Genel

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı Nedir? , Cilt için Hindistan Cevizi Yağı , Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları, Hindistan Cevizi Yağı Cilde Kullanımı ,Hindistan Cevizi Yağı Cilt Beyazlatma,Hindistan Cevizi Yağı Yüz Bakımı

Blog sayfamızda cilt bakımı ve cilt sorunları için sizlere bir çok yazı sunduk bu yazılar arasında dövme silmeden tutunda , bitkisel yağ bakımlarına kadar bir çok konuda bilgi verdik. Bu cilt durumlarına karşı birde hindistan cevizi yağı cilt bakımı hakkında bilgiler vererek hem cilt bakımınızı yapmanızı hemde cilt sorunlarınızda başa çıkmanızı sağlayacaktır. Umarım sizler için değerli bir yazı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan Cevizi Yağı Kuru Cildi Nemlendirir

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak yağın ham hindistan cevizi veya kurutulmuş hindistan cevizi çekirdekleri ile ekstrakte edilmesiyle elde edilen oldukça doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşatır, hatta eriyebilir.  Bu sayede cilt ve saça uygulanabilmektedir. Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ formları olan orta zincirli yağ asitleri açısından zengindir. Aslında, bu orta zincirli yağ asitleri toplam bileşiminin yaklaşık% 65’ini oluşturur. Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri şunlardır:

 • Laurik asit: % 49
 • Myristik asit: % 18
 • Kaprilik asit: % 8
 • Palmitik asit: % 8
 • Kaprik asit: % 7
 • Oleik asit: % 6
 • Linoleik asit: % 2
 • Stearik asit: % 2

Hindistan cevizi yağı yaklaşık% 90 oranında doymuş yağ olmasına rağmen , küçük miktarlarda mono ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bir çorba kaşığı yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ içerir

Cilt için Hindistan Cevizi Yağı

 

Hindistan cevizi yağı, sağlığı teşvik edici özellikler içeren  bir yağ türüdür. Alzheimer hastalarında azalan LDL kolesterol düzeylerinden beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar, hindistan cevizi yağı çok sayıda sağlık yararı ile sağlamaktadır. Aslında, bazı çalışmalar cilt sağlığı için de yararlı olabileceğini bulmuşlardır. Bu makalede hindistan cevizi yağının cilt için iyi olup olmadığını inceleyen kanıtlara bakılmaktadır.

 

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

 

Orta zincirli yağ asitleri hindistan cevizi yağı içinde, zararlı mikroorganizmalara karşı korunmasına yardımcı olabilir antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özellikle cilt sağlığı için önemlidir, çünkü akne, selülit, folikülit ve ayak mantarı gibi birçok deri enfeksiyonu bakteri veya mantardan kaynaklanır. Hindistan cevizi yağını doğrudan cilde uygulamak, bu mikroorganizmaların büyümesini engelleyebilir.Bunun nedeni, hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık% 50’sini oluşturan ve zararlı mikroorganizmalarla savaşabilen laurik asit içeriğidir.

Hindistan Cevizi Yağı İnflamasyonu Azaltabilir

 

Kronik inflamasyon, sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzama dahil olmak üzere birçok farklı cilt bozukluğunun önemli bir bileşenidir. İlginç bir şekilde, hindistan cevizi yağının anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.  Dahası, hindistan cevizi yağı antioksidan statüsünü artırarak inflamasyonu  kolaylaştırabilir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri stabilize ederek, inflamasyona katkıda bulunabilecek reaktif atomları nötralize ederek çalışırlar.

Hindistan Cevizi Yağı Sivilce Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

Bazıları hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığını düşünürken, önemli araştırmalar aslında sivilce tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Sivilce  enflamatuar bir durumdur ve tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğu inflamasyonu hedefleyerek ve azaltarak çalışır. Hindistan cevizi yağı ve bileşenleri vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğinden, aknenin tedavisinde de yardımcı olabilir. Ayrıca, hindistancevizi yağındaki orta zincirli yağ asitlerinin antibakteriyel özellikleri de aknenin azaltılmasına yardımcı olabilir. Birçok çalışma, hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık yarısını oluşturan laurik asidin akneye bağlı bakterilerin türünü öldürdüğü gösterilmiştir.  Laurik asit ile birlikte, kaprik asit anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Hindistan Cevizi Yağı Kuru Cildi Nemlendirir

 

