Hamilelikte Beslenme Listesi – Uzak Durulacak 11 Yiyecek ve İçecek

hamilelikte beslenme listesi

İnsanlar hamile olduklarında ilk öğrendikleri şeylerden birisi neleri yiyemeyecekleridir. Eğer koyu bir kahve, suşi veya az pişmiş biftek hayranıysanız işler sizin için zorlaşmaya başlıyor. Hamilelikte beslenme listesi oluşturmak için bu yazımızı da inceleyip nelerden uzak durmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karamsarlığa kapılmadan önce belirltelim, hamile olduğunuzda yiyebilecekleriniz yiyemeyeceklerinizden fazla. Sadece yeyip içtiklerinize biraz daha fazla özen göstermeniz gerekecek.

Bazı gıdalar çok az alınması gerekirken bazı gıdalardan komple vazgeçmelisiniz. Sizler için bu gıdalara örnek olacak 11 tanesini araştırdık ve listeledik.

1- Yüksek Miktarda Cıva İçeren Balıklar

Cıva oldukça toksik bir elementtir. Vücuda aşırı miktarda alınması geri dönülmez sonuçlar doğurabilir. Kirlenmiş deniz ve akarsularda yaşayan balıklarda ise malesef bol miktarda bulunabilir.

Sinir sisteminizi, bağışıklık sisteminizi ve böbreklerinizi iflasa uğratabilir. Düşük miktarlarda alınması dahi çocuklarda ve bebeğinizde sorunlar yaratabilir.

Özellikle denizlerde yaşayan büyük balıklarda görülme olasılığı yüksektir. Bu yüzden hamilelikte ve emzirme döneminde uzak durmakta fayda var.

Uzak durmanız gereken balık türlerinden bazıları şöyle:

 • Köpekbalığı
 • Kılıçbalığı
 • Kral uskumru
 • Ton balığı (özellikle büyük gözlü ton balığı)

Ancak bütün balıklardan uzak durun demiyoruz. Sadece belli türlerden uzak durmalısınız.

Düşük cıva içeren balıkları tüketmekse hamilelik boyunca şiddetle tavsiye edilir. Haftada üç defaya kadar deniz ürünü ve balık tüketebilirsiniz.

Bu balıklara birçok örnek verebiliriz:

 • Hamsi
 • Morina,
 • Pisi balığı
 • Mezgit balığı
 • Somon
 • Alabalık (tatlı su)
 • Kefal (tatlı su)

Somon ve hamsi gibi yağlı balıklar özellikle tercih edilmelidir. İçerdikleri yüksek omega-3 yağ asitleri bebeğiniz için önemlidir.

2- Çiğ veya İyi Pişmemiş Balıklar

Ülkemizde çeşitli dünya mutfakları iyice popüler oldu. Özellikle her şehirde birkaç adet sushi restoranı açıldı. Eğer siz de bir sushi hayranıysanız bu madde sizin için biraz zorlayıcı olacak fakat mutlaka bize kulak verin. Çiğ balıklar ve özellikle kabuklu deniz ürünleri bir çok enfeksiyona sebep verebilir. Parazit, virüs veya bakteri kaynaklı sorunlar yaratabilirler. Norovirus, vibrio, salmonella ve listeria gibi hastalıklar doğurabilirler.

Bu enfeksiyonlar sadece sizi etkileyerek susuz ve halsiz bırakabilirler. Ancak bazıları da doğrudan bebeğinize aktarılabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilirler.

Hamile bayanlar özellikle listeria enfeksiyonuna yatkındırlar. CDC’ye göre (Centers for Disease Control and Prevention), hamile kadınlar Listeria bakterisinden normal insanlara göre 10 kat daha fazla yakalanma eğilimindedir.(*)

Bu bakteri toprakta, kirlenmiş sularda ve bitkilerde bulunabilir. Çiğ balıklar işlenme sürecinde, tütsülenmede veya kurutma aşamasında bu tarz bakterilere maruz kalabilir.

Listeria bakterisi plasenta aracılığı ile bebeğinize aktarılabilir. Hatta siz hiçbir hastalık belirtisi göstermediğiniz halde bu olabilir. Erken doğum ve daha bir çok soruna yol açabilir.

Hamilelik boyunca kabuklu deniz ürünlerinden, çiğ balıklardan ve sushiden uzak durmalısınız. Ama merak etmeyin, doğumdan sonra tekrar yemeye başlayabileceksiniz.

