylaşacağız.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamile olup olmadığınızı merak ediyor musunuz ? Emin olmanın tek yolu, hamilelik testi yaptırmaktır . Tabiki kimse durduk yerde gebelik testi yaptırmaz. Öncelikle bazı belirtiler ile karşılaşması gerekmektedir. Bizde sizlere bu yazımıza gebelik belirtileri hakkında genel bilgiler vereceğiz. Tabiki her kadının gebelik belirtileri aynı değildir. Ayrıca, hamileliğin erken belirtileri sık sık önce ve adet sırasında karşılaştığınız semptomları taklit ettiğinden, gebe olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz.Aşağıdakiler, hamileliğin en yaygın erken belirtilerinden bir tanesidir . Bu belirtilerin hamile olmanın yanı sıra başka şeylerden de kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, bu belirtilerden bazılarının farkına varmanızın mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Kesin olarak söyleyebilmenin tek yolu bir hamilelik testi ile doktora danışmanız olacaktır.

Erken Gebelik Belirtileri 

Erken Gebelik Belirtileri Konsantrasyondan sonra döllenmiş yumurta, rahim duvarına yapışır. Bu, gebeliğin ilk belirtilerinden biri olabilir. Buna  implantasyon kanaması deniyor . Yumurta döllendikten sonra altı ile 12 gün arasında herhangi bir yerde meydana gelir. Kramplar benzeyen menstrüel kramplar ,  bazı kadınlarda adet dönemin başlamasına denk geldiği  için  karıştırabilir. Bununla birlikte, kanama ve kramplar hafiftir.Bir kadının kanamasının yanı sıra, vajinasından beyaz, sütsü akıntı gelebilmektedir .   Hamilelik boyunca devam edebilen bu  durum tipik olarak zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak  yanma ve kaşıntı hissi ile ilgili kötü bir koku varsa , doktorunuza bir maya veya bakteri enfeksiyonu olup olmadığını kontrol etmesi için danışabilirsiniz.

Hamilelikte İlk Haftalarda  Belirtiler 

Meme değişiklikleri hamileliğin çok erken bir belirtisidir. Bir kadının hormon seviyeleri, gebe kaldıktan sonra hızla değişir . Değişiklikler nedeniyle göğüsleri bir hafta ya da iki hafta sonra şişmiş, ağrılı olabilir. Ya da daha ağır ya da daha dolgun hissedebilirler ya da dokunduğunuzda daha hassas bir durum olabilir.  Areola denen memelerin etrafındaki alan da kararabilir. Diğer şeyler meme değişikliklerine neden olabilir. Ancak değişiklikler hamileliğin erken bir belirtisi ise, yeni hormon seviyelerine alışmak için birkaç hafta alacağını aklınızdan çıkarmayın.

Diğer yandan bir çok şeyin nedeni olan yorgunluk  gebelikte hissedilebilir. Çok yorgun hissetmek hamilelikte normaldir, erken başlar.Bir kadın, hamile kaldıktan sonra bir hafta sonra olağandışı yorgunluk hissetmeye başlayabilir. Genellikle kan şekerinin düşük olması, kan basıncının düşmesi ve kan üretimindeki artış gibi diğer şeylerin de, progesteron adı verilen yüksek bir hormon seviyesi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Eğer yorgunluk gebelik ile ilgili ise bu durum protein ve demir açısından zengin olan yiyecekleri tüketmek ve beslenme dengesini sağlamak ile ortadan kalkabilir.

Hamilelikte İlk Haftalarda  Belirtiler 

Gebelik döneminde mide bulantısı en belirgin göstergelerden biridir.  Özellikle sabahları hissedilen mide bulantısı, gebelik belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sabah bulantısı kesin nedeni bilinmemektedir, ancak gebelik hormonları bu semptoma katkıda bulunabilir. Hamilelik sırasında bulantı , günün herhangi bir saatinde, ancak genellikle sabahları ortaya çıkabilir. Ayrıca, bazı kadınlar hamile olduklarında bazı yiyecekleri isterler. Bu aynı zamanda hormonal değişiklikler ile ilgilidir. Etkisi o kadar güçlü olabilir ki, en sevdiği yiyeceklerin bile düşüncesi bile hamile bir kadının mide bulantısına sebep olabilmektedir. Mide bulantısının , açlığın ve yiyeceklerin tüm gebeliğin sonuna kadar sürmesi olasıdır . Neyse ki, belirtiler gebeliğin 13. ya da 14. haftalarında birçok kadın için azalır. Bu arada, sağlıklı bir diyet yaptığınızdan emin olun, böylece siz ve gelişmekte olan bebeğiniz gerekli besinleri  alsın.

Hamileliğin en belirgin erken belirtisi – ve çoğu kadının hamilelik testi almasını neden olan – kaçırılan bir adet dönemdir . Ancak tüm cevapsız veya gecikmeli dönemler hamilelikten kaynaklanmaz.Ayrıca, kadınlar hamilelik sırasında biraz kanama yaşayabilirler . Hamileyseniz, doktorunuza kanama ile nelere dikkat etmeniz gerektiğini denışmalısınız.  Hamileliğin yanı sıra adet gecikmesinin bazı sebepler vardır. Çok fazla kilo aldığınız veya kaybettiğiniz de adet gecikmesi  olabilir . Hormonal problemler, yorgunluk veya stres diğer olasılıklardır. Bazı kadınlar doğum kontrol haplarını bıraktıkları zamanlarda adet gecikmesi yaşarlar.

Gebelikte Genel Belirtiler

Gebelikte Genel BelirtilerHamilelik hormonal dengenizde değişiklikler getirir. Ve bu aşağıdakileri içeren diğer belirtilere neden olabilir:

  • Sık idrara çıkma: Birçok kadın için bu, doğumdan sonraki altıncı ya da sekizinci haftalarda başlar. Bu idrar yolu enfeksiyonu , diyabet veya aşırı idrar söktürücülerinden kaynaklanabilse de , eğer hamileyseniz, büyük olasılıkla hormonal düzeylere bağlıdır.
  • Kabızlık : Hamilelik sırasında, hormon progesteronunun daha yüksek seviyeleri sizi kabız hale getirebilir. Progesteron, bağırsaklarınız yoluyla yiyeceklerin daha yavaş geçmesine neden olur. Problemi hafifletmek için bol su içmeli, hafif egzersiz yapmalısınız ve bol miktarda yüksek lifli yiyecekler tüketmelisiniz.
  • Ruh Hali: Bunlar özellikle ilk trimesterde yaygındır . Bunlar ayrıca hormonlardaki değişikliklerle de ilgilidir.
    Baş ağrısı ve sırt ağrısı görülebilir. Birçok gebe kadın,sık hafif baş ağrıları yaşar ve kronik bel ağrısını tecrübe eder.
  • Baş Dönmesi:   Bunlar kan damarlarının genişletilmesi, daha düşük kan basıncı ve daha düşük kan şekeri ile ilgili olabilir .

Hamile bir kadın tüm bu semptomlara sahip olabilir veya sadece bir veya iki tanesni yaşayabilir. Bu belirtilerden herhangi biri rahatsız ederse, doktorunuza danışmanız hem kendi sağlığınız hem de bebek sağlığı içi önemlidir. Ayrıca gebelik döneminde sağlıklı beslenme açısından yararlı olması için Hamilelikte Beslenme başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close