Hindistan Cevizi Yağı Kuru Cildi NemlendirirSivilce ve iltihap üzerindeki etkilerine ek olarak, cildinize hindistan cevizi yağı uygulamak da nemlendirmeye yardımcı olabilir. Hafif ile orta derecede kuru cildi olan hastalarda yapılan bir çalışma, hindistan cevizi yağının, kuru cildi tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yağdan yapılan bir tür yağ olan mineral yağa olan etkilerini karşılaştırmıştır. İki haftalık bir çalışmada, hindistan cevizi yağının cilt hidrasyonunu önemli ölçüde iyileştirdiğini ve mineral yağı kadar etkili olduğunu bulmuştur. Ayrıca, pullu, kaşıntılı döküntülerle karakterize bir cilt rahatsızlığı olan egzamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Cildinizi nemlendirmek, bakterileri dışarıda tutmak, yaraların iyileşmesini desteklemek ve cildin bütünlüğünü korumak için bir engel olarak işlevini korumaya yardımcı olabilir.  Hindistan cevizi yağı, kuru cilt ve egzama tedavisinde etkili bir nemlendirici ve yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Yara İyileştirmesine Yardımcı Olabilir

 

Birkaç çalışma, hindistan cevizi yağının da yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yaraların, hindistan cevizi yağı ile tedavi edilmesinin iyileşmeyi hızlandırdığı, iyileşmiş antioksidan durumu ve yara iyileşmesinde yardımcı olan önemli bir protein olan kollajen seviyelerini artırdığı bulunmuştur.  Yara iyileşmesini iyileştirmenin yanı sıra, antimikrobiyal özellikleri de iyileşmeyi engelleyebilecek en önemli risk faktörlerinden biri olan enfeksiyonu önleyebilir

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Kullanımı

 

 • Normal yüz temizleme rutini gerçekleştirin. Yüzünüzü su ile hafifçe sıçramış olun, bir fırçayla pul pul dökün veya yağ temizleme yöntemini kullanın, devam edin ve yüzünüzü yıkayın. Yumuşak bir havlu ile kurulayın, cildinize sert davranmamaya özen gösterin. Gözlerin etrafında biraz hindistan cevizi yağı sürün. Hindistan cevizi yağı harika bir göz yaşartıcı kremdir. Kağıda ince bir cildi nemlendirir, koyu halkaları iyileştirir ve kırışıklıkları engeller.  Parmağınızı kullanarak, kırışıklıkların olduğu bölgelere odaklanarak gözünüzün altında küçük bir miktar  ovalayın. Daha sonra yağı dağıtmak için parmağınızı yavaşça göz alanınız boyunca çalıştırın.
 • Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza sürün.   Rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı çatlamış dudakları yumuşatır ve nemlendirir. Tamamen yenilebilir, bu yüzden biraz yutunca endişelenmenize gerek yoktur. Aslında, hindistan cevizi yağı  sağlığınız için harikadır. Bir  peeling istiyorsanız, 1 parça esmer şeker, 1 parça hindistan cevizi yağı ve 1 kısım bal ekleyin. Ve dudaklara uygulayın. Fazlalığı alabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağını bir yüz kremi olarak kullanın. Kuru cildiniz varsa, hindistan cevizi yağını yüz kremi olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak, makyaj yapmadan önce yağ uygulamayın çünkü makyajınızın görünümünü etkileyecektir. Duş aldıktan sonra ya da yüzünü yıkadıktan sonra kullanımı daha uygundur. Makyaj yapmadan önce cildinize 10 dakika boyunca emdirin. Bütün yüzünüzü örtmek için sadece   bir miktar gerekir.
 • Kollarınızı bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ile nemlendirin. Bir çorba kaşığı çıkartın ve kolunuza yerleştirin. Dirseklerinize başlayın ve yağı kollarınızın her yerinde çalıştırın. Hindistan cevizi yağı cildiniz üzerinde eriyene kadar ovuşturmak için elinizi kullanın. Düzgün bir şekilde pürüzsüz hale getirin ve her şey bitene kadar sürtünmeye devam edin. Diğer kola tekrarlayın.
 • Bacaklarınızı iki çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ile nemlendirin. İki çorba kaşığı çıkarın ve onları uyluk, diz bölgesi, alt bacak ve ayağınıza sürün. Cildinize eriyene kadar sürmeye devam edin. Diğer bacağınızla tekrarlayın. Gögüsünüzü nemlendirmek için başka bir yemek kaşığı kullanın. Sırtınıza, kalçalarınıza, midenize, göğüslerinize ve nemlendirmek istediğiniz herhangi bir yere sürün. Hindistan cevizi yağını tıpkı diğer losyonlar gibi kullanabilirsiniz.  Hindistan cevizi yağının emilmesini sağlayın. Yağın cildinize tamamen nüfuz etmesi yaklaşık 15 dakika sürebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Beyazlatma