3- Az Pişmiş, Çiğ ve İşlenmiş Etler

Çiğ balıklardaki risklerin bir kısmı az pişmiş/pişmemiş etlerde de görülür. Toxoplasma, E coli, Listeria ve Salmonella gibi bakteriler az pişmiş etler aracılığı ile bebeğinizi tehtit edebilirler.

Bakteriler ölü doğum, nörolojik sorunlar, körlük ve epilepsi gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Bakterilerin çoğu etin üst yüzeyinde bulunurken bir kısmı da kas dokularının içine yerleşmiş olabilirler.

Köfte, kuşbaşı vb şekillerde tüketilecek olan etleri mutlaka iyice pişirmeniz gerekmektedir.

Özellikle sosis, sucuk vb işlenmiş etler de hamile kadınlar için kötü sürprizler doğurabilir. İşlenme veya depolanma süresince bakterilere maruz kalabilirler. Bu yüzden hamilelik süresince mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdırlar.

Hazır köfteler, dondurulmuş et ürünleri de tekrardan iyice ısıtılmadan veya pişirilmeden tüketilmemelidir.

4- Pişmemiş Yumurtalar

Çiğ yumurta yemenin sağlığa iyi geleceğine dair bir inanış olsa da Salmonella bakterisini barındırabileceğinden uzak durulmalıdır.

Salmonella’nın semptomları arasında ateş, mide bulantısı, kusma, kramplar ve ishal yer alır.

Bazı durumlarda ise rahimde yaratabileceği kramplar yüzünden erken doğuma sebep olabilir.

Yumurtayı tek başına tüketmekten ziyade içinde çiğ yumurta barındıran bazı gıdalar gözden kaçabilir. Bunlar:

 • Hafifçe çırpılmış yumurta
 • Haşlanmış yumurta
 • Ev yapımı mayonez
 • Bazı ev yapımı salata sosları
 • Ev yapımı dondurma
 • Ev yapımı kek kremaları

İçinde çiğ yumurta bulunan bazı market ürünleri güvenle tüketilebilir, çünkü içlerinde pastorize yumurta bulunur. Ancak riske atmayıp ürün etiketini dikkatlice okumayı unutmayınız.

Kendinizi ve bebeğinizi güvende tutmak için mutlaka yumurtanızı pişirmeli veya pastorize yumurta kullanmalısınız.

5- Sakatatlar

Sakatatlar besin değerleri açısından oldukça zengindir. Özellikle demir, B 12, A vitamini, çinko, selenyum, bakır gibi bebeğinizin ihtiyacı olan bileşenler boldu. Ancak hamilelik süresince fazla alınan hayvansal A vitamini önerilmez.

Fazla alınan hayvansal A vitamini özellikle ilk 3 aylık dönemde düşük riskini arttırmaktadır.

Ciğer ve benzeri sakatat ürünleri A vitamini için ve diğer besinler için gerekli olduğundan haftada birden fazla tüketilmemelidir.

6- Kafein

Kafein tüketimi ve kafeinsiz bir yaşamın bize kazandıracaklarıyla alakalı daha önce bir makale yayınlamıştık. Kafeinin zararları hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Milyonlarca insan güne bir fincan kahve, çay, kakao vb bir içecek olmadan başlamıyor. Siz de bu insanlardan biri olabilirsiniz.

Kafein doğrudan sizi ölümcül sonuçlara götürmez ancak hamile insanların günlük kafein tüketiminin 200 mg’dan aşağıda olmasına özen gösterilmelidir.

Kafein hemen absorbe edilip doğrudan plasentaya aktarılır. Burdan da kafeinden bihaber bebeğinize iletilir.

Fazla kafein miktarı bebeğinizde gelişme bozukluklarına sebep olabilir.

Düşük kilolarda doğum riski doğurabilir. 2.5 kilonun altında olabilecek doğumlarda, ölü doğum veya kronik hastalık riskleri olur.

Bu sebeplerden günlük kafein tüketiminizi kontrol altında tutmalısınız. Hamilelikte beslenme alışkanlıklarınızı bebeğinize göre düzenlemek için kahve ve çay tüketiminizi azaltmalısınız.

7- Pişmemiş Yeşillikler

Sağlıklı salatalarınız bazen hiç tahmin etmediğiniz sonuçlar doğurabilirler. Özellikle Salmonella gibi bakterileri barındırıyor olabilirler.

Bu tarz bakteriler yeşil bitkilere yapışır ve yıkayarak kurtulmak mümkün değildir.

Bu yüzden hamilelik süresince pişirilmemiş yeşil sebzelerden ve maydanoz, tere, roka gibi yeşilliklerden uzak durmayı tercih etmelisiniz.

