Hıçkırık Covid 19 İşareti Olabilir mi?

Covid 19 belirtileri arasına yenileri mi ekleniyor? Mesela hıçkırık Covid 19 belirtisi olabilir mi?

Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu hastalık olan COVID-19’un bir pandemi olduğunu ilan etti.

O zamandan beri, COVID-19 dünya çapında on milyonlarca insanı etkiledi ve hastalığa eşlik edebilecek semptomlar hakkında yeni keşiflere yol açtı.

Son zamanlarda yapılan çok sayıda vaka çalışmasına göre, kalıcı hıçkırık COVID 19 için potansiyel olarak nadir ve olağandışı bir tezahür olabilir.

Bu yazıda, hıçkırığın yeni koronavirüsün bir işareti olup olmadığını, hıçkırıklarla ilgili olarak doktorunuzla ne zaman iletişime geçmeniz gerektiğini ve COVID-19 hakkında bilmeniz gereken diğer önemli bilgileri bulacaksınız.

Hıçkırık Covid 19 İşareti mi?

Araştırmaya göre, hıçkırığın COVID-19’un nadir bir belirtisi olması mümkündür.

Yakın tarihli bir 2020 vaka çalışmasında , 64 yaşındaki bir erkeğin COVID 19’un tek semptomu olarak kalıcı hıçkırıklara sahip olduğu bulundu.

Bu durumda, çalışma konusu, 72 saat boyunca bir hıçkırık nöbeti yaşadıktan sonra bir polikliniği ziyaret etti.

Hem kan testi hem de akciğer görüntülemesi yapıldı. Hem akciğerlerde hem de düşük beyaz kan hücrelerinde enfeksiyon kanıtı ortaya çıktı.

Farklı bir 2020 vaka çalışması 62 yaşındaki bir erkeğin de yeni koronavirüsün bir belirtisi olarak hıçkırık yaşadığını tespit etti.

Bu vakada kişi acil servise başvurmadan önce 4 gündür hıçkırık yaşıyordu.

Daha ileri testler, akciğerlerinde düşük beyaz kan hücreleri ve trombositlerde benzer bulgular gösterdi. Yine, COVID 19 testi pozitif bir teşhisi doğrulandı.

Yukarıda bahsedilen çalışmaların sadece iki ayrı vaka çalışması olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Yalnızca COVID 19’un potansiyel olarak nadir görülen bir yan etkisini gösterirler.

Kronik hıçkırık ve yeni koronavirüs arasındaki bağlantıyı belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık oldukça yaygındır ve diyaframınız istemsiz olarak kasıldığında meydana gelir. Diyaframınız, göğsünüzü karnınızdan ayıran, akciğerlerinizin hemen altındaki kasınızdır.

Hıçkırık, yemkte hava yutmaktan, strese kadar çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir.

Biraz can sıkıcı olsa da, hıçkırık nadiren tehlikeli bir şeyin işaretidir. Hıçkırık genellikle sadece birkaç dakika sürer, bazı durumlarda saatlerce sürdüğü bilinmesine rağmen.

Uzun süren hıçkırık ise,(mesela 48 saat gibi) endişe sebebi kabul edilebilir ve bir doktor tarafından kontrol edilmelidir (*).

Hıçkırığımla İlgili Ne Yapabilirim?

Hıçkırık için tıbbi tedavi seçenekleri genellikle kendi kendine düzelmeyen kronik hıçkırık hastaları içindir. Bu tedavi seçeneklerinden bazıları şunları içerebilir:

 • İlaçlar: Kronik hıçkırık için reçeteli ilaçlar genellikle düz kas dokusunun seğirmesini veya kramp yapmasını önleyen antispazmodik ilaçları içerir. Bununla birlikte, GERD tedavisinde kullanılanlar gibi başka ilaçlar da reçete edilebilir. 
 • Enjeksiyonlar: Kalıcı hıçkırıklar için ilk tedavi yöntemi reçeteli ilaçlar olsa da, bazen yeterince güçlü değildirler. Bu durumlarda, hıçkırığa neden olan siniri bloke etmek için bir bupivakain enjeksiyonu gerekli olabilir.
 • Ameliyat: Ne ilaçlar ne de enjeksiyonlar kronik hıçkırıkları durdurmaya yardımcı olmazsa, ameliyat düşünülebilir. Kronik hıçkırıklar için cerrahi seçenek, hıçkırıkları durdurmak için elektriksel stimülasyon kullanan bir cihaz yerleştirmektir.

Hıçkırığınız Hakkında Bir Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

Çoğu insan için hıçkırık kendiliğinden düzelir. Hıçkırık genelde kronik hale gelirse veya başka sağlık sorunlarına neden olursa sorun olur.