 

Hindistan cevizi yağı, genel cilt tonunu iyileştirmek ve cildinizin daha parlak görünmesini sağlamak için harika bir yoldur. Ancak, birçok doğal yağ gibi, cildinizin sağlığını da hindistan cevizi yağıyla iyileştirmek zaman alacaktır  bu nedenle beklentilerinizi buna göre belirlemeniz önemlidir. Hindistan cevizi, cildi beyazlatırken/ parlatırken mükemmel olan bileşiklerden oluşur. Bu, esansiyel yağ asitleri ( laurik asit, miristik asit ve diğerleri gibi ) ve E vitamini gibi bileşikleri içerir. Hindistan cevizi yağı zamanla cildinizi hafifletirken, bunu daha güçlü bir beyazlatıcı madde  ( limon suyu gibi ) ile karıştırmak isteyeceksiniz. Daha hızlı sonuç verecektir. Ancak, yüzünüzde saf limon suyu kullanırken dikkatli olun, çünkü hassas cilt koşullarında sert ve tahriş edici olabilir.

Taze, sıkılmış limon suyunun ½ çorba kaşığını,  ¼ fincan saf, rafine edilmemiş, ham organik hindistancevizi yağını birleştirin. Etkilenen alana küçük bir miktar masaj yapın ve durulamadan önce 5-10 dakika bekletin. Bunu her gece yaparsanız, sonuçları bir hafta içinde görmelisiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Yüz Bakımı

 

Hindistan cevizi yağı doğal olarak antibakteriyel, antifungal, nemlendiricidir ve atopik dermatit için büyük araştırmalara göre, birçok kadın yüzleri için gece nemlendiricisi olarak kullanmaktadır. Çift temizleme yöntemini deneyerek kullanılabilir. Yağı yüzünüzde ve boynunuzdaki dairesel hareketlerle yağlayın ve  kendinize nazik bir masaj yapın. İşiniz bittiğinde, en sevdiğiniz temizleyici ile kalıntıları yıkayın. (Eğer sivilceniz varsa, cildinizin hindistan cevizi yağını tolere edemediğini bilmiyorsanız, bu teknikten kaçının.)

Hindistan cevizi yağı  su geçirmez maskara üzerinde bile  etkili olmaktadır. Bir pamuk topunun üzerine biraz hindistan cevizi yağı koyun ve gözlerinin üzerinden dikkatlice sürün. Yağ   göz makyajını parçalayan harika bir iş yapar ve narin bölgeyi de nemlendirir. İşiniz bittiğinde, yüzünüzü her zamanki gibi yıkayın.,

Hindistan cevizi yağından yapılan ev yapımı dudak kremi veya balsamı ile çatlamış, pullu dudaklarınızı geçirebilir ve acıya son verebilirsiniz. Bunu yapmak için, eski bir rujun parçalarını biraz hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Biraz daha peeling gereken dudaklar için, biraz kahverengi şeker ve bal  kullanın. Karışımı yumuşak bir diş fırçasına koyun ve dudaklarınızı hafifçe temizlemek için dairesel bir hareket kullanın. Karışımı bir dakikalığına ağzınıza koyun ve nemli bir bezle çıkarın.

Dudaklarınız ipeksi pürüzsüz olduktan sonra, nem ve parlaklık ilave etmek için biraz hindistan cevizi yağı uygulaması yapabilirsiniz. Düz hindistancevizi yağı (bir kontakt kutusu gibi küçük bir kapta taşınan) ekleyebilir, kendi  karışımınızı yaratabilir veya hindistan cevizi yağıyla yapılmış organik dudak balsamı satın alabilirsiniz.

 

Hindistan cevizi ile cilt bakımı hakkında vereceğimiz bilgiler burada sona ermektedir. Blog sayfamızdaki size faydalı olabilecek cilt bakımı ve bitkisel yağ yazılarımız aşağıda yer almaktadır. İsterseniz linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Tarçın Yağı 

Sarı Kantaron Yağı 

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close