8- Yıkanmamış Ürünler

İyice yıkanmamış veya soyulmamış meyve ve sebzeler bazı bakteri ve parazit türlerine ev sahipliği yapıyor olabilirler. Bunlar arasında Taxoplasma, E. coli, Salmonella ve Listeria olabilir. Bu bakteriler topraktan bulaşırlar.

Bulaşma bir çok aşamada gerçekleşebilir. Yetiştirme, toplama, depolama, taşıma veya pazar raflarında bu bakteriler gıdalara bulaşabilir.

En tehlikelilerinden olan taxoplasma hiç bir semptom göstermeden size bulaşmış olabilir. Bazı durumlarda aylarca süren grip semptomları gösterebilir. Bebeğinizde doğumdan sonra dahi belirti göstermeyip ilerde zihinsel problemler ve körlük gibi istenmeyen sonuçlar yaratabilirler.

Hamilelikte bu tarz riskleri minimuma indirmek önemlidir. Bu yüzden yiyeceklerinizi iyice yıkamalı, soymalı ve pişirmelisiniz. Doğumdan sonra da bu alışkanlıklarınıza devam etmek size fayda sağlayacaktır.

9- Pastörize Edilmemiş Süt, Peynir ve Meyve Suları

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri birçok zararlı bakteriyi barındırabilir. Yukarıda saydığımız bir çok bakteriyi artık tanıyor olmalısınız.

Aynı şekilde pastörize edilmemiş meyve sularında da bu bakterilerle karşılaşabilirsiniz. Bu bakterilerin hepsi doğmamış bebeğiniz için hayati riskler taşırlar.

Pastörizasyon bakterileri öldürmenin en etkili yoludur. Aynı zamanda besin değerlerini de yoketmez.

Riskleri düşürmek için etiketleri okuyup pastörize ürünler olduğundan emin olunuz.

10- Alkol

Hamilelik süresince alkolden komple uzak durmalısınız. Düşük ve ölü doğum gibi riskleri vardır. Ayrıca bazı ender durumlarda bebeğinizin zihinsel gelişimiyle ilgili de riskleri olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte tüketilen alkol aynı zamanda bebeğinizde kalp rahatsızlıkları, yüz gelişiminde anormallikler yaratabilirler.

Ne kadar alkolün zararlı olacağı tam olarak bilinmediğinden alkolden komple uzak durmak en akılcı yol olacaktır.

11- Abur Cubur

Hamilelikle birlikte bazı kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanın zamanı geldi. Aldığınız besinlerde sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olacak besinlerin bolca ve sağlıklı olması gerekmektedir. Özellikle folat, protein, kolin ve demir gibi ihtiyaçlarınızı abur cuburla karşılayamazsınız.

Hamile olduğunuzda iki kişilik yemeniz gerektiği bir efsanedir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde normal beslenmenize devam edebilirsiniz. Günlük 350 kalori ilk üç aylık dönemde idealdir. Ardından gelen üç aylık dönemde tüketiminizi 450 kalori için ayarlayabilirsiniz.

Bu kalorileri sağlıklı besinlerden elde etmeniz önemlidir. Bu sayede bebeğinizi ihtiyacı olan herşeyi besin takviyelerine gerek duymadan sağlayabilirsiniz. Abur cuburdan uzak durarak ta gereksiz kalori, şeker ve yağlardan da uzak durursunuz.

Hamilelikte bir miktar kilo almak gerekli olsa da fazla kilolar hem bebeğinize hem de size zararlı olabilir.

Atıştırmalıklarınızı da protein ağırlıklı, sebze, meyve ve benzeri gıdalardan almalısınız. Sizler için hamilelikte beslenme listesi oluşturmanıza yardımcı bir makale yayınlamıştık. Atıştırmalıklarınızı da bu listeye uygun olarak seçebilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme Listesi ve Hamilelikte Uzak Durulması Gerekenler

Hamilelikte sizi ve bebeğinizi tehlikeye atacak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Hamilelikte beslenme listesi hazırlamak rastgele yapılmaması gereken bir şeydir.

Bir çok yiyecek ve içecek güvenliyken pek azı ise tehlikeli olabiliyor. Çiğ balık, pastörize edilmemiş besinler, alkol ve yüksek cıva içeren balıklar gibi yukarıda saydığımız maddeleri aklınızın bir köşesine yazmalısınız.

Bebeğinize ve size sağlıklı mutlu bir hayat dileriz.

Related posts

Leave a Comment