Hıçkırığınız 48 saatten uzun sürüyorsa bir doktorla konuşmalısınız çünkü bu, altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilir.

Hıçkırığınız yemek yiyememenize, nefes alamamanıza veya tipik olarak yapabileceğiniz herhangi bir şeyi yapamamanıza neden oluyorsa da, bir doktorla konuşmanız gerekebilir.

Yeni Koronavirüsün Diğer Daha Yaygın Semptomları Nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları şunları içerir (*):

 • Ateş
 • Titreme
 • Kas veya vücut ağrıları
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Nefes almada zorluk
 • Kusma
 • İshal
 • Koku kaybı
 • Tat kaybı

COVID-19 semptomları, SARS-CoV-2 virüsüne maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak semptomlar asemptomatikten (hiç semptom yok) şiddetliye kadar değişebilir.

Bazı durumlarda COVID-19, baş dönmesi veya kızarıklık gibi yukarıda listelenmeyen yaygın olmayan semptomlara neden olabilir .

Daha da nadir olağandışı semptomların, yeni koronavirüsün bir işareti olabileceği görülmüştür.

Yeni semptomlar yaşıyorsanız ve COVID-19 olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, test için mümkün olan en kısa sürede bir sağlık kurumuna ulaşın.

Ne Zaman Test Yaptırmalıyım?

Herkes için COVID 19 testi gerekmiyor. Eğer semptomlarınız var ise ya da COVID-19 olan biriyle yakın fiziksel temas halindeyseniz test yaptırmalısınız.

COVID 19 için iki tür test mevcuttur: viral test ve antikor testi. Viral test, mevcut bir enfeksiyonu teşhis etmek için kullanılırken, antikor testi geçmiş bir enfeksiyonu tespit etmek için kullanılabilir.

Viral testler ülke çapında çoğu hastanede mevcuttur. 

COVID 19’u Önleyebilir Misiniz?

SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasını önlemede hepimiz önemli bir rol oynuyoruz. Bu yeni koronavirüsü kapma riskinizi azaltmanın en iyi yolu, kişisel hijyen ve fiziksel mesafe uygulamaktır.

 • Ellerinizi sık sık yıkayın: Halka açık bir yerde bulunduktan sonra, kişisel olmayan eşyalara dokunduktan sonra ve yemekten önce ellerinizi yıkamak, güvende olmanıza yardımcı olabilir.
 • Başkalarıyla mesafenizi koruyun. Halka açık yerlerde veya evinizden olmayan kişilerin yakınındayken, mümkün olduğunca (2 metre) mesafeyi koruyarak yakın temastan kaçının.
 • Yüz maskesi takın: Yüz maskesi takmak, hastaysanız virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir ve çevrenizdekiler hasta ise virüsü kapma riskinizi azaltabilir.
 • Öksürür veya hapşırırsanız ağzınızı kapatın: Grip mevsiminde alınan önlemler COVID-19 için de kullanılmalıdır; ellerinizi sık sık yıkayın, kullanılmış kağıt mendillerinizi uygun şekilde atın ve her öksürük ve hapşırığınızda ağzınızı kapatın.
 • Bölgenizi temiz tutun: Masalar, kapı kolları, tezgahlar ve daha fazlası gibi hem kişisel hem de halka açık alanların sık sık temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi virüsle temas riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

COVID-19 İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Şu ana kadar dünyada farklı birkaç aşı kullanılmaya başlandı bile.

Çoğu insanın bu aşılaraa erişmesi aylar alabilir, ancak mevcut tedavi seçenekleri de bulunuyor.

Hafif COVID-19 vakaları için mevcut tedavi önerisi evde iyileşmedir. Daha ağır vakalarda, aşağıdakiler gibi belirli tıbbi tedaviler kullanılabilir:

 • Antiviraller ( remdesivir ve favipiravir gibi)
 • Monoklonal antikorlar
 • İyileşen plazma tedavisi
 • Bağışıklık modülatörleri
 • Kök hücreler
 • Diğer deneysel tedaviler

COVID-19 salgını gelişmeye devam ederken, hastalıkla mücadeleye yardımcı olacak yeni tedavi seçenekleri de gelişiyor.

Sonuç

COVID-19 semptomlarının çoğu, hastalığa maruz kalan kişilerde yaygın olarak görülür. Bununla birlikte, araştırmalar, bazı kişilerin başka nadir ve sıra dışı semptomlar yaşayabileceğini de ileri sürüyor. Son iki vaka incelemesinde, kalıcı hıçkırık, yeni koronavirüsün tek dışa dönük belirtisiydi. Buna göre hıçkırık, COVID 19 semptomu gibi görünse de, bu nadir yan etki hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İsterseniz Covid Belirtileri Genellikle Bu Sırayla Görülür yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment